Harrisová alebo chaos

Ako sa blížia prezidentské voľby v USA, Američania zvažujú kľúčové otázky týkajúce sa ekonomiky, reprodukčnej slobody, klimatických zmien a úlohy ich krajiny v čoraz nestálejšom svete. Pod politickými debatami sa však skrýva ešte zásadnejšie rozhodnutie: či zvoliť lídra, ktorý prinesie väčšiu stabilitu, alebo väčší chaos.

03.11.2024 18:00
debata (59)

V týchto voľbách ide najmä o to, ktorý kandidát najlepšie zaručí zdravie amerických vládnych inštitúcií. Iba jeden poskytne predvídateľnosť, ktorú americké podniky potrebujú, aby prosperovali, a preukáže vyrovnanosť potrebnú na riešenie zložitých globálnych výziev.

V tom tkvie najdôležitejší paradox volieb. Zatiaľ čo Donald Trump sľubuje stabilitu prostredníctvom autoritárskej kontroly, priniesol by bezprecedentný sociálny chaos. Jeho osobnosť a štýl vedenia – impulzívny, bojovný, egoistický, rasovo a sexuálne rozdeľujúci a odmietajúci rady odborníkov – môžu len eskalovať, nie zmierňovať spoločenské napätie. Ako kultúrna psychologička, ktorá skúma skryté kódy riadiace naše správanie, výskumom ukazujem, že všetky ľudské spoločnosti sa pohybujú v základnom napätí medzi „tesnosťou“ (prísne pravidlá a poriadok) a „uvoľnenosťou“ (miernejšie normy a tolerancia). Keď komunity zažívajú viditeľný neporiadok, ľudia inštinktívne túžia po bezpečí a chcú prísnejšie opatrenia.

Falošný sľub sily

Takáto dynamika existuje v celých dejinách a dnes je evidentná aj v USA. Hoci násilná kriminalita v mestách rapídne poklesla, sme svedkami rozsiahlej erózie spoločenských noriem: otvoreného užívania drog, bezdomovectva a očividného rušivého správania – od náhodných činov násilia voči mladým ženám v New Yorku až po oplzlé sexuálne správanie či močenie na verejnosti. Podobné známky sociálneho rozpadu sú hlboko znepokojujúce a ľudia volajú po prísnejších kontrolách. Pre Američanov, ktorí majú pocit, že sa svet rozpadá, je Trumpov sľub návratu k pevnému spoločenskému poriadku očividne príťažlivý. Ale napriek príťažlivosti sľubov sa za nimi skrýva nebezpečenstvo. Trumpovo vedenie vyvolá ešte väčšiu nestabilitu doma aj v zahraničí.

Trumpova záľuba v podporovaní neporiadku je dobre známa. Počas svojho prvého prezidentského obdobia sa opakovane pustil do oslabenia inštitúcií, ktoré po desaťročia udržiavali spoločenský poriadok, vrátane ministerstva spravodlivosti, spravodajstva, tlače, Zboru voliteľov a ďalších. Miera fluktuácie jeho administratívy na vedúcich pozíciách bola viac ako 90 %, čo je najviac v histórii prezidentov. Odborníkov nahradili lojálne osoby a mnohé kritické pozície zostali neobsadené. Firmy sa museli vyrovnať s Trumpovými rozmarmi a revanšizmom. Pripomeňme, že Amazon stratil zmluvu o cloud computingu s americkou armádou, pretože zakladateľ spoločnosti Jeff Bezos vlastnil aj Washington Post, ktorý často kritizoval Trumpa. (Toto rozhodnutie súdy zmenili len čiastočne.) Trump bez varovania menil politiku (často v nočných tweetoch), a to aj v oblasti ciel či obchodu.

Pre Američanov, ktorí majú pocit, že sa svet rozpadá, je Trumpov sľub návratu k pevnému spoločenskému poriadku očividne príťažlivý. Ale napriek príťažlivosti sľubov sa za nimi skrýva nebezpečenstvo.

Zmätok robil aj s verejnou bezpečnosťou a zdravím. Keď zasiahla pandémia COVID-19, nechal komunity a štáty postarať sa o seba na vlastnú päsť, znevážil rady odborníkov a dokonca navrhol svoje vlastné netestované a niekedy nebezpečné lieky vrátane požitia bielidla. Trumpovo katastrofické riadenie krízy malo za následok státisíce nadmerných úmrtí a jednu z najvyšších mier úmrtnosti na obyvateľa spomedzi rozvinutých krajín. Egoistický štýl vlády podnietil chaos v Kapitole namiesto pokojného prechodu moci. Napriek násiliu a ničeniu teraz nazýva nepokoje 6. januára „dňom lásky“.

Pán chaos

Rovnaká bezohľadnosť sa rozšírila ďaleko za hranice USA a spôsobila diplomatické otrasy. Trumpovo náhle stiahnutie amerických jednotiek zo Sýrie – ďalšie oznámenie cez Twitter – šokovalo vojenských vodcov. Neustále vychvaľoval autokratov a útočil na lojálnych demokratických spojencov, čím ohrozoval najdôležitejšie bezpečnostné partnerstvá USA, dokonca aj NATO, najúspešnejšiu a najtrvalejšiu alianciu v histórii. Každým premysleným rozhodnutím podporoval medzinárodnú nestabilitu.

Chaos, ktorý zasial počas prvého volebného obdobia, bude po znovuzvolení oveľa horší. Sľúbil, že nahradí kariérnych štátnych zamestnancov tými, ktorí budú slepo plniť jeho príkazy; použije federálne agentúry na pomstu politickým protivníkom; nasadí armádu proti bežným občanom a zasiahne do pomoci pri katastrofách v štátoch, ktoré sú proti jeho politike. Po rozhodnutí Najvyššieho súdu, ktorým boli prezidenti voči trestnému stíhaniu prakticky za všetky „oficiálne“ činy imúnni, sa takéto správanie kontroluje menej ako kedykoľvek predtým.

Náklady za zvýšený chaos by boli pri Trumpovi obrovské. Podnikatelia, ktorí potrebujú predvídateľnosť, by sa ťažko prispôsobili nestálym politickým posunom a osobným pomstám voči spoločnostiam, ktoré sa považujú za nedostatočne lojálne. Trumpovo narušenie spolupráce medzi federálnymi a miestnymi úradmi a jeho unáhlená colná, pracovná a daňová politika by destabilizovali komunity v celej krajine, pričom následkom straty zamestnania by trpeli najmä rodiny pracujúcich.

Imigranti prvej generácie, ktorí utiekli z nestabilných krajín a podporovali Trumpa, by si uvedomili jeho podobnosť s politikmi, pred ktorými chceli uniknúť. Aj on sa bude zameriavať na disidentov a využívať bezpečnostné zložky na osobný prospech. Svojím rozhádaným štýlom vedenia, vznetlivou rétorikou a neúnavným šírením dezinformácií nás posunie k nebezpečným úrovniam konfliktov a nedôvery.

Predvídateľná politika

V príkrom kontraste k tomu sľubuje viceprezidentka Kamala Harrisová väčšiu stabilitu. Pracuje prostredníctvom inštitúcií, agentúr, zainteresovaných strán a advokačných skupín formovaných desaťročiami alebo storočiami skúseností. Ako bývalá prokurátorka preukazuje silné pochopenie legitímnej úlohy (a limitov) orgánov činných v trestnom konaní a zároveň podporuje budovanie dôvery medzi komunitami a políciou. Harrisová prináša múdrosť do kritických mestských problémov spôsobmi, ktoré integrujú verejnú bezpečnosť so základnými komunitnými službami vrátane starostlivosti o duševné zdravie, liečby závislostí a dostupného bývania. V zahraničných záležitostiach sa bude snažiť budovať – nie ničiť – vzťahy. Sľubuje skôr stabilnú, predvídateľnú tvorbu politiky než výkonnú tvrdosť.

Najdôležitejšie je, že Harrisová chápe, že spoločenský poriadok pochádza z posilňovania inštitúcií, nie z ich podkopávania. Nejde jej o rozmary a neusiluje sa o pomstu. Dôsledne pracovala prostredníctvom legitímnych kanálov, rešpektovala odborné znalosti a postavila blaho krajiny nad osobný zisk. USA čelia veľkým výzvam, ktoré si budú vyžadovať určitý stupeň „sprísnenia“. Ale spoločnosť, ktorá sa uťahuje nesprávnym spôsobom, sa často dostane do ešte väčšieho chaosu. Správna cesta si vyžaduje silné inštitúcie a predvídateľné presadzovanie pravidiel, nie hanebné a nevyspytateľné vedenie potenciálneho siláka.

© Project Syndicate 1995–2024
www.project-syndicate.org

Denník Pravda nadviazal spoluprácu s renomovanou organizáciou Project Syndicate, ktorá pôsobí vo viac než 150 štátoch sveta. PS publikuje analýzy, názory a komentáre svetoznámych akademikov, ekonómov, filozofov, politológov, štátnikov, vedcov, manažérov či laureátov Nobelovej ceny, čím vytvára unikátnu a vysoko rešpektovanú medzinárodnú sieť. Od júla si časť z nich budete môcť prečítať jeden- až dvakrát týždenne aj na stránkach Pravdy. Aj touto formou prispievame ku skvalitneniu obsahu nášho denníka.

Facebook X.com 59 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #USA #Donald Trump #Project Syndicate #Kamala Harrisová #prezidentské voľby v USA 2024