Musk si myslí, že eliminovaním vládneho míňania sa môžu ušetriť bilióny dolárov. Napriek tomu, že nemá dostatok detailov, sľubuje, že nebude robiť „žiadne výnimky“. Ale počas desaťročí od nástupu Ronalda Reagana do úradu bola federálna vláda USA vyprázdnená a zostali len dve miesta, kde sa míňať môže. Jedným z nich je Pentagon. Druhou sú platby úrokov z vládneho dlhu a bankových rezerv. S úctou k Muskovi budeme ignorovať obrovský tok pôžičiek, dotácií a daňových úľav pre korporátne USA vrátane jeho vlastných firiem.
Uznať realitu a príchod multipolárneho sveta
Škrty v armáde a na úrokoch sú už dávno po termíne. USA musia čeliť realite, že ich sieť takmer 800 základní z obdobia studenej vojny, 11 úderných skupín lietadlových lodí a jadrový arzenál zastarali za vysoko presnými strelami a dronmi. Americká vláda musí od základov prehodnotiť národnú bezpečnosť a uznať príchod multipolárneho sveta – kde je vzájomná bezpečnosť lepšia ako žiadna.
Problém je v tom, že dnešná Demokratická strana, lipnúca na svetonázore, ktorý vytvoril prezident Bill Clinton v 90. rokoch, sľúbila postupnú zmenu, ktorú nemôže dosiahnuť, a to práve pre svoju neochotu narušiť imperiálne záväzky a veľké financie. Ak Trump vyhrá, bude to do značnej miery preto, že demokrati sa nedokázali práve s touto dilemou vyrovnať.
Ak chceme znížiť úrokové platby, musíme znížiť úrokové sadzby. Až potom môžu USA prostredníctvom zdrojov uvoľnených strategickými reformami financovať potrebné investície do nových priemyselných odvetví, zmierňovania klimatických zmien, do miest, dopravy a životného prostredia. Tragédiou zákona o znižovaní inflácie prezidenta Joea Bidena a zákona o čipoch a vede je to, že ich podkopal Federálny rezervný systém USA, ktorý si nadovšetko cení globálnu hegemóniu dolára. Bidenova politika nemohla uspieť, pretože cestu blokovali silnejšie protipolitiky.
Vysoké clá môžu byť pre Muska atraktívne. Čiastočne preto, že budú naďalej chrániť Teslu pred konkurenciou čínskych výrobcov elektrických vozidiel, ktorých elektromobily sa teraz v Číne predávajú len za 15-tisíc dolárov. Keď už sú zavedené tarify pre elektromobily, nové by mohli pokryť širokú škálu tovarov vrátane polovodičov a všetkého, kde sú využívané. Zatiaľ čo cieľom je podporiť nový a konkurencieschopný americký priemysel, pravdepodobným výsledkom bude vytvorenie bezpečného domáceho trhu pre druhotriedne veci. Číňanom to nemusí príliš prekážať, môžu predať svoj tovar zvyšku sveta.
Deportačný rasizmus
Čo sa týka deportácií imigrantov, tak ako Musk, aj ja žijem v Texase. Iste vie, že štát funguje zásluhou práce miliónov prisťahovalcov, legálnych aj nelegálnych, vmiešaných do štruktúry našich komunít a keby boli nútení odísť, boli by nenahraditeľní. Myšlienka masových razií je rovnako obludná ako nepraktická – nie je to skutočná politika, skôr motivácia voličov dychtiacich po krutosti, čo je v USA dlhodobá volebná stratégia. V 19. storočí bola protiimigrantská strana – „Americká strana“ – výstižne nazývaná „Nevedkovia“.
Predpokladajme, že škrty a clá prídu, a to spolu s prudkým krachom trhu, masovými bankrotmi, krachmi bánk a nezamestnanosťou. Musk nás uisťuje, že zotavenie bude spontánne a rýchle. V tomto sa podobá ďalšiemu veľkému Američanovi, ministrovi financií prezidenta Herberta Hoovera Andrewovi Mellonovi, ktorý po krachu burzy v roku 1929 radil: „Likvidujte prácu, likvidujte zásoby, likvidujte farmárov, likvidujte nehnuteľnosti. Vykorení to zo systému hnilobu. Vysoké životné náklady a luxusný život niekoľkých zaniknú. Ľudia budú viac pracovať, žiť morálnejšie. Hodnoty sa upravia a podnikaví ľudia preberú trosky od menej kompetentných ľudí.“ (Hoover touto radou pohŕdal, ale rýchle zotavenie sa začalo až po zvolení Franklina Roosevelta, keď oddelil dolár od zlata a spustil New Deal.)
Chyby demokratov
Vidíme, ako dnes niektorých ľudí priťahuje Muskova mantra očisty: všetko spáliť a postaviť od základov. Američania vedia, že niečo treba dať. Problém je v tom, že dnešná Demokratická strana, lipnúca na svetonázore, ktorý vytvoril prezident Bill Clinton v 90. rokoch, sľúbila postupnú zmenu, ktorú nemôže dosiahnuť, a to práve pre svoju neochotu narušiť imperiálne záväzky a veľké financie. Ak Trump vyhrá, bude to do značnej miery preto, že demokrati sa nedokázali práve s touto dilemou vyrovnať.
Tak alebo onak, môže prísť veľký zlom. Nič však nenasvedčuje tomu, že Musk a Trump vykonajú vojenské, diplomatické a finančné reformy potrebné na naštartovanie obnovy krajiny. Namiesto toho, ignorujúc predvolebné sľuby, sa môžu obrátiť na starú reakčnú taktiku škrtov v oblasti sociálneho zabezpečenia, Medicare a Medicaid, ako aj ostatných prežívajúcich hrádzí z obdobia New Deal a Great Society – ako je Komisia pre cenné papiere a burzu a ešte staršie agentúry, ako je Federálna obchodná komisia. Takéto škrty skutočne negatívny dopad na ekonomiku – a okrem toho aj oveľa viac. lenže uvoľnia málo zdrojov a obnova bude nemožná. Spôsobia púšť a nazvú ju „odpad“.
Čo sa týka Elona Muska, stojí za to zopakovať si, čo kedysi napísal Mark Twain o Cecilovi Rhodesovi, stelesnenom imperialistovi: „Obdivujem ho, úprimne to priznávam; a keď príde jeho čas, kúpim si kúsok lana na pamiatku."
© Project Syndicate 1995–2024
www.project-syndicate.org
Denník Pravda nadviazal spoluprácu s renomovanou organizáciou Project Syndicate, ktorá pôsobí vo viac než 150 štátoch sveta. PS publikuje analýzy, názory a komentáre svetoznámych akademikov, ekonómov, filozofov, politológov, štátnikov, vedcov, manažérov či laureátov Nobelovej ceny, čím vytvára unikátnu a vysoko rešpektovanú medzinárodnú sieť. Od júla si časť z nich môžete prečítať jeden- až dvakrát týždenne aj na stránkach Pravdy. Aj touto formou prispievame ku skvalitneniu obsahu nášho denníka.