O férovosti nemôže byť reč. Gruzínsko trčí na križovatke

Parlamentné voľby 2024 v Gruzínsku mnohí vnímali ako referendum, keďže malá kaukazská krajina by si aspoň na ďalšie štyri roky mala vybrať svoju budúcnosť medzi eurointegráciou a návratom na ruskú obežnú dráhu.

05.11.2024 10:30
debata (13)

Hoci vedúca gruzínska strana Gruzínsky sen (GD), ktorá je pri moci už 12 rokov a ktorú založil gruzínsky miliardár Bidzina Ivanišvili, neustále tvrdošijne opakuje, že zostáva verná proeurópskemu smerovaniu, vzťahy so štruktúrami EÚ a strategickým partnerom USA sa každým dňom zhoršujú. Dôvodom je protieurópska a protiamerická rétorika, podľa ktorej chce tzv. globálna vojnová strana našu krajinu zapojiť do vojny medzi Ruskom a Ukrajinou.

Opozícia trvá na stanovisku, že voľby boli zmanipulované a zhromažďuje dôkazy, aby dosiahla voľby nové. Nielen opozícia, ale aj veľká časť spoločnosti má podozrenie, že ich hlasy boli ukradnuté, no stále neexistuje definitívny dôkaz – akým spôsobom? V tohtoročných voľbách bol v Gruzínsku po prvý raz zavedený elektronický hlasovací systém. Volebné zariadenia boli zo všetkých strán prijaté s veľkou nádejou. Opozícia za to dokonca viedla kampaň a všetci súhlasili, že elektronický hlasovací systém výrazne zníži riziko falšovania. Čo sa stalo?

Podozrenie z manipulácií

Nikto nemá presnú odpoveď a práve sa hľadá. Viete, cítite, ste si istý, že vo voľbách niečo nie je v poriadku, ale treba to dokázať, inak to ostane len fámou. Jediné, čo doteraz zistila a potvrdila mimovládna organizácia The Georgian Young Lawyers Association (Asociácia mladých právnikov Gruzínska, GYLA), je papier, na ktorom sú vytlačené volebné letáky. Na zadnej strane vidíte, koho ste volili, zanecháva to stopy. To je však protiústavné, pretože to znamená porušenie dôvernosti.

Hlavný viditeľný problém bol vonku, kde bolo niekoľko agresívnych mužov, ktorí dozerali na voličov vo vnútri aj vonku. Pred mojimi očami muž z neznámych príčin zobral celej rodine občianske preukazy, a kým som sa pokúsil objasniť, čo to má znamenať, osoba aj občianske preukazy zmizli.

Vedúcej strane a Ústrednej volebnej komisii navyše hrozia ďalšie obvinenia, že spoločne využívajú štátne a administratívne zdroje (čo nie je novinka, pretože všetky vlády vo voľbách použili štátne a administratívne zdroje), ktoré podľa opozície a volebných pozorovateľov sfalšovali občianske preukazy alebo osobné čísla. Podľa týchto tvrdení sa v rôznych volebných miestnostiach viackrát použilo rovnaké osobné číslo, a preto sa na jednu osobu volila opakovane vládna stranu.

Dňa 26. októbra som pracoval ako pozorovateľ vo východnom Gruzínsku, v regióne Kakheti, v malých dedinách obývaných etnickými azerbajdžanskými menšinami. Hlavný viditeľný problém bol vonku, kde bolo niekoľko agresívnych mužov, ktorí dozerali na voličov vo vnútri aj vonku. Vchádzali a vychádzali z volebnej miestnosti s voličmi a vyvíjali na nich psychický nátlak. Pred mojimi očami muž z neznámych príčin zobral celej rodine občianske preukazy, a kým som sa pokúsil objasniť, čo to má znamenať, osoba aj občianske preukazy zmizli. Stalo sa tak mimo volebnej miestnosti.

Je potrebné zdôrazniť, že nie všetky miesta boli vybavené modernými elektronickými hlasovacími prístrojmi. Boli aj miesta, kde sa dalo hlasovať iba manuálne. Súčasná gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová verejne obvinila vedúcu stranu z krádeže volebných výsledkov a voľby označila za špeciálnu ruskú operáciu. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová po telefonickom rozhovore s gruzínskym vrchným veliteľom zdôraznila, že krajina musí podniknúť konkrétne kroky, ak chce Gruzínsko zostať na strategickom kurze do EÚ. Únia považuje túto možnosť za reálnu až vtedy, keď budú stiahnuté kontroverzné zákony, ako napr. zákon o takzvaných zahraničných agentoch a zákon o propagande LGBTQ+.

Protivládne protesty

Bezprostredne po voľbách sa každý deň o 19. hodine schádzajú pred budovou parlamentu na Rustaveliho triede desaťtisíce sklamaných voličov. Opoziční lídri žiadajú medzinárodné vyšetrovanie s cieľom objasniť možnú manipuláciu volieb. Práve pri dopisovaní tohto komentára sa po krátkej víkendovej prestávke opäť zhromažďujú demonštranti a neplánujú sa vzdať.

Situácia zostáva napätá. Opozícia chce zatiaľ zostať mimo parlamentu, aby nebola legitimizovaná vedúca strana. Všetci čakajú, kým sa nazbiera dostatok dôkazov. Ale nemôže to trvať večne, čas je dôležitý a ak boli voľby skutočne sfalšované alebo zmanipulované, tak treba čo najrýchlejšie predložiť na stôl dôkazy.

Inak zostaneme v stave politickej krízy a polarizácie medzi stranami a všeobecného rozdelenia spoločnosti, so stranou Gruzínsky sen pri moci, s neistou budúcnosťou a podozrivými plánmi. Nevznikne koaličná vláda, o ktorej mnohí snívali. A to všetko zároveň bez dosiahnutia cieľa v EÚ a NATO, za čo Gruzínci hlasovali v roku 2004, hneď po ružovej revolúcii.

Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 13 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Gruzínsko