Čo bude Trumpovo víťazstvo znamenať pre klímu?

Voľby by mali objasniť politické neistoty. Po ekonomickej stránke to víťazstvo Donalda Trumpa nad Kamalou Harrisovou aj spôsobilo. Všetky tri hlavné americké akciové indexy a výnosy zo štátnych dlhopisov ráno po volebnom dni vyskočili, čo odrážalo očakávania jednak silného ekonomického rastu, jednak prudko rastúceho dlhu a inflácie.

13.11.2024 12:00
Gernot Wagner Foto:
Gernot Wagner, klimatický ekonóm, Columbia Business School
debata (8)

Pokiaľ ide o klimatickú a (najmä) environmentálnu politiku, ďalšie Trumpovo predsedníctvo je jednoznačne zlou správou. Zhoršuje ho extrémna politická neistota a zmiešané signály, najmä v prípadoch, keď sa Trump môže pokúsiť postaviť do cesty väčším technologickým a trhovým trendom.

Zoberme do úvahy elektrické vozidlá. Trump, ktorý sa tvári ako šampión spaľovacích motorov, hovorí, že v „deň jeden“ odstráni všetky pravidlá týkajúce sa výfukových emisií. Bude to v jeho silách a môže to poskytnúť určitú životnú podporu slabnúcemu priemyslu. Akcie Tesly po volebných správach zároveň vyskočili o 15 %. Investori jednoznačne stavili na to, že spoločnosť bude ťažiť zo skutočnosti, že jej generálny riaditeľ Elon Musk minul z vlastných peňazí viac ako 100 miliónov dolárov na podporu Trumpa.

Trump a elektromobily

To všetko sa deje v čase, keď elektromobily preukazujú zásadné výhody nad predchádzajúcimi technológiami. Elektromobily až 90 % svojho výkonu premieňajú na prejdenú vzdialenosť, v porovnaní len s 20 % v prípade benzínom poháňaných vozidiel. Plná účinnosť závisí od toho, koľko elektriny pochádza z obnoviteľných zdrojov, dokonca aj uhoľné elektrárne sú efektívnejšie ako spaľovací motor. V Západnej Virgínii, kde približne 90 % energie pochádza z uhlia, znižujú elektrické vozidlá znečistenie uhlíkom približne o 30 %. Priemerný nárast efektívnosti v USA je už okolo 50 % a stále rastie.

Základná fyzika teda diktuje, že akýkoľvek pokus Trumpa postaviť sa do cesty prechodu k elektromobilom musí zákonite zlyhať. Čo neznamená, že stále nemôže narobiť veľa škody, najmä pokiaľ ide o konkurencies­chopnosť USA. Americkí výrobcovia automobilov už teraz čelia tvrdej konkurencii Číny a iných krajín, a žiadne zvrátenie americkej politiky týkajúcej sa elektromobilov alebo iných čistých technológií neobmedzí zvyšok svetovej zelenej priemyselnej expanzie.

Už teraz je viac ako polovica čerstvo registrovaných áut v Číne elektrických alebo plug-in hybridov – čo je viac ako dvojnásobok celosvetového priemeru. USA zaostávajú a Trumpovo víťazstvo je prakticky zárukou, že ešte aj zaostávať budú. Uvalenie 10– až 20-percentných ciel na všetok dovoz a 60 % ciel na čínsky tovar neochráni domácich výrobcov, ako sa pokúša tvrdiť. Trump už počas svojho prvého prezidentovania zaviedol clo vo výške 25 % a americkým výrobcom automobilov to nijako nepomohlo pripraviť sa na elektrickú budúcnosť; nepomohli ani stopercentné clá Bidenovej administratívy na čínske elektromobily.

Akýkoľvek pokus Trumpa postaviť sa do cesty prechodu k elektromobilom musí zákonite zlyhať. Čo neznamená, že stále nemôže narobiť veľa škody, najmä pokiaľ ide o konkurencies­chopnosť USA.

Trumpove pokusy zastaviť prechod na nízkouhlíkové hospodárstvo môžu byť ešte márnejšie, pokiaľ ide o solárne, veterné a iné nízkouhlíkové technológie. Aj tu na svetovom trhu dominuje Čína, ktorá vyrába 97 % solárnych doštičiek, 85 % solárnych článkov a 80 % solárnych modulov. To je dôvod, prečo sa Bidenova administratíva pokúsila prostredníctvom zákona o znižovaní inflácie (IRA) presadiť časť dodávateľského reťazca obnoviteľných zdrojov dotovaním domácej výroby. Výsledkom boli projekty ako Illuminate USA, spoločný podnik s čínskym výrobcom solárnych zariadení LONGi v Pataskala v Ohiu. Očakáva sa, že závod zmontuje viac ako deväť miliónov solárnych panelov ročne, čo by stačilo na zásobovanie milióna amerických domácností.

Rozkázať vode aj vetru

Trumpova administratíva môže zároveň pokračovať v daňových investičných a produkčných úľavách na základe IRA, ktorá dotuje približne 25 % nákladov pre závod Illuminate USA. Trumpov prístup však predovšetkým priamo zasiahne okolo tisíc obyvateľov Ohia, ktorých závod zamestnáva. Vplyv na globálny trh so solárnymi panelmi bude zanedbateľný; LONGi si jednoducho nájde spôsoby, ako panely lacnejšie vyrobiť inde, ak to bude potrebné.

Samozrejme, Trump môže a bude stáť v ceste zavedeniu obnoviteľných zdrojov aj na domácom trhu. Vyjadril sa, že zastaví zmluvy o prenájme veternej energie na mori; akcie výrobcov turbín Ørsted a Vestas stratili po výsledkoch volieb takmer toľko, koľko získala Tesla. Trumpova administratíva okrem toho skomplikuje pripojenie nových obnoviteľných zdrojov do siete a pokúsi sa predĺžiť životnosť starnúcej infraštruktúry na fosílne palivá, pričom peniaze rozdelí podľa vlastných záujmov. Takáto taktika však len oddiali to, čo je nezvratné.

Počas svojho prvého úradu sa Trump pokúsil oživiť domáci uhoľný sektor. Neuspel. Uhlie bolo na odchode dávno predtým, ako sa stal prezidentom, a pokles priemyslu sa odvtedy len zrýchlil. Tento posun viedli štáty ako Texas, ktorý nedávno prekonal Kaliforniu v celkovom počte inštalovanej solárnej energie.

Áno, Trump môže zrušením environmentálnych pravidiel a záruk urobiť a urobí veľa škôd, aj na na verejnom zdraví. Počas predchádzajúceho funkčného obdobia takýchto pravidiel vrátil viac ako 125, a väčšinu z nich znovu zaviedol Biden. Preto bude teraz Trump nemilosrdnejší a efektívnejší – aby zabezpečil, že sa jeho zmeny udržia. Odhaduje sa, že v roku 2019 bolo okolo 22-tisíc úmrtí v USA nadbytočných, a to v dôsledku vyššieho miestneho znečistenia ovzdušia; takéto čísla sa stanú naším novým normálom.

Biden však napravil škody, ktoré Trump spôsobil na klimatickom fronte, a v trende pokračoval. Klimatická politika odchádzajúcej administratívy bola ešte ambicióznejšia, ako navrhol americký senátor Bernie Sanders vo svojej prezidentskej kampani v roku 2016. Bidenova stratégia zakotvená v IRA odštartovala preteky v zelených technológiách v USA. Trump môže a bude brzdiť domáci priemysel v súperení o pozície v globálnej konkurencii, ale nemôže ho zastaviť.

© Project Syndicate 1995–2024
www.project-syndicate.org

Denník Pravda nadviazal spoluprácu s renomovanou organizáciou Project Syndicate, ktorá pôsobí vo viac než 150 štátoch sveta. PS publikuje analýzy, názory a komentáre svetoznámych akademikov, ekonómov, filozofov, politológov, štátnikov, vedcov, manažérov či laureátov Nobelovej ceny, čím vytvára unikátnu a vysoko rešpektovanú medzinárodnú sieť. Od júla si časť z nich môžete prečítať jeden- až dvakrát týždenne aj na stránkach Pravdy. Aj touto formou prispievame ku skvalitneniu obsahu nášho denníka.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 8 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #globálne otepľovanie #klimatické zmeny #Donald Trump #parížska klimatická dohoda #Project Syndicate