Podľa dostupných údajov v poslednej dekáde počet ľudí bývajúcich v garážach stúpol najmä v ČR, ktorá sa umiestňuje spolu so Slovenskom a Francúzskom na najhorších priečkach v indexoch dostupnosti bývania.
Dostupnosťou sa myslí, koľko rokov musí priemerný zamestnanec zarábať (čistá mzda) na kúpu trojizbového bytu s výmerou cca 70 m2. Vzhľadom na extrémne rozdiely medzi metropolami krajín a bývaním v periférnych oblastiach veľmi závisí od pracovných príležitostí v regiónoch. Aktuálne sa dá napríklad kúpiť starý trojizbový panelový byt v Lučenci za 28-tisíc eur, čo je menej ako priemerná cena garáže v Bratislave.
Problém bývania na Slovensku má veľa premenných. Najväčším nedostatkom je nízky počet nájomných bytov a vysoká cena súkromných prenájmov. Inflácia za uplynulé štyri roky znehodnotila úspory obyvateľstva skoro o štvrtinu ich kúpnej sily. Kým väčšina krajín EÚ podporuje bývanie daňovými úľavami, u nás je táto podpora iba symbolická.
Symbolické však už nebude zvýšenie cien novostavieb od roku 2025 v dôsledku zdvihnutia sadzby DPH z 20 % na 23 %. To sa dotkne tiež stavebných materiálov a cien stavebných prác, aj keď pri tých často vlastník nehnuteľnosti žiadny účtovný doklad od firmy alebo remeselníka nedostane.
Ceny bytov na Slovensku za uplynulé tri štvrťroky stúpli priemerne o 4 %, pričom v mnohých iných krajinách EÚ to bolo ešte viac. Ide najmä o Poľsko a Maďarsko. Naopak, v Rakúsku cena bytov dokonca o percento poklesla. Z pohľadu ekonómov sa ceny nehnuteľností zvyšujú s rastom ich dostupnosti financovania.
Čím sú nižšie úroky pri úveroch na bývanie, tým viac ľudí si môže kúpu bývania na úver dovoliť a tým rýchlejším tempom sa zvyšujú ich ceny. Platí to aj naopak. Keď sú úroky vysoké, predáva sa menej bytov a zároveň klesajú tržby obchodov s nábytkom a domácimi spotrebičmi.
Po zvýšení základnej sadzby DPH na 23 % možno očakávať, že čoraz viac ľudí sa vyberie kupovať nábytok a vybavenie domácností najmä do Rakúska a Poľska. V Poľsku je síce DPH len o percento nižšia (22 %), ale vzhľadom na veľkosť trhu a množstvo producentov nábytku dokážu tamojší obchodníci pracovať s nižšou maržou ako u nás.
Pri kúpe nehnuteľnosti na hypotéku je potrebné zaplatiť aspoň 20 % z vlastných prostriedkov. Banky pre konzervatívnych sporiteľov pravidelne odkladajúcich peniaze na sporiace účty majú len zlé správy. Klient dnes dostane od banky za odložené úspory najviac 2,5-percentný brutto úrok. Ten po odpočítaní zrážkovej dane vo výške 19 % predstavuje iba 2,02 %.
Posledné zverejnené údaje o medziročnej inflácii uvádzajú mieru inflácie na úrovni 3,1 %. Od budúceho roku treba počítať v dôsledku zvyšovania DPH a ďalších daní, energií a poplatkov s infláciou ešte vyššou, t.j. až na úrovni 5,5 %.
Uchovať si kúpnu silu usporených prostriedkov v bankách je preto možné len za cenu podstúpenia investičných rizík. Ich miera závidí od úrovne finančnej gramotnosti obyvateľstva, ktorá je stále žalostne nízka.
Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.