Mala by mať Ukrajina jadrové zbrane?

Po víťazstve Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v USA demokratická kongresmanka z New Yorku Alexandria Ocasio-Cortezová verejne apelovala na tých, ktorí hlasovali za ňu aj za Trumpa. Chcela vedieť, čo motivovalo zjavne nekonzistentnú voľbu. Prevládajúca odpoveď bola, že ona a Trump pôsobili úprimnejšie, zatiaľ čo viceprezidentka Kamala Harrisová robila vypočítavý dojem.

26.11.2024 12:00
Slavoj Žižek Foto:
Slavoj Žižek, filozof, Project Syndicate
debata (136)

Bolo to plodné cvičenie. Podobné môžeme žiadať od ľavičiarov, ktorí podporujú Palestínčanov aj Rusko. To bombarduje ukrajinské mestá, až kým nepripomínajú Gazu, a tak ako chcú pravicové strany v izraelskej vláde vytvoriť Veľký Izrael, Kremeľ dúfa, že vytvorí Veľké Rusko. Ničivý ruský proje. kt by sme teda mali mať vždy v prvom rade na mysli, kedykoľvek budeme hodnotiť vývoj situácie

Bezprostredne po nedávnom rozhodnutí administratívy prezidenta Joea Bidena povoliť Ukrajine vypustiť rakety ATACMS dodané USA (s dosahom 305 km) do Ruska, Kremeľ varoval, že akékoľvek použitie západných zbraní proti Ruskej federácii môže podľa novej jadrovej doktríny spustiť jadrovú reakciu. Napriek tomu Ukrajinci nasledujúci deň kontrovali vypálením šiestich rakiet ATACMS na vojenské zariadenie v Brianskej oblasti (v susedstve ukrajinských hraníc).

Nová jadrová doktrína

Hoci Rusko tvrdí, že škody boli zanedbateľné – päť rakiet bolo zostrelených a neboli žiadne obete – podľa litery novej ruskej jadrovej doktríny sa ukazuje, že Rusko je vo vojne so Spojenými štátmi a má proti Ukrajine právo použiť jadrové zbrane. Keď už niektorí z Trumpovho okolia obviňujú Joea Bidena z nebezpečného kroku v ústrety novej svetovej vojne, je fér povedať, že Ukrajina zašla príliš ďaleko? Narušila krehkú rovnováhu, ktorá konflikt obmedzovala?

Skôr než pristúpime k tomuto záveru, musíme si uvedomiť, že USA povolili Ukrajine zamerať sa najmä na lokality v Kursku, pohraničnej oblasti, z ktorej Rusko podniká mnohé zo svojich útokov proti ukrajinským pozíciám. Ako povedal Josep Borrell, (odchádzajúci) šéf zahraničnej politiky EÚ: „Ukrajina by mala byť schopná použiť zbrane, ktoré sme jej poskytli. Nielen na to, aby zastavila letiaci šíp, ale aj na to, aby zasiahla samotných lukostrelcov.

Naše médiá ohlasujú použitie západných zbraní proti Rusku na titulných stranách ako senzačné „najnovšie správy“ a zaslepení ľavičiari považujú „nadmernú“ obranu Ukrajiny za nebezpečnú eskaláciu. O hrozbe, či vôbec prežijeme, sa však sotva hovorí.

Navyše si pripomeňme, že Rusko eskalovalo vlastnú kampaň proti Ukrajine len pred pár dňami a tesne pred začiatkom zimy zasypalo celú krajinu útokmi dronov a rakiet proti civilnej energetickej infraštruktúre. Zatiaľ čo šesť ukrajinských rakiet na území Ruska vyvolalo paniku po celom svete, ruské systematické ničenie ukrajinskej infraštruktúry sa normalizovalo – podobne ako izraelské ničenie severnej Gazy.

Situácia je rovnako obscénna ako absurdná. Rusko, ktoré začalo dobyvačnú vojnu proti svojmu susedovi, chce teraz udržať svoje územie mimo vojny a obviňuje Ukrajinu, obeť, z „rozširovania“ konfliktu. Ak to Rusko so svojou novou jadrovou doktrínou myslí vážne, ponúknime rovnako serióznu protidoktrínu: Ak na nezávislú krajinu zaútočia nejadrové sily jadrovej superveľmoci, jej spojenci majú právo – dokonca povinnosť – poskytnúť jej jadrové zbrane, aby mala šancu odradiť útok.

Hráme o samotné prežitie

Často sa hovorí, že Putin chce návrat k Sovietskemu zväzu a stalinizmu; ale to nezodpovedá pravde. Jeho režim sa skôr živí víziou cisárskej éry pred rokom 1917, keď zóna vplyvu cárskeho Ruska zahŕňala nielen Poľsko, ale aj Fínsko. Čas ukáže, či Putinov neocárizmus nie je viac než len sen. Vo vznikajúcom multipolárnom svete je vznik silných impérií, z ktorých každé má svoju vlastnú zónu vplyvu, celkom predstaviteľný.

Ako povedal Putin na medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade v júni 2022, „suverenita sa v 21. storočí nemôže segmentovať ani fragmentovať“. Udržiavanie politickej suverenity a národnej identity je podľa neho nevyhnutné, rovnako ako posilnenie všetkého, čo „určuje ekonomickú, finančnú, profesionálnu a technologickú nezávislosť našej krajiny“. Je zrejmé, že naplno využívať výhody suverenity bude môcť len nové imperiálne Rusko, nie Ukrajina, Bielorusko alebo Fínsko.

Aby toho nebolo málo, v ten istý deň, keď prezident Vladimir Putin oznámil novú ruskú jadrovú doktrínu, BBC oznámila, že „znečistenie ovzdušia v indickom hlavnom meste Dillí vyskočilo na extrémne vysoké úrovne, dusilo obyvateľov a pohltilo celé mesto do hustého smogu. To narušilo leteckú dopravu, vyvolalo nútené zatvorenie škôl a zastavilo výstavbu." A odborníci varujú, že situácia v Dillí sa môže v najbližších dňoch zhoršiť.

Kým sa Rusko vyžíva v imperiálnej agresii a oháňa sa jadrovou šabľou, stámiliónom ľudí sa ťažšie dýcha. Naše médiá ohlasujú použitie západných zbraní proti Rusku na titulných stranách ako senzačné „najnovšie správy“ a zaslepení ľavičiari považujú „nadmernú“ obranu Ukrajiny za nebezpečnú eskaláciu. O hrozbe, či vôbec prežijeme, sa však sotva hovorí.

© Project Syndicate 1995–2024
www.project-syndicate.org

Denník Pravda nadviazal spoluprácu s renomovanou organizáciou Project Syndicate, ktorá pôsobí vo viac než 150 štátoch sveta. PS publikuje analýzy, názory a komentáre svetoznámych akademikov, ekonómov, filozofov, politológov, štátnikov, vedcov, manažérov či laureátov Nobelovej ceny, čím vytvára unikátnu a vysoko rešpektovanú medzinárodnú sieť. Od júla si časť z nich budete môcť prečítať jeden- až dvakrát týždenne aj na stránkach Pravdy. Aj touto formou prispievame k skvalitneniu obsahu nášho denníka.

Facebook X.com 136 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Rusko #USA #jadrové zbrane #Donald Trump #vojna na Ukrajine #Project Syndicate