Stovky neznámych postáv v čiernom oblečení v malých skupinkách prenasledujú účastníkov protestu na každý roh ulice, schmatnú ich a zamknú do mikrobusov špeciálne vybavených na mučenie, kde ich asi 40 minút nemilosrdne bijú.
Existujú aj také prípady únosov ľudí, v dôsledku ktorých končia obete na policajných staniciach v rôznych mestách, nielen v Tbilisi. Mnoho novinárov bolo brutálne napadnutých a zbitých priamo pred kamerami. Väčšinu z nich museli previezť do nemocníc. Hoci takmer všetky vlády v Gruzínsku nešetrili voči vlastným občanom brutalitou v rozličných obmenách, súčasná vláda koná doteraz nevídaným spôsobom.
Brutalita s ruským rukopisom
Uznávaný ruský novinár a publicista žijúci v exile Alexander Nevzorov vo svojom videoblogu na YouTube z 1. decembra uviedol, že gruzínsku políciu na tieto udalosti cvičili ruskí inštruktori päť mesiacov. Brutalita má zjavný ruský rukopis. Aj nové uniformy gruzínskych bezpečnostných zložiek vyzerajú ako oblečenie špeciálnych ruských policajných zložiek OMON. Vláda tvrdí, že okrem demonštrantov bolo zranených aj niekoľko policajtov, ktorí sa liečia v nemocniciach.
Demonštrácie mali byť pokojnými protestami. Do veľkej miery aj sú, ale situácia sa niekoľkokrát vyhrotila, keď bezpečnostné zložky pri použití vodných diel primiešali do vody neznáme látky. Demonštranti skončili v nemocniciach s rôznymi popáleninami. Keďže na protestoch sa zúčastňujú prevažne mladí ľudia, boli natoľko „kreatívni“, že na agresívne správanie bezpečnostných zložiek odpovedali ohňostrojom. „Vojna“ zábavnej pyrotechniky trvala niekoľko dní. Potom sa jej predaj vo veľkoobchode v predvianočnom období obmedzil len na zvláštne povolenie.
Po tom, čo dvaja bývalí prezidenti podporovaní Gruzínskym snom po nejakom čase začali otvorene kritizovať dominantnú vládnu stranu, tentoraz sa zrejme stavilo na „chlapsky“ pôsobiaceho a vždy lojálneho politika. Ten podľa opozície v sporných veciach prevezme na seba úlohu „privátneho“ notára miliardára Ivanišviliho.
Národ je rozdelený. Vláda má svojich priaznivcov, z ktorých väčšina je orientovaná konzervatívne. Schvaľujú cynizmus a brutalitu, ktorú vláda voči demonštrantom prejavuje. Jej postup pôsobí, akoby vyhlásili vojnu liberálnej časti spoločnosti. Táto fáza krízy sa začala na jar, keď po týždňoch protestov „bezpodmienečne“ stiahnutý návrh zákona o „zahraničných agentoch“ (známy aj ako „ruský zákon“) sa opäť vrátil na program dňa a napriek mesiacom trvajúcim demonštráciám bol schválený.
Mimochodom, nedávno bolo oficiálne oznámené, že zákon bude čoskoro implementovaný do praxe. Zároveň sa na jar 2024 dostal na stôl ďalší zákon: Podľa neho môžu všetci domáci i cudzinci previesť svoje aktíva uložené v offshorových spoločnostiach do Gruzínska s cieľom platby bez toho, aby museli zaplatiť jednorazovú DPH.
Všetko eskalovalo po parlamentných voľbách v roku 2024. Tie boli podľa viacerých nezávislých vyšetrovaní zmanipulované. Teraz však už nejde len o zmanipulované voľby z 26. októbra. Prvú schôdzu novozvoleného parlamentu môže podľa ústavného zákona zvolať iba prezidentka. Keďže výsledky volieb neakceptovala, prvé zasadnutie sa konalo v jej neprítomnosti. Preto parlament v Gruzínsku v súčasnosti nelegitimizuje ani prezidentka, ani absolútna väčšina partnerov a medzinárodného spoločenstva. Premiér Irakli Kobachidze 28. novembra oznámil, že Gruzínsky sen zastavuje prístupové rokovania do EÚ do roku 2028.
Prezidentke Salome Zurabišviliovej vyprší šesťročný mandát v decembri. Čestný predseda dominantnej strany Gruzínsky sen, miliardár Bidzina Ivanišvili vymenoval za svojho kandidáta na budúceho prezidenta profesionálneho futbalistu Michaila Kavelašviliho, ktorý nemá ani stredoškolské vzdelanie. Pritom prezident bude podľa ústavy prvýkrát volený parlamentom. Po tom, čo dvaja bývalí prezidenti podporovaní Gruzínskym snom (Giorgi Margvelašvili a Salome Zurabišviliová) po nejakom čase začali otvorene kritizovať dominantnú vládnu stranu a neskôr zakotvili v opozícii, tentoraz sa zrejme stavilo na „chlapsky“ pôsobiaceho a vždy lojálneho politika. Ten podľa opozície v sporných veciach prevezme na seba úlohu „privátneho“ notára miliardára Ivanišviliho.
Demonštranti ukázali, že sa nechcú vzdať. Či už sa Gruzínci boja vojny, alebo Ruska, ľudia sa takmer 250 rokov usilujú vymaniť spod vplyvu svojho veľkého suseda.
Paralelne s hlavnými protestami v Tbilisi sa aj na vidieku a vo väčších i v menších mestách po celej krajine zvolávajú ďalšie protestné zhromaždenia. V tomto zmysle sú aktívni najmä občania na západe Gruzínska. Za posledné dva týždne sa zatiaľ nekonali žiadne „protidemonštrácie“. Otázkou je, či by Irakli Kobachidze a s ním aj Gruzínsky sen vyhrali aj v spravodlivých voľbách. Boli zverejnené viaceré výskumy verejnej mienky s rozličnými výsledkami, no s istotou sa dá povedať, že teraz sú voliči takí sklamaní z vládnej strany, že (podľa mňa) má v nových voľbách len malú šancu znovu zvíťaziť.
O Gruzínsku rozhodne Trump
Stranu Gruzínsky sen, ktorá na autobusových zastávkach a transparentoch agitovala proti vojne (s Ruskom) a za voľby fotografiami ukrajinských miest v troskách – čím cynicky urážala, hoci neúmyselne, bojujúci ukrajinský ľud – podporilo veľa voličov v regiónoch. Podľa nezávislých zdrojov nie však toľko, ako ukazujú oficiálne výsledky. Následne sa zdá, že Gruzínsky sen vyhlásil vojnu liberálnym spoluobčanom. Protestné hnutie, ktoré vládna strana nazýva „liberálny fašizmus“ a chce ho poraziť, už nie je opozičným protestom. Stoja vedľa seba ľudia všetkých generácií, intelektuáli i dôchodcovia. Tvoria sa skupiny, ktoré majú chrániť demonštrantov pred maskovanými útokmi. Ak dôjde k eskalácii, zodpovednosť nesie vládnuca strana.
Demonštranti ukázali, že sa nechcú vzdať a sú pripravení pokračovať. Či už sa Gruzínci boja vojny, alebo Ruska, ľudia sa takmer 250 rokov usilujú vymaniť spod vplyvu svojho veľkého suseda. Budú preto pokračovať až do konca. Čo sa týka opozície, niektorí jej lídri, napríklad Nika Gvaramia, boli kruto bití a zatknutí. Neustále prenasledovaní sú aj prívrženci bývalého a predtým väzneného prezidenta Michaila Saakašviliho.
Dosluhujúca vláda čaká na 20. január, keď sa v USA uskutoční inaugurácia Donalda Trumpa. Mesto Tbilisi dovtedy rozhodlo pred parlamentom, kde sú každý deň zbité a unesené stovky ľudí, postaviť veľký vianočný stromček. To len odráža cynizmus aj ľahostajnosť Gruzínskeho sna. Či to tak bude pokračovať aj naďalej, sa ukáže po 20. januári 2025.
Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.