Ústredným prvkom izraelskej operácie bola infiltrácia ľudí do dodávateľských reťazcov. Pred tromi rokmi vyvinula izraelská spravodajská agentúra Mossad vlastný pager obsahujúci plastické výbušniny. Mossad potom vyslal agentov, aby naviedli taiwanskú spoločnosť Gold Apollo na uvedenie zariadenia na trh tým správnym kupujúcim. Najväčšia rana Izraela Hizballáhu za posledných 40 rokov teda spočívala v jednoduchej dynamike, keď jeden človek presviedča druhého, že je niekto iný.
Švindliari, šudiari, šarlatáni, šaľbiari a podfukári
Falošná identita alebo „napodobňovanie identity“ či mimikry, ako to nazývame v nedávnej knihe na túto tému, je široko využívanou vojnovou zbraňou. Keď Rusko vo februári 2022 napadlo Ukrajinu, prvý ruský konvoj smerujúci do Kyjeva bol zamaskovaný ako ukrajinská jednotka, aby sa predišlo odhaleniu. Mužskí džihádisti sa preobliekali za ženy pri vykonávaní samovražedných bombových útokov tak často, že niekoľko moslimských krajín zakazuje zahaľovanie tváre z bezpečnostných dôvodov. A tento trik nevyužívajú len islamisti. Začiatkom tohto roka vstúpili izraelskí vojaci do nemocnice na Západnom brehu Jordánu oblečení ako palestínske ženy a lekári, aby zabili troch podozrivých militantov.
Mimikry slúžia aj mnohým iným účelom. Špióni ich bežne používajú na odcudzenie citlivých informácií, čo je pravdepodobne dôvod, prečo Bulhari, ktorých minulý rok vo Veľkej Británii zatkli na základe obvinení zo špionáže, vlastnili pasy z deviatich rôznych krajín. A nečestní aktéri ich využívajú na získavanie nelegálnych produktov, ako to veľmi efektne urobila Severná Kórea v programe jadrových zbraní.
Začiatkom roka finančného pracovníka v Hongkongu naviedli na to, aby previedol 25 miliónov dolárov po tom, čo sa zúčastnil videohovoru, v ktorom boli všetci ostatní účastníci vytvorení umelo.
Mimikry môžu pomôcť uniknúť zo zajatia, ako to ukázal vodca kolumbijského drogového kartelu Juan Castro, keď v roku 2022 vyšiel z väznice s maximálnym stupňom stráženia oblečený ako strážca. A dajú sa použiť na rozptýlenie pozornosti, ako to urobil Saddám Husajn tým, že si najal dvojníkov na zmiatnutie potenciálnych vrahov. Falošná identita je silná zbraň, pretože smeruje proti prúdu mnohých iných vojnových taktík, a tým sa stáva majstrovskou formou podvodu.
Každý deň v každej konfliktnej zóne na celom svete musia byť bojovníci a civilisti v strehu pred podvodníkmi, pretože následky môžu byť zničujúce. Vpustite nesprávnych ľudí do svojej základne, a napadnú vás zvnútra. Dôverujte nesprávnemu taxikárovi, a môžete byť zajatý a mučený.
Falošná identita je stará ako vojna sama. V staroveku bola taká častá, že klasickí autori Frontinus a Polyaenus vytvorili pre výstrahu generálov celé katalógy so stovkami príkladov. Nasledujúce obdobia neboli o nič menej chudobné – od byzantských špiónov v 6. storočí, ktorí sa preobliekali za Peržanov, aby infiltrovali sasánovskú armádu, až po Židov v druhej svetovej vojne, ktorí predstierali, že sú katolíci, aby unikli pred nacistickým prenasledovaním.
Jav pretrváva, pretože ľudia sú pri spolupráci závislí od identít. Aby sme dôverovali iným ľuďom, potrebujeme vedieť, ako sa budú správať v budúcnosti, a reputácia pomáha. Mimikry parazitujú na výhodách, ktoré získavame z úprimného prejavovania našej identity. Bojovať proti pretvárke je ťažké, lebo to, čo ju vytvára alebo narúša, sa líši v závislosti od kontextu. Diabol sa často skrýva v detailoch. Preto sa britskí vyšetrovatelia v druhej svetovej vojne usilovali vyradiť podozrivých nemeckých špiónov testovaním ich vedomostí o predvojnovom skóre v krikete.
Nová doba, nové fígle
Niektoré techniky obstáli v skúške časom. Starozákonná Kniha sudcov hovorí o tom, ako sa Gileadčania usilovali identifikovať Efraimovcov tým, že ich prinútili vysloviť „šibolet“, slovo, ktoré by Efraimovec vyslovoval s prízvukom. Prenesúc sa na začiatok veľkej vojny na Ukrajine zas Ukrajinci používali slovo paljanica (druh chleba) ako test výslovnosti pre podozrivých ruských špiónov. To slovo však už pravdepodobne stratilo svoju testovaciu silu. Falšovanie je dynamická záležitosť, pričom mimikry a protimimikry sa ustavične prispôsobujú taktike toho druhého.
Technológie môžu hru zmeniť. Kľúčovým konceptom vo výskume mimikier je ťažko sfalšovateľný alebo finančne nákladný znak. Z historického hľadiska bolo vždy ťažké napodobniť napríklad tvár, farbu pleti a hlas. Takže keď sme ešte pred 25 rokmi videli video politika zapleteného do pochybných aktivít, len zriedka sme pochybovali o jeho pravosti.
To sa zmenilo s generatívnou umelou inteligenciu. Začiatkom tohto roka finančného pracovníka v Hongkongu naviedli na to, aby previedol 25 miliónov dolárov po tom, čo sa zúčastnil skupinového videohovoru, v ktorom boli všetci ostatní účastníci vytvorení umelo. Deepfakes už boli nasadené do vojnovej propagandy, najmä na Ukrajine, kde sa šíria falošné videá Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského. Správ o operatívnom použití je stále málo, ale to sa pravdepodobne zmení, pretože vstupujeme do zlatej éry vojnových mimikier, v ktorej je napodobňovanie hrozbou nie menej mocnou ako najsofistikovanejšie zbraňové systémy.
© Project Syndicate 1995–2024
www.project-syndicate.org
Denník Pravda nadviazal spoluprácu s renomovanou organizáciou Project Syndicate, ktorá pôsobí vo viac než 150 štátoch sveta. PS publikuje analýzy, názory a komentáre svetoznámych akademikov, ekonómov, filozofov, politológov, štátnikov, vedcov, manažérov či laureátov Nobelovej ceny, čím vytvára unikátnu a vysoko rešpektovanú medzinárodnú sieť. Od júla si časť z nich budete môcť prečítať jeden- až dvakrát týždenne aj na stránkach Pravdy. Aj touto formou prispievame k skvalitneniu obsahu nášho denníka.