Fio bankaFio banka

Nedajme si ukradnúť demokraciu. Fico v USA a Muskova moc

Vystúpenie premiéra Roberta Fica (Smer-SD) s prejavom na Konferencii konzervatívnej politickej akcie (CPAC) vo Washingtone by sme mohli hodnotiť ako definitívne potvrdenie, že Smer už zakotvil v inej časti politického spektra: napravo od stredu.

28.02.2025 12:00
debata (16)
Ficov prejav v USA (komplet + titulky)
Video

Pred 30 rokmi, keď bol Robert Fico mojím kolegom v SDĽ a poslancom NR SR s najväčším počtom preferenčných hlasov vo voľbách v roku 1998, nebol by nikto predpokladal, že ho na konferencii CPAC z pódia pozdraví Donald Trump. Ten prezident USA, na politiku ktorého pod heslom Make America Great Again (MEGA) doplatia milióny Američanov. Na obmedzené sociálne a zdravotné programy pre nízkopríjmové rodiny bude totiž ešte menej prostriedkov ako doteraz. V príkrom rozpore s hodnotami sociálnej demokracie tento „výdobytok“ dosiahne Trump znižovaním daní pre takých, ako je Elon Musk.

Robur – pán sveta

Aby toho nebolo málo, Fico sa stretol s Roburom, pánom sveta (rovnomenný román Jula Verna) – s Elonom Muskom. Ešteže predseda vlády v rozhovore s Muskom požiadal o časový priestor na rokovanie o clách, ktoré chce Trump zaviesť na EÚ. Clá vo výške 25¤% by tvrdo zasiahli slovenský automobilový priemysel, a keď už sme uvítali zvolenie Trumpa za prezidenta USA, mal by to nejako zohľadniť. Možno dokonca hovorili aj o investícii Tesly u nás, lebo Tesla nám tu ešte chýba.

No hlavný dôvod rozhovoru Fica s Muskom bol iný. So šéfom Amerického úradu pre efektivitu vlády a miliardárom Elonom Muskom chcel hovoriť o zrušení agentúry USAID, ktorá údajne na Slovensku financovala "protivládne médiá a mimovládne organizácie“. Chcel zistiť ktoré, ak by totiž ich financovanie prevzal Brusel.

Robert Fico je evidentne proti tomu, aby niekto zvonka zasahoval do volieb. Možno dokonca tie najbližšie prebehnú predčasne. Paradoxné na tom je, že o nezasahovaní do demokratických volieb zvonka hovoril s niekým, kto bez okolkov zasahoval do volieb v Nemecku. Nezáleží totiž na tom, akými prostriedkami sa zasahuje: či prostredníctvom mimovládok, alebo prostredníctvom Twitteru premenovaného na X, na ktorom poskytol Musk priestor na rozhovor s líderkou AfD Alice Weidelovou. O koľko si vďaka tomu AfD v minulotýždňových voľbách polepšila, nevieme presne vyčísliť.

Bude treba rozmýšľať, čo ešte urobiť, aby Muskovia, Zuckerbergovia a im podobní zvonka či zvnútra neuchvátili demokraciu, ktorú ešte doma a v EÚ, i keď nie dokonalú, predsa máme.

Mnohí nebudete so mnou súhlasiť, ale nezáleží ani na tom, či je zasahovanie do volieb zvonka „dobré“, alebo „zlé,“ alebo či zasahuje Musk, alebo Soros. To je totiž otázkou preferencií toho, kto to posudzuje. Objektívny skutok je však rovnaký: neprípustné zasahovanie do demokratických volieb.

Ak nevieme odhadnúť prírastok hlasov AfD, vieme, že iný miliardár vysoko na stupnici rebríčka najbohatších ľudí časopisu Forbes zasiahol do referenda o brexite a podporil stranu Vote Leave (Voľte za vystúpenie). Kauza Cambridge Analytica, v ktorej Marc Zuckerberg zohral kľúčovú úlohu, nesie svoj podiel na tom, že dnes väčšina Britov by sa rada do EÚ vrátila.

Juraj Marušiak Čítajte viac Noví slovenskí „atlanticisti“. Čo Fico naznačil v USA

Čo legitimizuje Muska riadiť USA? Prezident Trump vyhlásil, že všetko, čo Musk robí, robí s jeho súhlasom. Po prvé, legimitizuje ho to, že niekoľkými stámiliónmi pomohol Trumpovi k znovuzvoleniu. Vždy som mala isté výhrady k americkej demokracii. A nielen ja. V roku 2010 Najvyšší súd USA odmietol zaviesť limity na výšku darov pre korporácie vo volebnej kampani. Umožnil tak korumpovať ešte viac americkú demokraciu. Prezident Barack Obama nazval rozhodnutie súdu „veľkým víťazstvom pre Big Oil, banky na Wall Streete, zdravotné poisťovne a iné silné záujmy, ktoré každodenne vo Washingtone preukazujú svoju moc ako potopiť hlasy obyčajných Američanov“.

Okrem toho Musk je jedným z najúspešnejších nositeľov amerického pokroku a to je pre zvyšovanie americkej konkurencieschopnosti a americkej výnimočnosti nezanedbateľné. Nie je iba šéfom Tesly, spoločnosti X, ale i Space X. NASA zverila veľkú časť svojho vesmírneho programu súkromnému sektoru a s Muskom úzko kooperuje. Muskovo detinské želanie „vysťahovať“ sa na Mars podporil vo svojom inauguračnom prejave i Trump.

Libertarián, keď sa to hodí

Úspechy Tesly a Space X nie sú financované iba z Muskovho vrecka, no i z vládnych zdrojov. Vládne dotácie však nekorešpondujú s jeho presvedčením libertariána, ktorý chce minimalizovať štát. Zato ako šéf nového úradu pre efektívnosť vládnutia svoje presvedčenie libertariána demonštruje bez okolkov. Nezrušil iba USAID, ale 200-tisíc vládnych úradníkov z rôznych vládnych inštitúcií muselo „dobrovoľne“ podať výpoveď. V USA totiž nemajú zákon o štátnej službe.

Tretím dôvodom blízkeho vzťahu Muska s Trumpom je práve Muskovo presvedčenie libertariána. Musk patrí k technolibertariánom, i keď nesídli v Sillicon Valey. Jeho najbližším priateľom je zakladateľ PayPalu Peter Thiel, zarytý libertarián, s ktorým nedávno v Bratislave večeral exminister vnútra Vladimír Palko. Technolibertariáni, ak už celkom neovládli, čoskoro ovládnu veľkú časť Ameriky. Big Tech a umelá inteligencia (AI) sú predsa budúcnosťou USA.

Záverom: bude treba rozmýšľať, čo ešte urobiť, aby Muskovia, Zuckerbergovia a im podobní zvonka či zvnútra neuchvátili demokraciu, ktorú ešte doma a v EÚ, i keď nie dokonalú, predsa máme.

Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 16 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Robert Fico #Elon Musk #Donald Trump #Jules Verne #mimovládky #konzervativizmus