O príčinách oveľa rozsiahlejšej, priam epickej katastrofy, ako bol zánik neandertálcov datovaný do obdobia pred 40 000 rokmi, sa však už vie oveľa menej a možnosti pre rôzne hypotézy sú stále otvorené. Vedci ich hojne využívajú, pričom nespochybňujú tvrdenia kolegov, ale vymýšľajú vlastný príbeh. Najnovší konsenzus teda hovorí, že vyhynutie neandertálcov nemalo jednu príčinu, nič také ako asteroid alebo zrážka s ľadovcom, ale priviedla k nemu séria postupných a pomalých krokov, často akosi nešťastných, z ktorých posledným mohlo byť stretnutie s ich bratancami, teda s nami.
Nuž ale aj záhada neandertálcov bledne v porovnaní s otázkou, kto dal zničiť plynovody Nord Stream 1 a 2. Na rozdiel od vyhynutia dinosaurov sa to stalo relatívne nedávno – 26. septembra 2022, a oveľa bližšie k nám, v Baltickom mori v dánskych a vo švédskych vodách. Keďže Zem je prešpikovaná najrôznejšími technickými vymoženosťami, nemal byť problém v krátkom čase zistiť podstatu veci.
Rozprávky tajných služieb
Európska komisia sa síce tak trochu podľa svojho zvyku najskôr nevenovala podstate, ale zaujali ju možné následky úniku metánu do ovzdušia, no viac svetla do záležitosti vniesol nemenovaný európsky bezpečnostný expert. Pre agentúru Reuters povedal, že zrejme ide o úmyselné poškodenie, pričom kľúčová otázka znie, kto by z toho mohol mať prospech.
Analytik uspel približne na polovicu. O štyri dni sa ozval vtedajší prezident USA Joe Biden s tým, že výbuchy považuje za sabotáž (bingo), okolo ktorej vypúšťajú klamlivé informácie najmä Rusi. Tieto zvláštne slová komentoval vtedajší poradca pre otázky národnej bezpečnosti Jake Sullivan takisto zvláštne: „Po prvé, Rusko urobilo to, čo často robí, keď je za niečo zodpovedné; teraz vznieslo obvinenie, že v skutočnosti to urobil niekto iný. To sme videli v priebehu času opakovane.“
Podľa Hersha, alebo skôr podľa informátorov, totiž zjavne nemohúci Biden nemohol dať príkaz na odpálenie potrubia, lebo jednoducho už bol vtedy „mimo hry“. Hersha teraz trápi, kto dal ten príkaz.
K tejto ideologicky isto správnej, no argumentačne dosť chatrnej verzii sa pridalo Poľsko a Ukrajina, zatiaľ čo Kremeľ už tiež akosi zo zvyku zo všetkého zla upodozrieval Veľkú Britániu alebo USA a napriek svojej nedobrej povesti sa úporne držal princípu cui bono. Skutočne to predsa nevyzeralo tak, že by z prerušenia dodávok plynu z Ruska do Nemecka mohol mať prospech práve Vladimir Putin.
Nakoniec sa ruská stopa stala natoľko toxickou, že ju jej tvorcovia nechali klesnúť na dno baltických vôd. A na hladinu sa vynorila tentoraz už skutočne pravdivá verzia, ktorú opísali investigatívci Spiegelu: azda najväčšiu sabotáž v európskych dejinách (tak ju Spiegel nazval) spáchali ukrajinskí potápači (plus jedna potápačka), ktorí mesiace trénovali v akejsi zatopenej bani a rozhodli sa Rusku uškodiť aj za cenu toho, že súčasne poškodia aj Európu. Záškodnícku akciu vraj dokonca schválil prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý ju chcel neskôr odvolať, ale už to nedokázal.
Cui bono?
Lenže teraz prichádza na scénu iný investigatívny novinár, ktorý má na svojom blogu motto „Je to horšie, než si myslíte“. V tomto duchu pred časom Seymour Hersh opísal nielen posledné obdobie vlády Joea Bidena, keď sa po roku znova vrátil k okolnostiam, ktoré priviedli k zničeniu plynovodov, a ktoré zverejnil už vo februári 2023.
Vtedy uviedol, že výbušninu nastražili vyškolení potápači amerického námorníctva v úzkej spolupráci s nórskou špeciálnou sekciou, s ktorou Američania spolupracovali už dávno. Historku o jachte najatej Ukrajincami s falošnými pasmi, ktorú neskôr okrem Spiegelu šírili aj ďalšie médiá (samozrejme, vrátane našich), americký 87-ročný investigatívec ovenčený Pullitzerovou cenou označil za „rozprávku tajných služieb“.
To najlepšie, alebo skôr to najhoršie však príde až na záver. Hersh totiž v najnovšom blogu robí pre Američanov takú nezvyčajnú sebakritiku a priznáva, že pri rozpletaní tejto detektívky sa dal natoľko pohltiť dejom, že nezobral do úvahy jeden veľmi dôležitý, možno dokonca rozhodujúci, faktor, o ktorom neskôr usilovne rozmýšľal: dlhodobú neschopnosť amerického prezidenta vykonávať úrad.
Podľa Hersha, alebo skôr podľa informátorov, s ktorými o likvidácii Nord Streamu hovoril, a ktorí ako vždy zostávajú v jeho príbehoch v anonymite, totiž zjavne nemohúci Biden nemohol dať príkaz na odpálenie potrubia, lebo jednoducho už bol vtedy „mimo hry“. A Hersha teraz trápi, kto dal ten príkaz a prečo o tom neuvažoval už skôr. A prečo to ten neznámy urobil v okamihu, keď už nemohlo ísť o výstrahu Putinovi, ale len o skrotenie nemeckého premiéra Olafa Scholza, aby nedostal chuť na lacný ruský plyn, lebo sa blížila zima. Takéto niečo sa nemalo bez vedomia amerického prezidenta odohrať.
Konšpirácia? Pri Hershovi sotva. Napokon uvidíme, s čím príde nabudúce. Zatiaľ je viac-menej isté iba to, že podobne ako osud neandertálcov mala aj Nord Stream na svedomí séria postupných, pomalých a čoraz nešťastnejších krokov.
Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.