Fio bankaFio banka

Sklamanie z labouristov v Británii. Zostali len sľuby, strana sa prepadáva a prudko rastie obľuba strany Nigela Faragea

Po štrnástich rokoch vysoko neefektívnej a občas vyložene šialenej vlády konzervatívcov, počas ktorej Briti zažili také excesy ako brexit, odchod z EÚ na základe lživých argumentov, alebo niekoľkotýždňové vládnutie premiérky Liz Trussovej, ktorá vyvolala finančnú krízu a dlhodobo tak spôsobila zvýšenie hypotekárnych splátok, bolo volebné víťazstvo labouristov v júli 2024 privítané so značnou úľavou.

12.03.2025 12:00
debata (1)

Aj keď labouristi centristického vodcu Keira Starmera zvíťazili v týchto voľbách presvedčivo, analýzy napokon ukázali, že britskí voliči skôr hlasovali proti konzervatívcom než z nejakého nadšenia pre labouristov a že víťazstvo labouristov v mnohých volebných okrskoch bolo relatívne tesné. V závese za nimi sa na druhom mieste veľmi často umiestnil kandidát ultrapravicovej, probrexiterskej strany Nigela Faragea Reform UK (Reforma).

Bez charizmy a príliš pravicový

Ukázalo sa, že nový premiér Keir Starmer, veľmi opatrný právnik, je vlastne celkom bez charizmy. Veľmi centristickými až pravicovými postojmi sa mnohým ľuďom nezavďačil, určite nie celému radu labouristických poslancov na ľavom krídle jeho strany. Labouristi prišli do vlády s opakovaným poukazovaním, že predchádzajúca dlhoročná konzervatívna vláda svojou nekompetenciou zdevastovala ekonomiku a zadlžila krajinu. To síce bola pravda, ale nie je to práve pozitívny a optimistický východiskový program. A labouristi stále zdôrazňovali, že krajina je v ekonomických problémoch, až to začalo pôsobiť záporne a odradzovať investorov.

Po príchode k moci labouristi, pre údajne ľavicovú stranu celkom neuveriteľne, oznámili, že rušia zimnú dotáciu tri stovky libier pre dôchodcov na vykurovanie bytov, dotáciu, ktorú im roky vyplácali za konzervatívnej vlády. „Nedá sa nič robiť, nie sú peniaze,“ vyhlásila ministerka financií a labouristická vláda ignorovala srdcervúce tvrdenia penzistov v médiách, že zomrú na podchladenie.

Labouristická ministerka financií Rachel Reevesová si uzavrela skoro všetky cesty, keď prisľúbila, že sa nebudú zvyšovať dane a nebude sa ďalej zadlžovať krajina. Čo robiť? Dane síce labouristi zamestnancom nezvýšili, ale šalamúnsky zvýšili percento združeného národného poistenia, ktoré za zamestnancov musia platiť zamestnávatelia, takže zaťažili podniky podstatnými novými finančnými odvodmi. Hospodársky rast sa zastavil.

Šíria sa obvinenia, že Farage chce britské zdravotníctvo sprivatizovať a dať ho k dispozícii americkým súkromným zdravotníckym firmám.

Nie všetky plány labouristov boli negatívne: labouristická vláda sľubuje, že zníži dlhé čakacie lehoty v britskom štátnom zdravotníctve a postaví milión nových domov a bytov, pretože v Británii nemajú mladí ľudia kde bývať, rovnako ako v strednej Európe. Lenže to sú zatiaľ len sľuby, rovnako ako opakované sľuby, že stimulujú ekonomiku (zatiaľ k tomu nedošlo) a že všetci v Británii zbohatnú. Lenže problémom je necharizmatickosť tejto labouristickej vlády, veľmi malý rozdiel od politickej stratégie predchádzajúcich vlád konzervatívcov (v Glasgowe chodím v uliciach pozdĺž protestných plagátov „A new government, the same shit!“ (radšej to nebudem prekladať) a nevýraznosť jej politického programu.

Prudký nárast obľuby „tretej“ strany

Vo voľbách v júli 2024 získala Labouristická strana 33,7 % hlasov, konzervatívci 23,7 % hlasov a ultrapravicová Farageova strana Reform UK 14,3 % hlasov. Lenže labouristom víťazstvo dlho nevydržalo. Začala ich nebezpečne doháňať ultrapravicová Reforma. Vo februári 2025 Reform UK prvýkrát predstihla vo volebných prieskumoch labouristov: získala 25 %, zatiaľ čo Labouristická strana iba 24 % a Konzervatívna strana 21 %. Ako vidno, Reforma ohrozuje nielen labouristov, ale je tiež vážnou výzvou pre konzervatívcov.

Angličanov strana Reform UK zrejme priťahuje najmä populistickou nesystémovosťou, trumpistickým vyhrážaním sa v zmysle, že „zruší všetko“. Hlavný problém pre racionálnejšie uvažujúcich voličov je, že Reforma okrem „antisystémovosti“ nemá žiadny riadne prepracovaný volebný program. Hoci sa strana na prvom mieste silne vymedzuje proti imigrácii, proti neregulárnej migrácii je aj labouristická vláda, takže tým asi „reformisti“ nad labouristami nevyhrávajú. Ďalej požadujú zníženie daní a regulácií, ktoré vraj zbytočne bránia podnikaniu. Chcú vykonať rozsiahlu reformu verejných služieb vrátane britského štátneho zdravotníctva, na ktoré sú však Briti nesmierne hrdí, najmä na to, že v nemocniciach a u lekára sa nič neplatí.

Šíria sa obvinenia, že Farage chce britské zdravotníctvo sprivatizovať a dať ho k dispozícii americkým súkromným zdravotníckym firmám. Reform UK sa tvári trumpovsky: vystupuje proti tzv. politickej korektnosti. Farage Trumpa donedávna podporoval a pred plnohodnotnou inváziou Ruska na Ukrajinu vo februári 2022 Farage obdivoval Putina. Neskôr inváziu odsúdil, no jeho postoj k Putinovi nie je ani dnes úplne jednoznačný.

Vzhľadom na to, aká nejasná je politická stratégia Farageovej strany, je tak trochu záhadou, prečo jej podpora tak rastie. V poslednej dobe prichádzajú správy, že Faragea vraj momentálne obdivujú najmä mladí anglickí muži. Mnoho z nich údajne vníma Faragea ako „autentického a priameho politika“, čo kontrastuje s ich vnímaním tradičných politikov.

Nech je to akokoľvek, v posledných dňoch ochromil stranu Reform UK obrovský konflikt medzi Farageom a Rupertom Loweom, iným predstaviteľom tejto strany. Rupert Lowe bol obvinený zo šikanovania a z fyzického zastrašovania a bolo to oznámené polícii. Lowe chce okamžite žalovať všetkých, ktorí ho obvinili. Vraj ide o spor, ako ďalej viesť stranu. Uvidíme, aký vplyv bude mať tento konflikt na popularitu momentálne najsilnejšej britskej strany.

Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Veľká Británia #labouristi #ľavica #Nigel Farage #Labour Party #Keir Starmer