Fio bankaFio banka

Ako Trump colnou vojnou približuje koniec ruského impéria. Fantazmagória alebo realita?

Kroky politikov majú často opačné účinky, ako plánovali. Od momentu, keď americký „proletariát“ vrátil Donalda Trumpa do Bieleho domu, je očividné, že jedným z jeho cieľov je zachrániť Moskvu pred porážkou a rozpadom Ruska. Zachraňovať Rusko nie je v americkej politike nič nové: v 20. storočí ho USA zachránili najmenej trikrát.

14.04.2025 12:00
Donald Trump Foto:
Americký prezident Donald Trump
debata (257)

Okrem vernosti k tradíciám má Trump aj osobné dôvody. Existujú špekulácie, že práve stovky miliónov dolárov z Ruska ho spasili pred bankrotmi, navyše sa zdá, že diktatúry sú mu oveľa sympatickejšie, ako demokracie s ich voľbami, inštitúciami, nezávislými súdmi a slobodnými médiami.

Napriek tomu tarify zatlčú posledný klinec do rakvy ruského impéria, dnes maskovaného pod menom „federácia“. Trump uvalil tarify na obchod s Čínou, Európou aj tučniakmi. Výnimku v colnej vojne dostali len noví spojenci USA – Rusko a Severná Kórea. I tak Trumpov boj zasadí Moskve smrteľnú ranu.

Fantazmagória či reálna hrozba?

Hovoriť časti Slovákov o blížiacom sa páde Ruska je rovnako zbytočné, ako keby ste na jeseň 1989 v Československu hovorili, že do konca roka bude po komunizme, alebo na jeseň 1991 hovorili Rusom, že 31. 12. bude „večný“ Sovietsky zväz mŕtvy. Racionálnych ľudí zaujímajú čísla. Tie sú jasné. Na vojnu treba, slovami postavy z Tisícročnej včely, tri veci: „Peniaze, peňeži, peníze.“ Polovica až dve tretiny príjmov Moskvy pochádzajú z vývozu ropy, a do „samovraždy“ Gazpromu aj z vývozu zemného plynu. Bez príjmov z ropy nie sú Rusi schopní dovážať tovary nutné pre udržanie chodu ekonomiky, platiť žoldnierov vraždiacich Ukrajincov ani kryť platy v zbrojovkách zásobujúcich vojnu zbraňami, muníciou a všetkým ostatným. A ani platiť dôchodky 42 miliónom dôchodcov, poberajúcich priemerné penzie 25 000 rubľov – asi 260 eur.

Ceny ropy nesú jeden z prvých úderov tarifnej vojny. Od jej vyhlásenia padli ceny ropy Brent aj WTI o viac ako 10 dolárov, cena WTI klesla pod 60 dolárov. Pre kontext: na jar 2022, keď Rusi prepadli Ukrajinu, stál barel 100 až 110 dolárov. Pád ropy o 10 dolárov je pritom zrejme len začiatok: mnoho analytikov očakáva, že dôsledkom tarifnej vojny bude globálna recesia, zníženie kúpyschopného dopytu, výroby, dopravy a s tým spojený pokles spotreby ropy a pád jej cien.

Doplnková zlá správa pre Kremeľ je, že sa rozpadajú dohody o obmedzení ťažby ropy v rámci kartelu OPEC+ a na trh vstupujú noví producenti. Situácia smeruje k tvrdému boju o prerozdelenie trhov, prípadná recesia tento boj urýchli. Rusko v ňom ťahá za kratší koniec. Staré ropné polia sú vyčerpané a ležia ďaleko od trhov, do novej ťažby ropy sa neinvestuje, lebo peniaze žerie vojna. Ruská ropa má vysoké náklady na ťažbu, a ak svetové ceny padnú pod 50 dolárov, stane sa jej ťažba stratovou. Aj ZSSR, štát oveľa väčší a silnejší ako Rusko, pochoval pád cien ropy a vojna v Afganistane.

Trumpova obchodná vojna výrazne priblížila čas konečného rozpadu Ruska. Európa by sa naň mala včas pripraviť, aby zoči-voči novej realite neimprovizovala.

Trumpov nechcený úder hlavnému zdroju Ruska prichádza v čase, keď sú ruské ekonomické a vojenské rezervy vyčerpané. Rusi síce stále každý týždeň dobijú ďalšiu ukrajinskú dedinku, videá z bojísk však ukazujú, že z armády, ktorá sa pred tromi rokmi považovala za „druhú na svete“, zostali trosky zbedačených starcov, útočiacich na starých žigulíkoch a zásobovaných oslíkmi. Zásoby zbraní a munície chystané desaťročia na svätú vojnu proti Západu sú prázdne. Bojaschopnosť armády závisí od dodávok munície, zbraní a vojakov od verného spojenca, Severnej Kórey. Napriek plnej mobilizácii priemyslu dokážu Rusi dopĺňať len tretinu zbraní stratených v bojoch.

Problémy ruskej ekonomiky

Ruská ekonomika sa dostala na hranicu, odkiaľ hrozí iba pád. Úroková sadzba centrálnej banky je už pol roka na úrovni 21 %. V komerčných bankách nedostanú ani veľké firmy úvery s úročením pod 25 %, spotrebné úvery pre obyvateľstvo sú 40 % i viac. Aby ste mohli splácať také pôžičky, musíte mať zisk na vyššej úrovni, čo je nemožné. Všetky investície sú preto zmrazené, a zmrazených je čoraz viac transakcií. Rastie platobná kríza: firmy zdržujú platby dodávateľom. Ak platbu držíte tri mesiace a peniaze „sušíte“ v banke, dostanete za tie tri mesiace zisk 6–7 %. Pre firmy je oveľa výnosnejšie držať peniaze v banke, ako investovať do podnikania. Čo to znamená? Údržba rozpadajúcej sa infraštruktúry sa odkladá, farmári nemajú za čo kupovať osivá, opravovať traktory, o kúpe nových strojov firmy ani nesnívajú.

Za tri roky vojny sa peňažná masa v Rusku zdvojnásobila, čo rozháňa infláciu. Oficiálna bola v roku 2024 10 %, skutočná okolo 20 %. Rozpočtový deficit za prvé dva mesiace roku 2025 dosiahol 45 miliárd dolárov. To prevyšuje celú likvidnú časť Fondu národného blahobytu (38 miliárd USD). Likvidné aktíva FNB pozostávajú z jüanov a zlata. Množstvo zlata vo fonde kleslo od konca 2024 o 40 %. Hodnotu jüanov zníži devalvácia čínskej meny, ktorou Čína odpovie na Trumpove clá. Obchodná vojna navyše vyvolá v Číne vážnu hospodársku krízu, čo zníži aj podporu Moskve.

Trumpova obchodná vojna výrazne priblížila čas konečného rozpadu Ruska. Európa by sa naň mala včas pripraviť, aby zoči-voči novej realite neimprovizovala, ako tomu bolo po páde komunizmu v roku 1989 a po rozpade ZSSR.

Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 257 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Rusko #rusko-americké vzťahy #Rusko - USA #ruská ekonomika #Trumpove clá