Všetko sa začalo správou, že štát dostal miliardu korún z bitcoinovej peňaženky. Tú umožnil otvoriť mužovi, ktorý vyšiel z väzenia, kde sa zdržiaval kvôli prevádzkovaniu virtuálneho trhoviska, na ktorom sa okrem iného kšeftovalo so zbraňami a s drogami. Malo ísť o tretinu obsahu peňaženky, ale čoskoro vyšlo najavo, že v nej bolo bitcoinov zhruba za dvanásť miliárd českých korún.
Záhadne konanie ministra Blažka
Príjemcom kontroverzného daru sa stalo ministerstvo spravodlivosti vedené Pavlom Blažkom. Ten patrí pätnásť rokov k najvplyvnejším členom ODS. Do strany dokonca priviedol aj emeritného rektora Masarykovej univerzity v Brne Petra Fialu, ktorému pomohol vydláždiť cestu do predsedníckeho a premiérskeho kresla.
Sám Blažek bol už aktérom mnohých afér, o jeho námestníkoch ani nehovoriac. Na jeho najbližších kolegov a priateľov z brnianskej ODS i niekdajšej advokátskej praxe padlo podozrenie z účasti na protiprávnom nakladaní s mestskými nehnuteľnosťami a minister sa až prehnane aktívne zaujímal o prácu prokurátorov.
Inokedy sa zase vykrucoval zo stretnutia s niekdajším poradcom prezidenta Miloša Zemana Martinom Nejedlým, ktorý má povesť obchodníka s úzkymi väzbami na Rusko. Pritom práve vďaka podobným kontaktom kedysi Blažek presvedčil Miloša Zemana, aby Fialov kabinet vymenoval, a to vrátane pirátskeho ministra zahraničných vecí Jána Lipavského, ktorý hlave štátu ležal v žalúdku.
Voľby majú silnú tému: (ne)profesionalitu ministrov a verejnej správy, ktorá ohrozuje nielen povesť strán, ale aj vzťah občanov k politickému systému.
Žiadny div, že sa o Blažkovi hovorí ako o mazanom politikovi, ktorý sa vie dohodnúť s každým vrátane opozičných zákonodarcov. Tým skôr prekvapilo, že po počiatočnej fáze kauzy, keď sebavedome tvrdil, aké je všetko čisté a legálne, sa začal vydávať za naivku a hlupáka, ktorý naletel. Spolu s premiérom Fialom si navyše osvojili vyzdvihovanie faktu, že štát o peniaze neprišiel, ale ich získal. Rozdiel medzi peniazmi zadržanými a darovanými – čím mohlo dôjsť k ich vypraniu za štátnej účasti – nevnímajú. Ostatne už zakladateľ ODS Václav Klaus tvrdil, že špinavé peniaze od čistých nedokáže rozlíšiť.
Napriek tomu dostali udalosti rýchly spád. Blažek odišiel z vlády a pozastavil si aj členstvo v strane. Ešte pred týždňom s Fialom sľubovali, že na všetky otázky ohľadom kauzy dostane verejnosť odpoveď na mimoriadnej schôdzi parlamentu. K tomu však nedošlo: ODS sa tesne pred ňou rozhodla pre „dodržiavanie bobríka mlčanlivosti“, vraj kvôli policajnému vyšetrovaniu. Len nám predstavila novú ministerku spravodlivosti, svoju vychádzajúcu politickú hviezdu z Vysočiny Evu Decroix.
Otázky, ktoré visia vo vzduchu
Vo vzduchu však zostáva visieť množstvo vážnych otázok: Čo viedlo kriminálnika k miliardovému daru? Akú protislužbu zaň získal od štátu? A kam odišli zvyšné peniaze? Je to len náhoda, že sa Blažek pozná s darcovým advokátom i notárom, ktorý posvätil otvorenie peňaženky? Záhadná je aj úloha ministra financií a prvého podpredsedu ODS Zbyňka Stanjuru. O úmysle prevziať dar ho Blažek informoval listom, ale zišli sa nad ním iba neformálne až po niekoľkých mesiacoch, keď už bolo všetko zúradované. Vtedy vyjadril Stanjura svoje pochybnosti – no nič viac neurobil, nezalarmoval premiéra, vládu, políciu ani tajné služby.
Kauza sa tak stala problémom viacerých politikov a štátnych inštitúcií. Zmluvu pomáhalo pripraviť ministerstvo financií, virtuálnu peňaženku zas zapožičal Úrad pre zastupovanie štátu v majetkových veciach. Už preto by mali systémovú časť prípadu riešiť aj poslanci, zvlášť keď premiér a ODS hovoria o možnom zneužití štátu prostredníctvom rezortu spravodlivosti. Nová ministerka Decroix však najskôr počká na výsledky zadaného auditu, ktoré by mali byť na konci leta, tesne pred októbrovými voľbami.
Opozícia, ktorá chce vyvolať hlasovanie o nedôvere vláde, ani nemusí míňať za kampaň. Koalícia Spolu vlastne tiež nie, pretože vyhrať voľby sa jej už sotva podarí. Náskok strany ANO Andreja Babiša je viac ako desaťpercentný a môže sa ešte zvýšiť. Aktuálne prieskumy preferencií sa nálad okolo aféry dotkli len čiastočne, takže žiadne prekvapenie nepriniesli. Zato už od sociológov vieme, že aféra otriasla dôverou vlády zhruba u štvrtiny voličov Spolu.
Že by priaznivci Spolu prešli k ANO či k SPD, sa čakať nedá. Môžu však voľby ignorovať alebo dať hlas vládnej strane Starostovia a nezávislí (STAN) ako zlatej strednej ceste či liberálnym Pirátom, ktorí vlani odišli do opozície. Aj preto Starostovia, ktorých cieľom je mať v budúcej Poslaneckej snemovni viac poslancov ako ODS, lavírujú. Zatiaľ čo ich šéf a vicepremiér Vít Rakúšan „drží basu“ s Fialom, mnohí poslanci sú rozhorčení a nevylučujú, že by mohli podporiť vyslovenie nedôvery kabinetu.
Záležať bude na vývoji v najbližších dňoch. Trebárs sa dočkáme upokojenia atmosféry, ale rovnako tak sa môžeme dozvedieť ďalšie škandalózne skutočnosti. Aspoň voľby majú silnú tému: (ne)profesionalitu ministrov a verejnej správy, ktorá ohrozuje nielen povesť strán, ale aj vzťah občanov k politickému systému. A to je v dnešnej divokej dobe veľmi nebezpečné.
Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.