Vláda rozbieha megaprojekty ako za čias Mečiara. Opozícia ich asi schvaľuje, lebo mlčí. Zabúda, že sú to projekty, ktoré keď sa rozbehnú, budú musieť financovať aj vlády po Ficovi.
GIORGI JANELIDZE: Hoci takmer všetky vlády v Gruzínsku nešetrili voči vlastným občanom brutalitou v rozličných obmenách, súčasná vláda koná doteraz nevídaným spôsobom.
MATOUŠ HORČIČKA: Iránsky režim stojí pred rozhodnutím: buď začne intenzívnejšie investovať do zbrojenia, alebo radšej peniaze vloží do budovania verejnej infraštruktúry.
Rovnako ako dejiny píšu víťazi, aj príbeh o technologickom pokroku obsahuje najmä objavy, ktoré mali úspech, a preto vyvolávajú dojem, že technologický človek dosiahne dôsledne všetko, čo si zaumieni.
KAROL KRPALA: Vojna na Ukrajine sa spája aj s pojmom „červené čiary“. Označuje deklarované neprekročiteľné hranice Kremľa, ktoré sú vzápätí prekročené.
ALENA KREMPASKÁ: Vždy je a bolo politicky možné to, za čo sa postaví dostatočný počet ľudí, ktorí sa spoja, niečo požadujú, za niečo bojujú a čo politicky presadia.
JOSEPH STIGLITZ: Posolstvo pre demokratov: zanechajte neoliberalizmus a vráťte sa k progresívnym koreňom v prezidentských funkciách F. D. Roosevelta a L. B. Johnsona.
HIPPOLYTE FOFACK: O rastúcom vplyve peňazí na politiku a voľby v USA sa v posledných desaťročiach popísalo veľa. Vrátane knižných titulov ako „Najlepší kongres, ktorý si kúpite za peniaze“ a „Najlepšia demokracia, ktorú si kúpite za peniaze“.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Parlament schválil konsolidáciu verejných zdrojov, takmer všetko zdražie a do toho prichádza správa, že nominálne mzdy rástli v treťom štvrťroku najpomalšie od začiatku roka 2021.
DANIEL VESELÝ: Je vhodné si najskôr pripomenúť, prečo vlastne vypukol konflikt medzi Izraelom a Hizballáhom.
PETER MACSOVZSKY: Akosi prestávam rozumieť všetkým tým ekologickým rečiam o trvalej udržateľnosti. Chodím po svete, dívam sa okolo seba a začínam si pripadať ako hlúpy Jano.
BRIGITA SCHMOGNEROVÁ: Pred európskymi voľbami sa EÚ opätovne prihlásila k Európskemu pilieru sociálnych práv. Lenže v novej EK nikto túto agendu nemá vo svojom portfóliu.
KAROL KRPALA: Muž svojím úspechom zväčšuje i svoje možnosti nájsť si partnerku, kým u ženy je to naopak. Čím je úspešnejšia, tým sa zmenšuje okruh jej potenciálnych partnerov. Nedáva to zmysel.
FREDERIK HIRNER: Trump v predvolebných vyhláseniach viackrát konštatoval, že jediné, o čo mu ide, je, aby Irán nezískal jadrové zbrane.
SLAVOJ ŽIŽEK: Médiá ohlasujú použitie západných zbraní proti Rusku ako senzačné správy a zaslepení ľavičiari považujú „nadmernú“ obranu Ukrajiny za eskaláciu. O hrozbe, či vôbec prežijeme, sa však sotva hovorí.
ĽUBOŠ PAVELKA: Drahé nehnuteľnosti určené na bývanie nútia čoraz viac ľudí k bývaniu v podnájme alebo k hľadaniu ešte lacnejšej a skromnejšej alternatívy v podobe bývania v garáži.
TODD G. BUCHHOLZ: Čínski cisári zvykli preberať moc s „mandátom nebies“, no prezident USA Donald Trump má niečo lepšie: republikánsku kontrolu nad Senátom aj Snemovňou reprezentantov.
JOACHIM BECKER: Namiesto „prekvitajúcej krajiny“, ktorú sľuboval vtedajší kancelár Helmut Kohl, nasledovala vôbec najradikálnejšia šoková terapia.
PETER TAKÁČ: Ekonóm Branko Milanović poopravil Fukuyamovu tézu, podľa ktorej mala liberálna demokracia prevládnuť vo väčšine krajín sveta a stať sa víťazom dejín.
DAMAS GRUSKA: Politické elity sa viac zaoberajú samy sebou a svojím politickým, osobným či finančným prospechom, než správou krajiny.
ALEXANDER AČ: Čo iné však možno čakať v atmosfére, v ktorej mocní tohto sveta uprednostňujú namiesto dialógu horentné nárasty „obranných“ rozpočtov a tlačia výdavky na zbrojenie k novým výšinám?
NATÁLIA MICHALOVOVÁ: Európske inštitúcie sa zatiaľ nezhodli na jednotnej definícii kryptomeny, či ju možno považovať za účtovnú jednotku, platobný prostriedok, uchovávateľa hodnoty.
Paul Lendvai sa stal velikán rakúskej televíznej žurnalistiky, ktorý zanechal stopu aj na Slovensku.
BRIGITA SCHMOGNEROVÁ: Po roku vládnutia podľa októbrových prieskumov agentúr SANEP, Focus a AKO boli voličské preferencie Smeru-SD takmer rovnaké ako vo voľbách do NR SR v roku 2023.
KAROL KRPALA: Predstava Moskvy je skôr taká, že na zbytku územia Ukrajiny vznikne labilný štát, ktorý sa neskôr rozdelí medzi Rusko a štáty východného krídla aliancie.