MIROSLAV TÍŽIK: Od prijatia tzv. Vatikánskych zmlúv tu máme množstvo samostatných štátikov fungujúcich v rámci a na účet Slovenskej republiky.
JOZEF HVORECKÝ: Je až neuveriteľné, koľko poloprávd sa podarilo vtesnať profesorovi Marianovi Peciarovi, predsedovi Akademického senátu Slovenskej technickej univerzity, do rozhovoru v denníku Pravda.
PETER WEISS: Slovensko je rozhádané, plné frustrácie, hnevu a nenávisti. Autorita vlády je v rozklade. Preto sa čoraz viac spolieha na represiu.
MARTIN MAKARA: V podpore vedy a kultúry patríme v Európe medzi barbarov, ale v zbrojení sme premiantmi. Koľko kultúrnych inštitúcií či vedeckých pracovísk sme vybudovali za posledných 30 rokov?
BORIS ZALA: Spojené štáty už nie sú hegemónom akým bývali. Šanca USA udržať si svoju pozíciu už nespočíva na ich holej sile, ale v tom, či túto silu využijú na nové, spravodlivejšie usporiadanie sveta.
ANDREJ KOLESNIKOV: Ak sa ruská propaganda rozhodne zamerať na negatívne dôsledky Bidenovho víťazstva, bude to rozdúchavať protiamerické nálady. Veľa tak bude závisieť od Bidenovej administratívy.
JURAJ MARUŠIAK: Konšpiračné myslenie nie je iba produktom nevzdelanosti. Viac ako svojich nositeľov vysvetľuje celkovú atmosféru v spoločnosti.
ROBERT ŽANONY: Keď šéfovia Twitteru, Facebooku a spol. vypli účty Donalda Trumpa, asi si ešte neuvedomovali, že si tým „strelili do nohy“. Dnes je už viac či menej isté, že regulácia ich neminie.
ANTON MARCINČIN: Ak máme dať mladým perspektívu na Slovensku, potrebujeme pravo-ľavú koalíciu so silným ekonomickým programom, nie nepodobnú Havlovej vláde národného porozumenia.
KARIN ROGALSKA: Armin Laschet sa v sobotu stal novým šéfom Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a je považovaný za horúceho kandidáta na post nemeckého kancelára.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Udalosti, ktoré otriasli demokratickou Amerikou, našou „mladou“ demokraciou zrejme neotriasli. Možno tak usudzovať z dosť rozpačitých reakcií jej vrcholových predstaviteľov. Prečo?
PAVEL P. KOPECKÝ: Po útokoch na Kapitol utŕžili USA škaredé zranenia. Popri čoraz ambicióznejšej Číne pôsobia Spojené štáty ako vnútorne nestabilný celok. Kolos na hlinených nohách.
ĽUBOMÍR PAJTINKA: Naši vládcovia rozhodli, že zrušia „bezplatné obedy“ pre žiakov základných a stredných škôl. Nečudujme sa, že bude treba stavať ešte viac nemocníc.
MICHAL KALIŇÁK: Európska cezhraničná susedská politika je pre Slovensko mimoriadne dôležitá téma. V4 sa pre regióny ukazuje ako mimoriadne atraktívna cesta ďalšieho rozvoja.
PETER WEISS: Neschopnosťou racionálne a zodpovedne využívať moc vláda podryla dôveru k obnove spravodlivosti a férovosti, ktorú sľubovala. Veď špinavou handrou sa nič nedá vyčistiť.
JURAJ DRAXLER: Politickou udalosťou tohto roka bude s najväčšou pravdepodobnosťou referendum o predčasných voľbách.
BORIS ZALA: To, čo sa dialo od volieb amerického prezidenta na počiatku novembra až po útok na Kapitol, bolo pokusom o štátny prevrat. Samotný útok bol len násilným vyústením tohto procesu.
BRANISLAV POTANČOK: Keby politici cítili politickú zodpovednosť, tak by neprijímali polovičaté riešenia, mäkké lockdowny, plošné testovania, ale prijali by jediné účinné riešenie - tvrdý lockdown.
EDUARD BÁRÁNY: Mení sa spôsob vládnutia, atmosféra v spoločnosti aj inštitucionálne usporiadanie, čo znamená zmenu politického režimu. Vzrástla aj úloha represívnych zložiek štátneho aparátu.
EVA MALITI FRAŇOVÁ: Všímam si, ako sa nám naši politici v poslednom čase snažia jeden cez druhého dať na vedomie, že Rusko je náš hlavný nepriateľ (zatiaľ ešte nie úhlavný...).
VERONIKA ŠIKULOVÁ: Rok 2021 nesmie byť ako citát z apokalypsy. Bude to dobrý rok, nebojte sa, Hviezdoslav môže banovať, že sa ho nedožil...
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Richard Sulík neodíde z vlády, ako povedal, kým nepresadí, čo mal vo svojom volebnom programe. Najskôr odvodový bonus, ktorý, aby si naklonil Sme rodina, mierne revidoval.
Dovoľte mi, aby som sa vám, v tomto náročnom období, prihovorila skôr ľudsky ako politicky.
RADOVAN GEIST: Napriek všetkému, čo všetko sa za posledné mesiace odohralo, rok 2020 nedopadol pre Európu až tak celkom zle.
JURAJ MARUŠIAK: Rozumná vláda v podmienkach krízy hľadá cesty, ako zabezpečiť sociálny zmier. Tú súčasnú charakterizuje absencia dialógu o zásadných zmenách sociálno-ekonomického charakteru i o Pláne obnovy.