PAVEL P. KOPECKÝ: Joe Biden sa stane symbolom hry na občianske a medzinárodné zmierovanie. Bude hlavnou tvárou úsilia o prekonávanie rozporov. Prirodzene, len odtiaľ potiaľ!
PETR WEISS: Diskusiu nahrádza nálepkovanie a moralizovanie zo strany samozvaných majiteľov pravdy a správneho názoru.Tento neblahý trend sa týka aj vakcinácie.
VERONIKA ŠIKULOVÁ: „Očúvajte čo vám povím, ani si to začat nevím, anjeli spívajú dnes Glória, Jozef sa raduje aj Mária! Pretože sa On narodil, aby nás hriešnikov vyslobodil...“
Otvorený list hlavného hygienika Jána Mikasa, ktorým sa obracia na každého na Slovensku.
JOACHIM BECKER: Pred vyše mesiacom kancelár Sebastian Kurz zatelefonoval slovenskému premiérovi Igorovi Matovičovi ohľadom podrobností o hromadnom testovaní. Obaja premiéri majú spoločné viac, ako sa zdá.
ROBERT FICO: To, čo dnes predvádzajú Igor Matovič a Richard Sulík, hrubo poškodzuje ústavné tradície pri nakladaní s demisiou. Títo dvaja páni dotiahli svoj spor do totálneho trhania ústavy.
BORIS ZALA: V týchto dňoch prezidentka podpísala nový ústavný zákon z dielne koalície. Mať ústavnú väčšinu je nebezpečenstvom číhajúcim na každú vládu. Je lákadlom prispôsobovať si aj najvyšší zákon svojim zámerom.
JURAJ DRAXLER: Tento týždeň sa konečne konala verejná diskusia tzv. Plánu obnovy. Celý postup je však natoľko zlý, že treba mať vážne obavy o to, čo sa bude ďalšie roky na Slovensku v oblasti investícií diať.
Pozrite si film mladých dokumentaristov o ľuďoch, ktorí sa cítia nevypočutí a svojou zúfalosťou sa stávajú zraniteľní voči manipulácii.
JURAJ MARUŠIAK: Slovensko by nemalo nasledovať maďarskú a poľskú cestu vo vnútornej politike. Nemalo by však ani stáť v prvej línii v konflikte uvedených štátov s EÚ. Poľsko a Maďarsko zostanú našimi susedmi.
PETER WEISENBACHER: Kým je Igor Matovič v úrade, tak ide doslova o naše prežitie. Nie len ako spoločnosti ukotvenej v právnom štáte, ale aj ako ľudských bytostí.
PETER TAKÁČ: Na adresu politikov opakovane zaznievajú rozhorčené vyhlásenia: „Ako ich mohol niekto voliť?“ Na to, aby sme neboli znechutení z toho, čo vzišlo z volieb, nestačí vymeniť protagonistov parlamentu.
IRENA BIHARIOVÁ: V čase, keď rodiny prichádzajú o živobytie a rezort práce mešká s kompenzáciami, sa majú navýšiť dotácie šité prevažne pre prokresťanské organizácie a cirkvi.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Nekompetentnosť predsedu vlády odoberá OĽaNO o percentá. Naopak SaS rastie. Sulík získava aureolu rozvážneho politika a presadzuje veci, s ktorými v minulosti neuspel.
MICHAL MAŠEK: Slovensko sa zaviazalo obmedziť emisie a zvyšovať podiel obnoviteľných zdrojov energie. K naplneniu tohoto plánu nám môže pomôcť geotermálna energia, ktorá vo svete zažíva nebývalý rozmach.
MARTIN MAKARA: V Trenčianskych Tepliciach už roky chátra liečebný dom Machnáč. Teraz sa ho pokúčajú zachrániť aktivisti. Osud tejto funkcionalistickej pamiatky je však stále neistý.
Richard Sťahel: Vydávať všetky zlyhania súčasného systému Slovenska za dôsledok akejsi komunistickej mentality je klišé. Oligarchizácia a klientelizmus sú plodmi neoliberálnej ideológie.
ALEXANDERA AČ: Tento rok svet zaznamená historicky najvyšší pokles spotreby fosílnych palív. Ak všetky štáty dodržia, čo doteraz sľúbili, globálna teplota by do roku 2100 stúpla o 2,1 °C.
PETER WEISS: Premiér stavia na silu a vydieranie. Zastrašovaní a opakovane ponižovaní občania však nebudú s vládou dobrovoľne spolupracovať.
BORIS ZALA: Čím viac rastie nespokojnosť medzi obyvateľstvom, tým viac sa hľadajú vinníci dnešného stavu. Najjednoduchšiu odpoveď núka už do nemoty omieľaná mantra, že sú to komunisti.
JOACHIM BECKER: Maďarsko a Poľsko vetovali rozpočet na roky 2021 až 2027 a fond obnovy, pretože odmietajú klauzulu o právnom štáte, ktorá sa má pripojiť k budúcemu výkonu finančných výdavkov EÚ.
RUDOLF MAREC: Zdá sa, že reformnému plánu vlády v časti Fiškálne reformy – dane nie je na prvý pohľad až tak čo vyčítať.
ĽUBOMÍR PAJTINKA: Školstvo je v hlbokej kríze – rozpadol sa celý systém vzdelávania, proces je v chaose – niekto sa učí, niekto nie, niekde sa učia také, inde onaké veci, stratila sa nadväznosť učiva.
JOZEF LENČ: Slovensko je „mafiánsky štát“, povedal kedysi prezident Andrej Kiska. Lenže „mafiánske“ praktiky politickej moci nie sú u nás ničím novým. Skôr sa zdá, že sú akousi našou politickou tradíciou.
MONIKA UHLEROVÁ: Minister práce v tomto roku pripravil niekoľko legislatívnych opatrení, ktoré sa negatívne dotknú zamestnaneckých práv a už dosiahnutých mzdových a sociálnych štandardov.