FREDERIK HIRNER: Trump v predvolebných vyhláseniach viackrát konštatoval, že jediné, o čo mu ide, je, aby Irán nezískal jadrové zbrane.
SLAVOJ ŽIŽEK: Médiá ohlasujú použitie západných zbraní proti Rusku ako senzačné správy a zaslepení ľavičiari považujú „nadmernú“ obranu Ukrajiny za eskaláciu. O hrozbe, či vôbec prežijeme, sa však sotva hovorí.
ĽUBOŠ PAVELKA: Drahé nehnuteľnosti určené na bývanie nútia čoraz viac ľudí k bývaniu v podnájme alebo k hľadaniu ešte lacnejšej a skromnejšej alternatívy v podobe bývania v garáži.
TODD G. BUCHHOLZ: Čínski cisári zvykli preberať moc s „mandátom nebies“, no prezident USA Donald Trump má niečo lepšie: republikánsku kontrolu nad Senátom aj Snemovňou reprezentantov.
JOACHIM BECKER: Namiesto „prekvitajúcej krajiny“, ktorú sľuboval vtedajší kancelár Helmut Kohl, nasledovala vôbec najradikálnejšia šoková terapia.
PETER TAKÁČ: Ekonóm Branko Milanović poopravil Fukuyamovu tézu, podľa ktorej mala liberálna demokracia prevládnuť vo väčšine krajín sveta a stať sa víťazom dejín.
DAMAS GRUSKA: Politické elity sa viac zaoberajú samy sebou a svojím politickým, osobným či finančným prospechom, než správou krajiny.
ALEXANDER AČ: Čo iné však možno čakať v atmosfére, v ktorej mocní tohto sveta uprednostňujú namiesto dialógu horentné nárasty „obranných“ rozpočtov a tlačia výdavky na zbrojenie k novým výšinám?
NATÁLIA MICHALOVOVÁ: Európske inštitúcie sa zatiaľ nezhodli na jednotnej definícii kryptomeny, či ju možno považovať za účtovnú jednotku, platobný prostriedok, uchovávateľa hodnoty.
Paul Lendvai sa stal velikán rakúskej televíznej žurnalistiky, ktorý zanechal stopu aj na Slovensku.
BRIGITA SCHMOGNEROVÁ: Po roku vládnutia podľa októbrových prieskumov agentúr SANEP, Focus a AKO boli voličské preferencie Smeru-SD takmer rovnaké ako vo voľbách do NR SR v roku 2023.
KAROL KRPALA: Predstava Moskvy je skôr taká, že na zbytku územia Ukrajiny vznikne labilný štát, ktorý sa neskôr rozdelí medzi Rusko a štáty východného krídla aliancie.
GERNOT WAGNER: Akýkoľvek pokus Trumpa postaviť sa do cesty prechodu k elektromobilom musí zákonite zlyhať. Čo neznamená, že stále nemôže narobiť veľa škody, najmä pokiaľ ide o konkurencieschopnosť USA.
JURAJ MARUŠIAK: Podobný slovník, ktorý používala vládna koalícia za éry Vladimíra Mečiara, si zatiaľ nedovolil ani Ficov najbližší spojenec v zahraničí Viktor Orbán.
CHRISTOPH THANEI: Nemecká semaforová koalícia už bola taká nepopulárna, že v prieskumoch získali všetky tri strany spoločne len 30 percent.
ROBERT ŽANONY: Obrovský vplyv naozaj veľkých peňazí na americkú politiku je dlhodobo známy a škody na každodenných životoch bežných Američanov čoraz evidentnejšie.
JOZEF LENČ: Ostatné voľby potvrdili, že prezidentom USA môže byť - až na pár výnimiek - iba biely muž protestantského vyznania.
GIORGI JANELIDZE: Pred mojimi očami muž z neznámych príčin zobral celej rodine občianske preukazy, a kým som sa pokúsil objasniť, čo to má znamenať, osoba aj občianske preukazy zmizli.
JAMES K. GALBRAITH: Americká vláda musí od základov prehodnotiť národnú bezpečnosť a uznať príchod multipolárneho sveta – kde je vzájomná bezpečnosť lepšia ako žiadna.
DOROTA OSVALDOVÁ: Rovnako ako predošlé vlády aj vláda Roberta Fica plánuje pokračovať v riešení následkov, no nie príčin problému energetickej krízy. Reč je o subvenciách cien energií.
MICHELE GELFANDOVÁ: Pre Američanov, ktorí majú pocit, že sa svet rozpadá, je Trumpov sľub návratu k pevnému spoločenskému poriadku očividne príťažlivý. Ale napriek príťažlivosti sľubov sa za nimi skrýva nebezpečenstvo.
ROBERT Z. LAWRENCE: Vo finále prezidentských volieb v USA Donald Trump a Kamala Harrisová ponúkajú plány na vytvorenie pracovných miest pre strednú triedu či pre ľudí bez vysokoškolského vzdelania. Čo chcú? Oživiť výrobu v spracovateľskom priemysle.
REED GALEN: V úvode svojej novej knihy Nexus: Stručná história informačných sietí od doby kamennej po umelú inteligenciu autor Yuval Noah Harari píše: „Nemali by sme predpokladať, že dezinformačné stránky sú odsúdené na neúspech.“
KAROL KRPALA: Medveď sa kedysi stretal a spoznal s ľuďmi najmä prostredníctvom takých zástupcov nášho druhu, ktorí sa vedeli v prírode správať a lepšie jej rozumeli ako bežný turista dnes.
PETER MACSOVSZKY: Jedni odchádzali za vidinou materiálneho pohodlia, druhí za zveľaďovaním vedomostí nadobudnutých na slovenských školách. Slovensko sa smelo môže pochváliť bohatou históriou vysťahovalectva.