VLADIMÍR BAČIŠIN: Vlády majú dnes čoraz menší vplyv na zdaňovanie nadnárodných firiem. Podniky by preto mohli platiť časť daní do európskeho rozpočtu.
ZUZA KUMANOVÁ: Už v predmníchovskom období na základe aplikácie Zákona o potulných Cigánoch dochádzalo k perzekúciám Rómov, k ich diskriminácii.
JURAJ DRAXLER: Bolo by vhodné, aby sme rok pred okrúhlym 30. výročím novembra 1989, pomaly začali s procesom mentálneho ukončovania „porevolučnej“ éry.
MARTIN MAKARA: Ideu mesta či obce nevynájdeme z peňazí EÚ ani lokálnych oligarchov. Objavíme ju jedine vo vnímaní potrieb a pocitov tých, čo tam žijú.
LUKÁŠ JELÍNEK: Bez ohľadu na stav kauzy dotácií na Bocianie hniezdo a prípadu Babiša jr. vieme, že prezident Zeman by v prípade pádu súčasného kabinetu znovu vymenoval Babiša za premiéra.
FRANTIŠEK MÁTEL: PET fľaše budú čoskoro zo zákona zálohované. Zálohovania „petiek“ je jedna vec, ale treba vedieť, čo ďalej. Teda okrem A musíme povedať aj B.
MICHAL KALIŇÁK: Komunálne voľby v mnohom odkryli stav spoločnosti. Niet dôvodu na paniku, ale nastal čas na dôsledné zmeny.
VLADIMÍR BAČIŠIN: Počet verejných vysokých škôl treba zredukovať. Ďalším pravidlom by malo byť to, že všetky práce by sa mali kontrolovať či nejde o plagiát.
JOZEF HRABINA: Poradca prezidenta pre národnú bezpečnosť John Bolton zašiel dokonca tak ďaleko, že Európu v Paríži vynechal zo zoznamov spojencov USA.
JOACHIM BECKER: Bolsonarov volebný triumf znamená autoritársky a propodnikateľský obrat nielen pre Brazíliu, ale pre celý subkontinent.
MIRO KOTOV: Zmysel dvoch dôchodkových pilierov je, bol a bude v rozložení príjmov ľudí na penzii na dva zdroje. Každý z pilierov čelí iným rizikám.
JURAJ MARUŠIAK: Neúspech Smeru v komunálnych voľbách nie je úspechom spojenej pravicovej opozície. Tá nezískala napr. primátora v údajne „modrej“ Bratislave.
MIROSLAV TÍŽIK: Tohtoročné komunálne voľby sa vyznačujú niekoľkými špecifikami. Najmä vo väčších mestách sa kampaň postupne začína podobať na veľkú politiku.
NATÁLIA MICHALOVOVÁ: V dobe rastu moderných technológií vzrastá potreba garantovať nové práva, napríklad ochranu osobných údajov v moderných technológiách.
MATEJ IVANČÍK: Bolsonaro prisľúbil privatizáciu niektorých odvetví a revíziu brazílskeho dôchodkového systému, čím by sa priblížil Pinochetovej vláde v Čile.
NORBERT KUCHARÍK: V dôsledku extrémne pomalého rozkladu morského odpadu tony plastu plávajú v moriach i riekach a kopia sa na plážach i v lesoch.
LADISLAV MIKO: Zužovať európsku angažovanosť v Afrike najmä na charitu by bolo veľkým luxusom.
JOZEF SCHMÖGNER: Nájomné bývanie zvyšuje mobilitu pracovnej sily, no poskytuje i ďalšie výhody pre domácnosť a pre hospodárstvo - zvyšuje kúpyschopnosť ľudí.
MICHAL KALIŇÁK: Miestna územná samospráva je priestor, v ktorom sa odohráva náš život a väčšina verejných služieb závisí od rozhodnutí volených orgánov.
KARIN ROGALSKA: Konzervatívci budú asi profitovať z Merkelovej rozhodnutia preto, že odchádza osobnosť, ktorá je nielen pre súperov, ale aj pre mnohých voličov synonymom politických chýb veľkej koalície.
PAVEL ŠARADÍN: Kľúčovým momentom spoločného štátu bolo to, že pri základoch jeho budovania stáli ľudia vzdelaní.
JURAJ MARUŠIAK: Jeseň 1918 je výsledkom i začiatkom neraz protichodných procesov, ktorých dôsledky na vnútroštátne a geopolitické usporiadanie regiónu pretrvávajú dodnes.
EMIL MACHO: Šanca sedieť zoči-voči eurokomisárovi sa neponúka každý deň ani každý mesiac. Preto minulotýždňové stretnutie vnímam ako zahodenú šancu.
OSKAR KREJČÍ: M. Gorbačov a R. Reagan v 80. rokoch podpísali zmluvu, v ktorej sa uvádza, že jadrová vojna nesmie byť nikdy rozpútaná. To by malo platiť i dnes.
JURAJ DRAXLER: Aplikovaná veda potrebuje čas. Trvalo dlho, kým sa rôzne dávno vynájdené technológie, podarilo aplikovať do niečoho takého ako smartfón.