BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Októbrová schôdza Národnej rady tento týždeň nemohla pokračovať. Dôvodom bolo nakazenie poslancov NR SR z opozičných i vládnych poslaneckých klubov.
OLIVER BAKOŠ: Všetkých spoluobčanov zasiahol nesmierny nárast samostatného a kritického myslenia, ktorý sa prejavuje najmä vo vláde. Ide o mimoriadne bolestivý proces pre všetky strany.
ROBERT ŽANONY: Máloktorá krajina zažila v takom relatívne krátkom čase taký prepad reputácie ako USA v ostatných rokoch.
PETER TAKÁČ: V mene bezpečnosti sme sa podujali na život v permanentnom strachu a neistote. Bezpečie sa stalo samoúčelným cieľom – nič viac nepotrebuje, o nič iné sa nezaujíma.
PETER WEISENBACHER: Podľa pápeža by mali byť uzákonené registrované partnerstvá pre páry rovnakého pohlavia. Hneď zazneli hlasy, že pápeža Františka treba vymeniť, lebo nie je poriadny katolík.
ANTON MARCINČIN: Je lepšie pripraviť sa na to, že s covidom tu budeme ešte aspoň rok, a adaptovať sa. Prispôsobiť chod miestnej ekonomiky, kritickej infraštruktúry a našich domácností.
EDUARD BÁRÁNY:Pandémia a dramatické opatrenia, ktoré majú slúžiť na jej zastavenie, postupne vytláčajú iné témy na okraj verejného záujmu. A tak sa v ich tieni pripravujú a možno už aj uskutočňujú zmeny, ktoré zasiahnu životy ľudí na desaťročia.
BORIS ZALA: Dva roky po zjednotení nebola vo východnom Nemecku jediná televízia, rádio, noviny so širším vplyvom, ktoré by nemali západonemeckého šéfredaktora.
KATARÍNA DULKOVÁ: Len racionálnym vyhodnocovaním faktov môžeme dosiahnuť racionálne riešenie akéhokoľvek problému. Nedesím sa preto korony, ale opatrení ktoré akcelerujú krízu.
BORIS Divinský: Je v záujme všetkých strán nielen posilniť ochranu hraníc a zintenzívniť boj proti nelegálnej migrácii, ale aj vybalansovať možnosti prijatia a integrácie migrantov.
EVA MALITI FRAŇOVÁ: Francúzsko, uznávaný vzor európskej kultúry a vzdelanosti, sa ocitlo rovnými nohami v stredoveku, tam, kde na ulici môže ležať mŕtve telo s odrezanou hlavou..
MICHAL KALIŇÁK: Vnútorná kontrola potrebuje svoj vlastný zákon. A práve v ňom by mali byť upravené ďalšie skutočnosti, ako napríklad zjednotenie minimálnych kvalifikačných predpokladov kontrolórov, atď.
MAREK HARBUĽÁK: Nechceme byť odkázaní na pomoc štátu. To však nie je možné v prostredí, v ktorom sa stále straší, vyhráža, alebo v ktorom sa zmätočne každý deň avizujú iné opatrenia.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Organizácie pod „strechou“ OSN získali Nobelovu cenu za mier dohromady dvanásťkrát. Aj to ukazuje, že OSN je pri presadzovaní „lepšieho sveta“ nenahraditeľná.
Testovanie môže dopadnúť fiaskom už len preto, lebo časť nespokojných obyvateľov si povie: Nepôjdem na test, lebo nechcem tohto predsedu vlády.
JURAJ MARUŠIAK: Kotlebovi vyrastajú konkurenti v prostredí krajnej pravice. Môžeme preto očakávať, že jeho prípadné uväznenie bude viesť k fašizácii väčšieho segmentu slovenskej politiky.
JOZEF LENČ: Facebook sa stal akýmsi lakmusovým papierikom emočného rozpoloženia premiéra. Z Igora Matoviča sa stáva majster konšpirácií a vyťahovania malicherností.
MARIÁN CHRISTENKO: Odpadu pribúda. Recyklácia a následná premena nerecyklovateľného odpadu na teplo a elektrinu v zariadeniach na energetické využitie odpadu by mohla byť inšpirácia aj pre Slovensko.
JOACHIM BECKER: Koronakríza nanovo odhalila mimoriadnu zraniteľnosť slovenskej ekonomiky, zvlášť priemyslu. V reformnom pláne však rezonuje len slabá ozvena tohto vývoja.
STELLA KYRIAKIDESOVÁ: Komisia prijala stratégiu Z farmy na stôl. Jej cieľom je vytvoriť potravinový systém, ktorý musí zabezpečiť, aby boli zdravé potraviny dostupné za prijateľné ceny pre všetkých.
BORIS ZALA: Zákonu o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému mala predchádzať dlhodobá diskusia. Takto je to len paškvil pravicových horlivcov, ktorým nejde o pravdu.
Robert ŽANONY: Predstava, že bezhraničná sloboda toku informácií a prepojenia ľudí prispeje k rozširovaniu poznania a spolupráce, sa ukázala ako hlboká ilúzia.
JOZEF SCHMÖGNER: Dodávanie skvapalneného plynu do EÚ z USA získavaného frakovaním ložísk plynonosnej bridlice je zarážajúce. V mnohých štátoch EÚ je totiž z ekologických dôvodov zakázané.
Aké praktické stanovisko a kroky ponúka Ministerstvo zdravotníctva k situácii v rezorte? Zdá sa, že len mlčanie.
ANTON MARCINČIN: Musíme sa rozlúčiť s našou kultúrou podpriemernosti a neschopnosti, ktorú generujú a ošetrujú, s prepáčením, školy.