komentátor denníka Pravda
Po štúdiu histórie, filozofie a politológie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave začal v r. 1999 pracovať ako redaktor v kultúrnej rubrike týždenníka SLOVO. Neskôr písal reportáže a napokon sa venoval domácej politike. V r. 2003-2004 získal žurnalistické štipendium na Freie Universität Berlín. Po návrate pôsobil ako reportér v týždenníkoch Plus 7 dní a Žurnál. Od r. 2010 je komentátorom denníka Pravda.
V súvislosti s budúcnosťou Ukrajiny sa čoraz častejšie skloňuje slovo neutralita. Hovorí o nej Zelenskyj aj ukrajinská delegácia, ktorá momentálne s ruskou stranou vyjednáva v Turecku. Otázne je, či neutralitu naozaj chce aj Putin.
MARIÁN REPA: Eurostat minulý týždeň zverejnil údaje, podľa ktorých slovenský hrubý domáci produkt na obyvateľa klesol na 68 % priemeru únie. Človek nepotrebuje ani štatistiky, aby videl, že táto krajina upadá.
MARIÁN REPA: Vojaci NATO prídu aj k nám. Krok, ktorý by sme mali privítať, paradoxne, nevnímajú, všetci s pochopením. Čo by za takúto správu dali bojujúci Ukrajinci!
MARIÁN REPA: Dosahy Putinovej agresie na Ukrajine cítime všetci. Inflácia sa zvyšuje, ekonomika stagnuje a Slovensko už čoskoro zasiahne rekordná vlna zdražovania. Čakajú nás veľmi ťažké časy.
MARIÁN REPA: Slovné prestrelky patria do bežnej výbavy politikov. Ľuboš Blaha však už dávno prekročil hranicu únosnosti. Bolo len otázkou času, kedy niekomu dôjde trpezlivosť a podá naňho trestné oznámenie.
MARIÁN REPA: Presne pred dvomi rokmi prevzal moc do svojich rúk Igor Matovič. Jeho vláda mala šancu byť lepšia ako tá predchádzajúca. Túto príležitosť však trestuhodne premrhala.
MARIÁN REPA: Rozhodnutie, či nášmu východnému susedovi poskytneme systém protivzdušnej ochrany S-300 nie je ľahké. Pomôcť a zachrániť státisíce životov alebo „takticky“ vyčkávať, lebo Putin?
MARIÁN REPA: Keď sa v utorok objavila správa, že premiéri Česka, Poľska a Slovinska sedia vo vlaku, ktorý mieri do Kyjeva, každého asi ako prvé napadlo: a prečo tam nie je Heger?
MARIÁIN REPA: Listovanie starými novinami má svoje čaro. Napr. 24. marca 2016 Pravda uverejnila text: Európa chce byť menej závislá od ruského plynu. Odvtedy však uplynulo šesť rokov a nikam sme sa neposunuli.
MARIÁN REPA: Vyhostenie troch ruských špiónov s diplomatickým krytím a odhalenie štyroch vlastizradcov je výsledkom práce vojenského spravodajstva. Potešiteľná správa je, že táto inštitúcia opäť funguje tak, ako má.
MARIÁN REPA: Ako sa dalo čakať, prvá schôdzka šéfov diplomacie Ukrajiny a Ruska žiadny pokrok nepriniesla. Ani nemohla, lebo ruská strana si ide stále „svoje“ a kladie nereálne požiadavky.
MARIÁN REPA: Agresívne správanie Ruska otvorilo mnohým ľudom na Slovensku oči. Konečne pochopili, že obraz, ktorý sa Moskve darilo dlhé roky vytvárať, bol falošný. Teraz dochádza k ich postupnému vytriezveniu.
MARIÁN REPA: Postoj Západu je alibistický. Do konfliktu na Ukrajine nechce priamo zasiahnuť, pretože by nás to vtiahlo do vojny. Lenže my v tej vojne už sme!
MARIÁN REPA: Pred dvomi rokmi si ľudia zvolili zmenu. Nebyť vojny na Ukrajine, médiá by v týchto dňoch bilancovali polčas vládnutia. Ak doterajšia bilancia nevyznievala príliš lichotivo, nádej na zmenu je mizivá.
MARIÁN REPA: Vladimir Putin označil rozpad Sovietskeho zväzu za „najväčšiu geopolitickú tragédiu“ 20. storočia. Jeho pokus o obnovu strateného impéria je však vopred odsúdený na neúspech.
MARIÁN REPA: Bezmocnosť – toto slovo asi najvýstižnejšie vyjadruje pocit, ktorý v súvislosti s dianím na Ukrajine momentálne prežívame.
MARIÁN REPA: Rusko chce mier, a preto napadlo Ukrajinu. Logické, nie? Vraj v sebaobrane, vraj nemohlo konať inak, vraj si váži jej suverenitu, ale hrozba vychádzala z Ukrajiny – počuli sme z úst Putina.
MARIÁN REPA: Keď poslanci v Dume navrhli uznanie nezávislosti Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky, bolo jasné, že sa schyľuje k ďalšiemu odrhnutiu územia Ukrajiny, posvätenému Moskvou. No mohol im Putin nevyhovieť?
MARIÁN REPA: Celý svet obchádza strašidlo inflácie a vlády robia všetko preto, aby zmiernili jej dosahy na občanov, najmä najohrozenejšie skupiny, ako sú napr. dôchodcovia. Len slovenská vláda zasa tvrdo spí...
MARIÁN REPA: Po dvoch rokoch lockdownov, karantén a plošných testovaní sa pandemické opatrenia začínajú postupne rušiť a podľa ministra Lengvarského by sme do konca marca mali prejsť do normálneho režimu.
MARIÁN REPA: Keď človek zaspí na vavrínoch, ani si nevšimne, ako to s ním ide dolu vodou. Zmena prichádza väčšinou postupne a nebadane, dôsledky sú však fatálne.
MARIÁN REPA: Parlament schválil obrannú zmluvu s USA. Opozícii sa však podarilo vytvoriť imaginárnu hrozbu. Viac ako straty suverenity by sme sa mali obávať skôr toho, že títo strašiaci budú ešte dlho mátať v hlavách ľudí.
MARIÁN REPA: Krik, pískanie a oblievanie vodou – niečo také slovenský parlament ešte nezažil. Mimoriadna schôdza NR SR, na ktorej sa malo rokovať o obrannej zmluve s USA, sa zmenila na jednu obrovskú stoku.
MARIÁN REPA: Na drastické zvyšovanie cien potravín a energií reagujú jednotlivé vlády rôzne: niekde znižujú DPH (Poľsko), inde zastropovali ceny vybraných potravín (Maďarsko). Len slovenská vláda akoby čakala na zázrak.
MARIÁN REPA: Hoci nad aktuálnym úspechom strany Smer poniektorí neveriacky krútia hlavou, dlhodobý trend bol jasný. Dalo sa teda očakávať, že sa raz v prieskumoch postaví na pomyslený stupienok víťazov.