komentátor denníka Pravda
Po štúdiu histórie, filozofie a politológie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave začal v r. 1999 pracovať ako redaktor v kultúrnej rubrike týždenníka SLOVO. Neskôr písal reportáže a napokon sa venoval domácej politike. V r. 2003-2004 získal žurnalistické štipendium na Freie Universität Berlín. Po návrate pôsobil ako reportér v týždenníkoch Plus 7 dní a Žurnál. Od r. 2010 je komentátorom denníka Pravda.
MARIÁN REPA: Myslieť si, že za napätie na Ukrajine sú zodpovedné USA, po tom, čo Rusko v roku 2014 obsadilo Krym a na Donbas vyslalo svojich „zelených mužíčkov“ si môže len ten, kto nechce vidieť realitu.
MARIÁN REPA: Odporúčanie OECD, aby sme skrátili trojročnú rodičovskú dovolenku, bolo možno dobre mienené, no na Slovensku sa nestretne s veľkým porozumením.
MARIÁN REPA: Američania si už asi zvykli, že keď niekde v zahraničí zasiahnu, je to vnímané negatívne. No rovnako zle je, aj keď nezasiahnu. V podobnej situácii sa teraz ocitli aj slovenskí politici.
MARIÁN REPA: Doteraz panoval všeobecný konsenzus, že členstvo v EÚ a NATO je v našom záujme. Teraz však Smer začína otáčať a hrozí, že veci, ktoré sme považovali za samozrejmé, také samozrejmé byť nemusia.
MARIÁN REPA: Politici sa predháňajú v tom, kto predloží vlastnú referendovú otázku k vojenskej zmluve s USA a človek v nemom úžase sleduje, čo všetko sú schopní vymyslieť, len aby zaujali publikum.
MARIÁN REPA: Ak sa potvrdí, že netransparentné prideľovanie peňazí z dotácií sa udialo s vedomím ministra Vlčana, mal by zvážiť zotrvanie na poste šéfa agrorezortu.
MARIÁN REPA: Výsledky sčítania obyvateľstva sú studenou sprchou pre všetkých, ktorí sa usilujú o klerikalizáciu verejného života u nás. Výrazne stúpol počet ľudí bez vyznania, naopak, katolíkov je o 300-tisíc menej.
MARIÁN REPA: Debata o obrannej zmluve sa dostala presne tam, kde ju chceli mať odporcovia NATO. Riešia sa podružné záležitosti, no nik si nekladie otázku, či sme schopní svoju krajinu obrániť samostatne.
MARIÁN REPA: Počas pandémie prišli mnohí o prácu a väčšina obyvateľov čelila výraznému zdražovaniu. No desať najbohatších mužov sveta svoj majetok zdvojnásobila na neuveriteľných 1,5 bilióna dolárov!
MARIÁN REPA: Igor Matovič si z boja proti mafii urobil hlavnú predvolebnú agendu. Po necelých dvoch rokoch však môžeme skonštatovať, že bilancia protikorupčného zápasu je veľmi chabá.
MARIÁN REPA: Odchod Jána Mičovského z poslaneckého klubu OĽaNO je logickým vyústením vývoja v posledných mesiacoch.
MARIÁN REPA: Smer v sobotu ohlásil, že chce iniciovať referendum o „amerických základniach“. Na Súmračnej jednoducho vycítili príležitosť, ako prostredníctvom petície mobilizovať voličov.
MARIÁN REPA: Ako hovorí jeden z Murphyho zákonov, keď sa niečo dá zneužiť, tak sa to aj zneužije. Dohoda o obrannej spolupráci medzi Slovenskom a USA je príliš lákavé sústo, aby sa o to niekto nepokúsil.
MARIÁN REPA: Pred dvomi rokmi mali mnohí veľké očakávania a volili zmenu. Nádej, že sa veci pohnú dopredu, sa však veľmi rýchlo zmenila na obrovské sklamanie. Dnes už nik žiadne očakávania nemá.
MARIÁN REPA: Môže sa stať, že Rusko, ktoré požaduje, aby sa NATO ďalej nerozširovalo smerom na východ, svojou neprezieravou politikou dosiahne to, že Aliancia sa napokon rozšíri o dve tradične neutrálne krajiny.
MARIÁN REPA: Slovensko starne. Kým ešte pred desiatimi rokmi bolo v populácii viac detí ako seniorov nad 65 rokov, v roku 2021 je to už naopak. Stojíme tak pred otázkou, akým spôsobom riešiť túto demografickú krízu.
MARIÁN REPA: Spolu s covidom sa vyrojilo množstvo ľudí, ktorí šíria rôzne dezinformácie. Kým to robia laici, možno to pripísať nedostatku vzdelania. Lenže čo keď sa rovnako nezodpovedne správajú aj lekári?
MARIÁN REPA: Správanie kollárovcov sa nedá nazvať inak ako schizofrenické. Hoci hnutie je súčasťou vládnej koalície, jeho poslanci nemajú problém v parlamente hlasovať proti vládnym návrhom.
MARIÁN REPA: Znie to neuveriteľne, ale žijeme v krajine, kde polícia rázne nezasiahne proti zhromaždeniam antivaxerov, fašistov a rôznych dezolátov, no neváha exemplárne potrestať zdravotníkov.
MARIÁN REPA: Dôveryhodnosť je pre politikov niečo ako vývesný štít či firemná značka. Prácne sa buduje, no ľahko stráca. Z tohto hľadiska je slovenská politika na tom dosť zle.
MARIÁN REPA: Situácia je zlá. Slovensko upadá po stránke politickej, ekonomickej i morálnej. A keď už aj vcelku príčetní politici začínajú šíriť konšpirácie, je to signál, že je s nami naozaj veľmi zle.
MARIÁN REPA: Parlament schválil očkovací bonus. Pre mnohých pozitívna správa však so sebou prináša viaceré otázky: Znamená to, že ak budeme chcieť ľudí k niečomu motivovať, budeme ich odteraz musieť podplácať?
MARIÁN REPA: Dalo by sa povedať, že existujú riešenia dobré a zlé a potom sú tu riešenia Matovičove, ako vystrihnuté z Rádia Jerevan...
MARIÁN REPA: Kto sledoval vystúpenie Igora Matoviča v parlamente, musel nadobudnúť pocit, že mu nejde o to, aby sa zvýšila zaočkovanosť dôchodcov, ale išlo len o jeho vlastné zviditeľnenie.
MARIÁN REPA: Požiadavka iniciatívy Za lepšie zdravotníctvo, aby pred zmenami v nemocniciach štát najskôr podporil ambulantnú sféru, je úplne legitímna. Problém je v tom, že vykopáva otvorené dvere.