redaktorka oddelenia ekonomiky
Novinárska skratka: zz
Vyštudovala krajinné inžinierstvo na SPU v Nitre, má postgraduál z Environmentálnej politiky. V roku 2006 ukončila doktorandské štúdium v odbore Prognostika na Prognostickom ústave SAV. Počas neho absolvovala výskumný štipendijný pobyt na Maastrichtskej univerzite. Po skončení štúdia pracovala na Výskumnom ústave pôdoznalectva a ochrany pôdy v Bratislave. Od roku 2008 pôsobila ako ekonomická redaktorka v denníku SME. Písala aj pre portál Ženy v meste. Ako editorka pracovala pre denník Nový Čas. V Pravde pôsobí v redakcii ekonomiky.
ZDENKA KOLLÁROVÁ: Koniec pandémie ešte premiér nevyhlásil a tak ľudí, čo žiadosti posielajú, a veru ešte aj budú, lebo prepad ekonomiky sa len začína, ubúdať nebude.
Mnohé podniky sa chystajú vyskúšať si prevádzku za prísnej hygieny. Niektoré reštaurácie sa obávajú nárastu nákladov.
Od pondelka môžu ľudia žiadať o dotáciu na zateplenie rodinného domu. Výzva je na 150 žiadostí. Podľa platformy Budovy pre budúcnosť je to primálo.
ZDENKA KOLLÁROVÁ: Dva, sedem, päť. Tak nízko sa drží ostro sledovaná štatistika. A to aj pri tisíckach testov denne. Bolo by na čase vrátiť trocha života do slovenskej ekonomiky.
O zváženie možnosti okamžitého spustenia letných terás a záhrad žiadajú reštaurácie premiéra Igora Matoviča. Nahnevala aj výnimka pre parlamentný bufet.
Slovensko vstupovalo do únie už pomerne ekonomicky stabilizované. Divoké deväťdesiate roky s vyše 20-percentnou infláciou boli v roku 2004 za nami.
Spoločnosť Chemes a. s. Humenné obnovila dodávky energií pre firmu Nexis Fibers, ktorá pôsobí v jej priemyselnom parku.
Pre pandémiu firmy znižujú odber energií. V Česku im v ústrety vyšiel aj regulátor, keď umožnil úpravy rezervovanej kapacity a aj zníženie faktúr.
ZDENKA KOLLÁROVÁ: Aj vám sa zdá, že za každý nákup zaplatíte o čosi viac? Euro sem, dve tam. Akoby platba za malý nákup kopírovala nárast bezkontaktnej platby.
Najprv silné vyhlásenia, potom spiatočka. Aj druhý pokus uzamknúť seniorov v domácej karanténe sa skončil nateraz fiaskom.
Po novom by si mohli zamestnávatelia vybrať, či zamestnancom poskytnú peniaze, alebo gastrolístok. Hovorí o tom programové vyhlásenie vlády premiéra Igora Matoviča.
O živote po pandémii, otváraní ekonomiky, ale aj krémešoch hovorí pre denník Pravda minister hospodárstva Richard Sulík.
Detektor lži pre policajných funkcionárov, zrušenie regulovaných cien energií, pohodlné objednávanie sa k lekárom - aj to je v programovom vyhlásení vlády.
Online giganty dostali od novej vlády voľno, digitálne daň nie je v programovom vyhlásení ani len spomenutá. Vláda však uvažuje o rovnej dani. V hre sú aj zelené dane.
Nájomné byty sa majú stavať tak ako v Rakúsku. Vzniknúť má aj centralizovaný stavebný úrad pod rezortom dopravy, ktorý by riešil len a len nájomné byty.
Jedno a dvoj centové mince sa dostali do nemilosti vlády premiéra Igora Matoviča. Aspoň tak sa zdá podľa programového vyhlásenia.
Pod drobnohľad vlády sa podľa programového vyhlásenia dostane aj dostavba mochoveckej atómky. Termín dostavby sa posledné roky len presúval, navyšoval sa aj rozpočet.
Koronavírus stlačil ceny povoleniek CO2. Za poklesom je pandémia a s ňou spojený prepad ekonomickej aktivity. A tiež lacná ropa.
Pandémia spôsobená koronavírusom zasiahne aj ekonomiku. A to na najbližšie roky.
ZDENKA KOLLÁROVÁ: Premiér akosi pozabudol, že to, čo dnes vyzerá len ako takmer tretinový prepad, môže za pár mesiacov narásť do obludných rozmerov.
ZDENKA KOLLÁROVÁ: Tak ako teda, pán premiér? Čo poviete, pán minister? Otvoríme už postupne tie obchody či radšej nadobro vypneme ekonomiku?
Pre pandémiu by nemali byť ľudia odpájaní od elektriny či plynu, a keď svoje účty platiť nebudú. Sankcie za omeškanie úhrady faktúr by sa mali posunúť o dva mesiace.
Tohtoročnú Veľkú noc si budeme dlho pamätať. Mnohí z nás namiesto návštevy blízkych zostali doma. Mnohé obišla aj tradičná šibačka. Za všetkým je pandémia.
V pondelok ohlásila prepustenie všetkých svojich ľudí strojárska spoločnosť z Detvy.