vedúci oddelenia ekonomiky
Vyštudoval politické vedy. Pôsobil v Hospodárskych novinách, ekonomickom časopise Trend či v časopise .týždeň. V Pravde sa venuje ekonomike. Veľa číta, najmä knihy o ekonómii a dejinách. Je celoživotný fanúšik futbalového Arsenalu Londýn.
Straty utrpeli aj investori v podielových fondoch. Ide o vyše 400 miliónov eur od začiatku roka.
Oficiálna inflácia vyskočila vo februári na 9,4 percenta.
TOMÁŠ ZEMKO: Cena benzínu sa vyšplhala na viac ako 1,6 eura. Vysoké ceny palív a s nimi aj energií či potravín sú jednoducho daň za Putinovu vojnu, v ktorej Ukrajinci bojujú za slobodu.
Ceny doteraz tlačila hore inflácia, pre vojnu na Ukrajine si však nik netrúfa odhadnúť, kde sa zastavia.
Cena niklu narástla doslova v priebehu dní z 20 na 80 tisíc amerických dolárov za tonu.
Najnovšie údaje za január hovoria, že nové hypotéky dávali v priemere s úrokom 0,94 percenta. Predtým to bolo za 0,87 percenta.
Každé euro, dolár či libra za liter ruskej ropy smerujú do ruského štátneho rozpočtu, ktorý financuje vojenskú mašinériu a jej agresívnu inváziu na Ukrajinu.
Putin. Miliardár alebo obyčajný prezident?
Od 1. marca vstúpil do platnosti takzvaný systém kurzarbeitu.
Až 83 percent Američanov schvaľuje tvrdé ekonomické sankcie, podľa víkendového prieskumu CNN - také čosi je pri otázkach o verejnej politike nevídané.
Celý európsky plán je, aby sme do roku 2050 prešli na nulové emisie.
Nie sme izolovaný ostrov. To, čo by sa dialo v EÚ, to by sa dialo aj na Slovensku.
Približne 90 percent spotreby plynu pokrýva dovoz práve z Ruska.
TOMÁŠ ZEMKO: Pred vyše týždňom dorazilo z Frankfurtu na Slovensko varovanie. Európsky výbor pre systémové riziká upozorňuje, že na trhu s bývaním hrozí niekoľko problémov.
Mladí ľudia, mladé rodiny a záujemcovia o nové bývanie majú hlavu v smútku. Nepomôžu im ani lacné hypotéky. Konštatujú to už aj analytici Národnej banky Slovenska.
Niektorým firmám je jedno, kedy si svoju prácu zamestnanec urobí. Cez deň môže ísť na slniečko, ale večer si sadne k počítaču a dokončí ju, hovorí Ivana Molnárová.
Dnes síce inflácia bude atakovať sedem percent, ale aj keď bola dvojpercentná, čo bolo alternatívou?
Pandémia je pomaly na ústupe a Slovensko má historicky najviac voľných pracovných miest.
Ceny nehnuteľností na bývanie pokračujú v rekordnom raste.
TOMÁŠ ZEMKO: Dá sa dlho debatovať, ako, koľko a či by mal štát pomáhať zasiahnutým rodinám. Medzi ekonómami však panuje pomerne vzácna zhoda – pomáhať treba najslabším.
Ako má bežný človek rozmýšľať o investícii do zlata či kryptomien a čo ho najviac ochráni pred infláciou?
Skoro 930 tisíc sporiteľov má peniaze uložené v tzv. garantovaných fondoch, ktoré vlani zaznamenali výnos od mínus 0,2 do mínus 1,2 percenta.
TOMÁŠ ZEMKO: Pre dnešných mladých ľudí, ktorí majú pred sebou minimálne tri desaťročia pracovného života, je bytostne dôležité, aby mali svoje úspory nasmerované do takzvaných negarantovaných fondov.
Ako by mal uvažovať o svojich úsporách 45-ročný človek?
S pôvodnou myšlienkou rodičovského bonusu prišiel kolega Vladimír Palko. Inšpiroval sa návrhmi nemeckých politikov v 90. rokoch.