redaktor ekonomického spravodajstva
Absolvent Fakulty žurnalistiky na Leningradskej štátnej univerzite (1977). Od začiatku novinárskej kariéry pracuje nepretržite v Pravde. Venuje sa pôdohospodárstvu (pôda od ochrany po predaj pozemkov, lesné hospodárstvo), obchod s potravinami, Záhrada - ako záľuba i poradenstvo, krásne záhrady úspešných ľudí, Víno ako staronový fenomén Slovenska, profily a rozhovory.
Voda ničila v Bratislave tisícky hektárov pôdy.
JOZEF SEDLÁK: Čoraz častejšie počuť nelichotivé hodnotenie mladej generácie, že fyzicky nezvládne to, čo generácia rodičov či starých rodičov: že je jednoducho lenivá.
Dlhodobo sú najpredávanejšie 40- a 50-gramové rožky, hovorí zástupca reťazcov.
Ak sa aj u nás zamestnali, po troch-štyroch mesiacoch dávali výpovede a utekali za lepšie platenou prácou do Nemecka, tvrdí zástupca hydinárov.
Medveďovci chovali zvyčajne štyri kusy dobytka, deväť-desať ovečiek, dve prasiatka, kŕdeľ hydiny.
Agrárny ekonóm Július Medveď odhaduje, že na zreteľné oživenie výkonnosti poľnohospodárstva budeme potrebovať 25 až 30 rokov.
Domáci na farme pracovať nechcú a Ukrajinci, len čo sa zapracujú, aj napriek mesačným zárobkom prevyšujúcim sumu 1 200 eur utekajú za každou lepšie platenou pracovnou ponukou.
Dva razy po sebe vyhral Jablko roka. Tento samouk je viac než len dobrý ovocinár.
Víno, ktoré obveseľuje srdce človeka. Stojí za ním malé galantské vinohradníctvo a vinárstvo Promitor Vinorum, ktoré zachránili na zánik odsúdené bývalé družstevné vinice lemujúce potok Šárd.
Obišli sme viacero obchodov aj trhovisko a všimli si, že ľudia pozornejšie ako v minulosti študujú cenovky.
Slovensko čelí záplave ponuky vín z celého sveta. Najlepšou zbraňou, ktorú proti zvodu mokov zo zvučných vinárskych krajín vedia vinári vytiahnuť, sú slovenské novošľachtence.
Víno s energiou vesmíru a matky Zeme, ktorá je jeho súčasťou. Také víno dorábajú David a Darinka Papillonovci. V Devičom založil francúzsko-slovenský pár biodynamické vinárstvo.
Päť vín v Národnom salóne vín, to je vizitka jedného z najmladších slovenských vinárstiev Vinum Nobile Winery. Nájdeme medzi nimi veľmi žiadanú Pálavu.
Plat je, samozrejme, veľmi dôležitý, kde sa lepšie platí, tam sa ľudia hrnú. Žiakom pripomínam, aby nemali veľké oči, nech nečakajú hneď veľký zárobok, hovorí Čurillová.
Ľudia netušia, ako vyzerá moderná pekáreň. Väčšina výrobných procesov je zautomatizovaná, prostredie, v ktorom vzniká chlieb a pečivo, je čisté, tvrdí Viktor Gumán.
Boli časy, keď sa Slováci stretli so someliérom len v románoch a filmoch. Teraz ich nájdeme v dobrých reštauráciách, vo vínotékach a dokonca aj v obchodných reťazcoch.
Objednávky odrazu vysoko vyskočia, až sa mi zdá, akoby podaktorí z nás celých 24 hodín nerobili nič iné, len jedli, tvrdí novozámocký pekár Oremus.
O vínach, strastiach i slastiach ročníka 2023 aj o nárokoch slovenských milovníkov vína hovoríme s Pavlom Michálekom, ktorý dorába víno v podvihorlatskej obci Orechová.
Odkedy ľudia pijú víno, hľadajú k nemu vhodného partnera. Pri stretnutí s moldavským vínom sú na stole vlašské orechy. Koho ešte Moldavci považujú za prirodzeného partnera vín?
Slovensko je druhou krajinou na svete, kde po Francúzsku zvládli výrobu šampanského. To víno šumí ako more, ktoré sa kedysi prevaľovalo nielen nad Champagne.
Rok 2023 je plný pozitívnych aj negatívnych emócii, prehier aj víťazstiev. Vinohradníci a vinári balansujú na hrane udržateľnosti, lebo ľudia očividne prehodnocujú spotrebu vína.
A môžeme sa pozrieť a aj sa pozrieme na nejaké odvody pre obchodné reťazce. Hovorím to úplne jasne, tvrdí Richard Takáč.
Reťazce nemôžu mať na Slovensku trikrát vyšší zisk ako v Nemecku, hovorí Richard Takáč.
Spomínam si, že nás ešte ako študentov zobral profesor Ivan Hričovský, legenda slovenského ovocinárstva, na exkurziu do sadov v okrese Levice. Tam mi orechy prvý raz padli do oka.
Takáč sa ako odborník strany Smer na poľnohospodárstvo predstavil oproti predchádzajúcemu smeráckemu ministrovi Ľubomírovi Jahnátkovi ako nová svieža krv.