Vojna, my a voľby

Vojna a mier sa znovu stali jednými z najfrekventovanejších slov v našom slovníku a v našich myšlienkach. Vojna sa priblížila k našej východnej hranici, bojuje sa na Ukrajine, ktorú napadlo Rusko. Len zhodou priaznivých náhod nie sú ruské vojská v Užhorode, čo by znamenalo bezprostredné ohrozenie Slovenska. To by diskusia u nás vyzerala diametrálne ináč ako dnes. Znamenalo by to prípravu na vojnu so všetkým, čo k tomu patrí.

15.06.2023 12:00

Vojna a mier sa znovu stali jednými z najfrekvento­vanejších slov v našom slovníku a v našich myšlienkach. Vojna sa priblížila k našej východnej hranici, bojuje sa na Ukrajine, ktorú napadlo Rusko. Len zhodou priaznivých náhod nie sú ruské vojská v Užhorode, čo by znamenalo bezprostredné ohrozenie Slovenska. To by diskusia u nás vyzerala diametrálne ináč ako dnes. Znamenalo by to prípravu na vojnu so všetkým, čo k tomu patrí.

Vojna je hneď vedľa, takpovediac na susednom dvore, ten dvor je taký veľký, že vojnový hurhaj bezprostredne nepočujeme, bezprostredne sa nás však týka, aj keď sa niektorí tvária, že to tak nie je.

To, že sa nebojuje u nás, je dôsledok statočnosti Ukrajincov a pomoci, ktorú Ukrajina dostáva od slobodného sveta, ktorý verí v zásady medzinárodného práva, Charty OSN a v právo napadnutého štátu brániť sa proti agresii. Súčasťou slobodného sveta je aj Slovenská republika, a to aj vďaka členstvu v NATO a Európskej únii. Áno, existuje slobodný a neslobodný svet, štáty s obmedzenou demokraciou a autoritárskymi režimami a diktatúry. My patríme medzi tých šťastných, ktorí žijú v relatívnom pokoji a v neporovnateľne lepších podmienkach ako inde vo svete. Berieme to ako samozrejmosť, hoci nič samozrejmé nie je.

Nič na tomto svete nie je dané navždy. O svoje miesto na slnku, o demokraciu, ekonomickú prosperitu a mier sa treba usilovať každý deň. Nič nepadá z neba len tak, z ničoho nič. Všetko zlé, čo sa stalo v minulosti, sa môže zopakovať, pokiaľ si neuvedomíme, že mier a slobodný a pokojný život sú neustále v ohrození. Spomeňme si na dve svetové vojny v minulom storočí a ich dôsledky, ktoré formulujú aj dnešný svet a dnešné naše myslenie. Slovensko má šťastie. Má spojencov, jeho bezpečnosť je zaručená do najvyššej možnej miery, je súčasťou najsilnejšieho ekonomického a politického integračného zoskupenia široko-ďaleko, Európskej únie.

Je v rozpore so záujmami Slovenskej republiky spochybňovať pomoc Ukrajine, tváriť sa, že sa nás vojna v susednej krajine netýka. Tí, ktorí to tvrdia, či už z presvedčenia, alebo z politicky zištných dôvodov, ohrozujú záujmy Slovenska, zrádzajú ich. Na Ukrajine sa bojuje za nás, za náš pokojný a mierový život.

Preto je v rozpore so záujmami Slovenskej republiky spochybňovať pomoc Ukrajine, tváriť sa, že sa nás vojna v susednej krajine netýka. Tí, ktorí to tvrdia, či už z presvedčenia, alebo z politicky zištných dôvodov, ohrozujú záujmy Slovenska, zrádzajú ich. Na Ukrajine sa bojuje za nás, za náš pokojný a mierový život, za to, že my a naše deti nezomierame na bojiskách tak ako vo dvoch svetových vojnách zomierali predchádzajúce generácie.

V poslednom čase sa rozsypalo vrece s prieskumami verejnej mienky, ktoré, na rozdiel od nie tak dávnej minulosti, vyznievajú nepriaznivo pre Slovensko. Mnohí ich majú za bernú mincu, za nemennú pravdu. Pritom ide len o prieskum verejnej mienky, ktorý vždy treba brať s rezervou. Takisto treba vedieť, kto a s akým cieľom takéto prieskumy a otázky v nich kladené objednáva.

To, kde názorovo a postojovo skutočne stojíme, sa ukáže až v blížiacich sa parlamentných voľbách. Rozhodne sa v nich o mnohom, o tom, či si uvedomujeme, čo a kto nám garantuje mier, či si uvedomujeme, kam a prečo patríme, či chceme stáť na tej správnej strane histórie. Ukážu, či sa Slovensko ako nástupnícky štát ČSR stalo dedičom medzivojnovej a v regióne na tie časy jedinečnej demokratickej tradície. Nechcem situáciu preceňovať, ale vyzerá to tak, že pôjde o druhé najdôležitejšie voľby po tých v roku 1998. Máme v rukách zodpovednosť nielen za seba, ale, so zveličením, aj za okolitý svet.

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #EÚ #voľby #Slovensko #vojna na Ukrajine