Pre niekoho ide o umelé formy života, ktoré môžu prekonať ľudskú inteligenciu, zatiaľ čo iní týmto pojmom označujú takmer akúkoľvek technológiu spracovania údajov. Hoci niektoré technológie založené na umelej inteligencii existujú už viac ako 50 rokov, jej využívanie doslova explodovalo najmä v ostatných dvoch rokoch.
Spoliehajme sa na vlastný rozum
Dnes je umelá inteligencia všadeprítomná bez toho, aby sme si to uvedomovali. Pomáha pri vývoji nových liekov a navrhuje nové modely lietadiel. Vieme sa s ňou porozprávať, vie nám poradiť, vyhľadá nám partnera či novú prácu. Je schopná vygenerovať prakticky akýkoľvek obrázok či video a vytvoriť presvedčivú hlasovú nahrávku. No nielen to.
Keď prechádzame obsahom na sociálnych sieťach, umelá inteligencia rozhoduje, čo práve uvidíme. Keď vojdeme do banky a požiadame o úver, rozhodujú algoritmy AI, či nám ho schvália, alebo nie. Mnohé spoločnosti už dokonca vyberajú svojich zamestnancov na základe jej hodnotenia. Ale aká bude budúcnosť AI? Môžeme si byť istí, že aj vďaka miliardovým investíciám putujúcim týmto smerom prinesú jej budúce aplikácie pre ľudstvo vždy prospešné zmeny?
Momentálne sa zaznamenáva trend zvýšeného používania modelov umelej inteligencie, ktoré dokážu generovať mimoriadne realistické fotografie či videá. Princíp spočíva v zadaní príkazu umelej inteligencie, ktorá na základe vstupnej informácie vytvorí finálny produkt „ušitý na mieru“ používateľovi. Preto veľmi záleží na tom, kto a na aký konkrétny účel túto modernú technológiu využíva. Výsledkom jej zámerného zneužívania sú nebezpečné hoaxy a dezinformácie, ktoré môžu vytvoriť chaos v spoločnosti, vyvolať nedôveru k autoritám a faktom vo všeobecnosti. Predstavujú tak závažný bezpečnostný problém.
Moderné technológie a zvlášť AI so sebou prinášajú nielen bezpečnostné riziká, ale aj s nimi spojený celkom nový druh kriminality.
Preto by sme mali byť všetci oveľa obozretnejší, keďže si v dnešnej dobe už nemôžeme byt úplne istí, že to, čo vidíme na vlastné oči vrátane nanajvýš realisticky pôsobiacich obrázkov a videí, je naozaj skutočnosť a nejde o vygenerovaný obsah.
Ako sa teda môžeme chrániť? Existuje viacero spôsobov, ako rozpoznať nepravdivý obsah od pravdivého, od všímania si chýb v obrázkoch cez automatizované nástroje, no žiadny z nich nie je natoľko spoľahlivý, aby dokázal odhaliť všetky pokusy o podvod. Najlepšou radou je spoliehať sa predovšetkým na vlastný úsudok a kritické myslenie, overiť si zdroj informácií a logicky tiež posúdiť obsah. Realita je však taká, že na overovanie pravdivosti informácií často vôbec nemyslíme alebo na to nemáme potrebné zručnosti.
Talianska inšpirácia
Moderné technológie a zvlášť AI so sebou prinášajú nielen bezpečnostné riziká, ale aj s nimi spojený celkom nový druh kriminality. Technológia napreduje oveľa rýchlejšie než legislatíva a právny systém. Tým dochádza k situácii, keď nie sú k dispozícii adekvátne normatívne prostriedky a vytvára sa nebezpečné vákuum, čo zásadne sťažuje boj so zneužívaním moderných technológií. Taliansko v tomto smere môže byť vzácnym príkladom a inšpiráciou.
Len pred niekoľkými dňami totiž talianska vláda pripravila návrh zákona o umelej inteligencii, ktorého cieľom je stanoviť základné pravidlá jej používania, riešiť ekonomické a sociálne riziká spojené s touto technológiou, vyčleniť investície do tohto odvetvia a stanoviť sankcie za trestné činy s ňou súvisiace.
Do trestného zákonníka má byť doplnený článok o nezákonnom šírení obsahu, vytvoreného alebo manipulovaného systémami umelej inteligencie, stanovujúci trest odňatia slobody na jeden až päť rokov. Zákon definuje kompetencie týkajúce sa vypracovania stratégie, monitorovania a dohľadu pri používaní AI. Taliansko je tak prvou krajinou, ktorá, v súlade s reguláciami EÚ, prijíma právne predpisy k umelej inteligencii.
Táto téma je tiež jednou z kľúčových v rámci prebiehajúceho talianskeho predsedníctva v zoskupení najvyspelejších krajín sveta G7 a bude sa jej osobitne venovať júnový summit tohto zoskupenia. Už čoskoro sa dozvieme, aké ciele a záväzky stanovia lídri najsilnejších ekonomík sveta pri cielenej regulácii AI.
Podľa odborníkov sa umelá inteligencia stane skutočne rozšírenou a široko využiteľnou asi o desať rokov. Super umelú inteligenciu (ASI) budeme mať k dispozícii okolo roku 2060. Tá už bude konkurencieschopná s ľudským mozgom.
Aby sme túto globálnu výzvu úspešné zvládli, bude dôležité tomuto fenoménu lepšie porozumieť, vedieť jeho potenciál využívať vo všeobecný prospech, uvedomiť si všetky možné riziká najvýkonnejších technológií, aké ľudstvo kedy vymyslelo, a zaoberať sa hlavne etickým a kultúrnym kontextom využívania umelej inteligencie. Ak hovoríme o etickosti a morálnosti tohto fenoménu, nie náhodou bude po prvý raz na summite G7 prítomný pápež František.
Práve jeho prítomnosť má výrazne prispieť k definovaniu etického a kultúrneho rámca pre umelú inteligenciu.
Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.