Za prvým chorvátskym nanosatelitom stojí Slovenka

Láska aj hory prenáša. V prípade Slovenky Daniely Jović, ktorá už trinásty rok žije a pracuje v Chorvátsku, platí skôr paralela o tom, že láska aj vesmír prenáša. A to niekoľkonásobne.

13.06.2024 12:00
Hana Kováčová, veľvyslankyňa SR v Chorvátsku
Hana Kováčová, veľvyslankyňa SR v Chorvátsku
debata (1)

Pani Jović sa považuje za tzv. štandard slovenskej turistky, ktorá si zamilovala Jadran, v Chorvátsku sa vydala, založila si rodinu, ba čo viac, do Chorvátska sa prisťahovali a dodnes tu žijú spolu s Danielou a jej rodinou v chorvátskej metropole jej rodičia. Dnes predstavuje novú diaspóru krajanov v Chorvátsku, ktorí úspešne pracujú, podnikajú, vedú firmy – a reprezentujú Slovensko.

Misia CroCube je začiatkom chorvátskej vesmírnej éry. Štart je naplánovaný na jún 2024 na rakete Falcon 9, ktorú vlastní vesmírny gigant Space X. Držme CroCube a celému tímu palce aj v rámci podpory technologického rozvoja Chorvátska a orientácie na inovácie a vesmírne projekty!

Absolventka štúdia prekladateľstvo-tlmočníctvo s kombináciou angličtina-portugalčina už v rámci posledného roka štúdia pochopila, že prekladateľstvo nebude jej profesiou. Vraj preto, lebo táto práca si vyžaduje enormnú disciplínu. A to hovorí mladá dáma, dnes prvá dáma a kapitánka chorvátskeho nanosatelitu CroCube.

Nič iné než veľká disciplína previazaná s nadšením pre vesmír dostala pani Danielu do jednej z líderských pozícií firmy Spacemanic, ktorá v spolupráci s Jadranskou astronautickou asociáciou stoja za prvým nanosatelitom v Chorvátsku. Spacemanic, firma pre dizajn, prípravu a integráciu nanosatelitných misií zameraná na inovatívne riešenia, platformy, komponenty a služby, sídli v Bratislave a Brne.

Tak ako rekreačne navštívila pred trinástimi rokmi pobrežie Jadranského mora, začala sa Daniela Jović zaujímať aj o vesmír „rekreačne“. V rámci relaxu navštevovala múzeá a historické lokality previazané s vesmírnou problematikou a postrehy postupne spracovávala do blogu pre portál kozmonautika Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity. Rodičia ju naučili, že nič nie je zadarmo, a výchovou získala prísne pracovné návyky. Brigádovať začala od šestnástich rokov a sny, najmä cestovateľské a poznávacie, si začala plniť zo zarobených prostriedkov.

Vyučovala angličtinu, pracovala v call-centre. Z lásky k počítačom sa túžila stať aj programátorkou, to všetko pred „zrodom lásky pre vesmír“.

Daniela Jović je dnes inovátorkou v oblasti nanosatelitnej technológie a stojí za niekoľkými úspešnými misiami miniatúrnych vesmírnych telies, ktorých nízke výrobné náklady a rýchla výroba robia z nanosatelitov ideálnu učebnú pomôcku v školách, vo výskumných inštitútoch a startupoch uprednostňujúcich výskum vesmíru za rozumnú cenu.

Obsah nanosatelitov určuje objednávateľ. Podľa jeho objednávky, technických parametrov je nadizajnovaná družica, ktorá je základom ďalšej mravčej práce – testovania, výroby, určenia frekvencií a štartu na obežnú dráhu Zeme.

Podľa vzoru skCUBE dnes Slovenka Daniela Jović mimoriadnu energiu venuje nielen chorvátskemu CroCube, ale aj pobočke firmy v Čechách, kde úspešne pracujú v medzinárodných tímoch mnohí Slováci. Chorvátsky CroCube bol vyvíjaný podľa vzoru prvej slovenskej družice skCUBE vypustenej v roku 2017. Slovensko podpísalo prvý dohovor s Európskou vesmírnou agentúrou v roku 2015. V priebehu šiestich rokov realizovalo 67 vesmírnych projektov v objeme 150-tisíc eur a celková hodnota vesmírnych aktivít dosiahla 15 a pol milióna eur. Od roku 2018 má takýto dohovor aj Chorvátsko.

Misia CroCube je začiatkom chorvátskej vesmírnej éry. Štart je naplánovaný na jún 2024 na rakete Falcon 9, ktorú vlastní vesmírny gigant Space X. Držme CroCube a celému tímu palce aj v rámci podpory technologického rozvoja Chorvátska a orientácie na inovácie a vesmírne projekty!

Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #vesmír #Chorvátsko #Spasce X #Spacemanic #CroCube