Spoločné hrdinstvo Slovákov a Čechov je odkazom pre budúce generácie

Záver leta sa aj tento rok niesol v znamení výročí dvoch významných udalostí, ktoré sú spoločnými kapitolami moderných slovenských a českých dejín.

12.09.2024 12:00
debata

V auguste sme si spoločne pripomenuli 56. výročie invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa aj 80. výročie Slovenského národného povstania (SNP). Čo nám tieto míľniky hovoria dnes a prečo je dôležité stále si ich pripomínať? Nielen v Bratislave či v „povstaleckej“ Banskej Bystrici, ale aj v Prahe sa konalo viacero podujatí venovaných týmto historickým medzníkom v spoločných dejinách Slovákov a Čechov. A čo je ešte dôležitejšie, priniesli tak významné ponaučenie pre súčasníkov, ako aj jasný hodnotový odkaz pre mladšie generácie.

Pri príležitosti 80. výročia vypuknutia SNP usporiadalo Slovenské veľvyslanectvo v Prahe, v spolupráci s pridelencom obrany Slovenskej republiky v Českej republike a Vojenským historickým ústavom Praha, spoločenské podujatie pre zástupcov diplomatického zboru a predstaviteľov českých rezortov diplomacie či obrany. Podujatie sa konalo priamo v majestátnych priestoroch Armádneho múzea Žižkov, ktorého pracovníci a pracovníčky pod vedením riaditeľa, generála Aleša Knížeka, pomáhajú v Česku uchovávať pamiatku SNP.

Odkaz povstania hovorí o statočnosti a odvahe príslušníkov vyše tridsiatich národov a národností, ktorí sa spoločne vzopreli totalite a vyjadrili odpor proti fašizmu. Priamo na Slovensku sa na povstaleckých bojoch zúčastnilo viac ako dvetisíc Čechov. Aj oni obetovali životy za ideály spravodlivosti, slobody a demokracie, aj vďaka ich odvahe sme sa postavili na víťaznú stranu dejín a vyslali sme jasný odkaz, že chceme byť súčasťou demokratického sveta. Preto je odkaz SNP univerzálny a nadčasový. V predvečer výročia SNP sme sa o tom mohli presvedčiť aj na pôde Slovenského inštitútu v Prahe, kde sa uskutočnilo premietanie filmu Moje povstanie 2, ktorý sa venuje práve príbehom hrdinstva obyčajných ľudí.

Široká verejnosť si však mohla výročie SNP pripomenúť aj na ďalších miestach českej metropoly. Pútavú panelovú výstavu, ktorú pripravilo banskobystrické Múzeum SNP v spolupráci s Československou obcou legionárskou, si okoloidúci mohli pozrieť na Námestí mieru v známej štvrti Vinohrady. Obdobnú expozíciu pre verejnosť s názvom „80. výročie Slovenského národného povstania a karpatsko-duklianskej operácie“ umiestnili historici z Vojenského historického ústavu Praha pred budovu Generálneho štábu Armády ČR na frekventovanom Víťaznom námestí v pražských Dejviciach. Popri aktivitách pod záštitou slovenskej ambasády v Prahe tak išlo o ďalší dôležitý príspevok k uchovávaniu našej spoločnej minulosti.

K spoločným slovensko-českým dejinám pritom nepochybne patrí aj odkaz udalostí augusta 1968. Mimochodom, o tom, že odkaz Pražskej jari je stále živý v Česku aj na Slovensku, svedčí aj mimoriadna sledovanosť nového filmu Vlny režiséra Jiřího Mádla. Napínavé a dosiaľ málo známe osudy odvážnych reportérok a reportérov Československého rozhlasu z konca 60. rokov minulého storočia si od letnej premiéry získali desaťtisíce divákov od Michaloviec až po Cheb. Azda aj preto sa tradičná pietna spomienka pred budovou Českého rozhlasu na Vinohradskej ulici v Prahe tento rok niesla v ešte emotívnejšej atmosfére.

Spoločne s najvyššími ústavnými činiteľmi ČR sme si položením vencov k pamätným tabuliam pri budove rozhlasu uctili pamiatku obetí invázie a vyjadrili tak úctu a rešpekt všetkým statočným občanom, ktorí sa aj bez zbraní odvážne vzopreli okupantom a bránili svoju vlasť pred tankami či samopalmi. Nezabúdajme preto na odkaz udalostí augusta 1968!

Dnes je slobodné a nezávislé Slovensko, tak ako aj Česko, v celkom inej pozícii. Ako demokratický štát sme pevnou súčasťou Európskej únie a Severoatlantickej aliancie (NATO). Kým EÚ je pre nás nevyhnutným životným priestorom, aliancia nám poskytuje bezkonkurenčné bezpečnostné garancie. Vďaka NATO máme skutočných spojencov, ktorí sú pripravení brániť naše územie aj slobodu.

Ukázali to aj českí vojaci, ktorí sa nedávno vrátili zo zahraničnej misie na Slovensku a zavŕšili tak viac než dvojročné pôsobenie ČR v úlohe vedúcej krajiny mnohonárodného bojového zoskupenia aliancie v slovenskej Lešti. Medaily za službu v zahraničnej misii si pri tejto príležitosti na pražskom Národnom pamätníku Vítkov prevzalo vyše 450 vojakov. Celkovo sa od apríla 2022 v Lešti vystriedalo vyše dvetisíc príslušníčok a príslušníkov armády ČR.

Za ich profesionálne nasadenie v rámci posilnenia východnej hranice NATO im patrí naša obrovská vďaka. Je to ale predovšetkým potvrdenie silného priateľstva, bezpodmienečnej solidarity a nadštandardného partnerstva medzi Slovenskom a Českom, ktoré pretrváva.

Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #SNP #Invázia August 1968 #Česi v SNP