Garáže rovno pod Hradom sa tak ukazujú ako oveľa lepší projekt, ako pôvodne plánované spojenie Hradu s Petržalkou lanovkou, ktorý sa následne a prirodzene premietol do myšlienky o priamom lanovkovom spojení Hradu s parlamentom. To, pochopiteľne, vyznievalo o niečo lacnejšie.
Okrem toho v blízkosti, teda medzi Hradom a parlamentom, vzniklo medzitým niekoľko vhodných zariadení s pomerne lacnou pálenkou, ktoré umožnili Hrad vypustiť z týchto romantických predstáv. Lanovka by výčapy nanajvýš nevhodne míňala, čo by znamenalo určité zanedbanie histórie a tradícií.
Ako prekážka garáží sa, našťastie, javia teraz už iba niektorí menej pokrokoví archeológovia, o ktorých je všeobecne známe, že si napríklad koňmi ťahaný povoz z minulosti vo všeobecnosti vážia viac ako šikovný moderný štvorlitrový osemvalcový turbodiesel, ktorý môže mať takých koní hneď čosi vyše tristošesťdesiat, pričom neerdží a nebúcha kopytami. A netreba mu zháňať ani pohoničov, ani obrok, nehľadiac na to, že je aj v inom, no pritom podstatnom ohľade oveľa čistotnejší. Takže sa dá povedať, že úprave a útulnosti Hradu moderný automobil prospieva viac.
Archeológovia síce namietajú, že sú tam nejaké vzácne rímske a keltské stavby, ktoré dokonca predstavujú svetový unikát, prehliadajú však skutočnosť, že moderné garáže, vhodne prezentované namiesto týchto starých trosiek, vyvolajú vo svete i u turistov určite väčší ohlas a samy osebe pritiahnu väčšiu pozornosť. Istotne nad nimi bude híkať aj samotné UNESCO. Predsa však takáto pozornosť cudziny môže byť i nežiaduca, preto som s problémom navštívil aj známeho, forenzného politológa, ktorý žije v centre medzinárodného diania pri trhovisku na Miletičovej ulici. Pokojne sedel na lavičke. Veď pred chladom ho spoľahlivo chránila okolkovaná nemrznúca zmes, ktorú si mimovoľne zohrieval v ruke a občas v záklone vylieval do hrdla.
„Myslíte, že tie garáže pod Hradom sú normálne?“ spýtal som sa. Iba mávol rukou: „Je to prirodzené už od najstarších čias! Čo myslíte, čo našli po pár tisícročiach Cheopsovi, teda vlastne Chufevovi, hneď vedľa pyramídy? Mal tam zaparkovanú loď! Najprv si mysleli, že je z toho moderného obchodu s nábytkom, lebo bola rozobraná na 1 224 častí, ale vedci ju poskladali skôr ako vy skrinku do kúpeľne! Mal ju hneď po ruke! Aj turistu poteší, keď si pod Hradom nájde svoje nerozobrané auto v garáži.“
Nuž, nedalo mi: „Ale veď sú tam unikátne staré nálezy – múr, dlažby, stĺp a tak!“ Neprekvapil som ho: „No a čo? Dnes už to musíte chápať ako ten srbský generál, keď mu novinári vyčítali, že bombarduje Dubrovník, teda staré a krásne mesto.“ „A čo on na to?“ Povedal: „Nevadí! Veď potom postavíme krajšie a ešte staršie!“