Miera dobroty

13.09.2015 18:00

Často v týchto dňoch myslím na poviedku amerického spisovateľa Marka Twaina, ktorú som čítal pred mnohými rokmi. Pamätám si, že bola o krásnom a dojímavom príbehu na letáčiku, ktorý mu nejaká dobročinná organizácia vhodila do schránky.

Podľa neho lekár, ktorý raz ráno prišiel do svojej ordinácie, našiel na prahu čakať psíka so zlomenou labkou. Hlboko pohnutý vôbec nezaváhal a ošetril ho. Na druhý deň však pred ordináciou, prekvapený, objavil dvoch psíkov. Jedného s ošetrenou labkou zo včerajška, druhého tiež s poranením, pre ktoré ho k nemu malý kamarát nezištne priviedol.

Nuž máloktoré oko dokáže zostať nad podobným príkladom solidárnosti suché. Ale americkému humoristovi to akosi nedalo, a preto v príbehu úplne spontánne pokračoval. Tretí deň dva psíky s obviazanými labkami priviedli ďalších dvoch zranených. Štvrtý deň ho na prahu čakalo osem psov, piaty šestnásť.

Po pár dňoch dobrosrdečný lekár presunul svojich obyčajných ľudských pacientov na poobedie, no onedlho už na nich nemal vôbec čas. Zapáchajúcu ordináciu s húfmi psov naokolo prestali pacienti postupne vyhľadávať a lekár sám, ako sa hovorí, vyšiel na psí tridsiatok. A to všetko iba vinou svojho nesmierne láskavého srdca.

Ak premýšľame nad motívmi mnohých ľudských konaní, často aj tie vedené najlepšími úmyslami veru nemusia vziať dobrý koniec. Rodič, ktorý deťom dovolí úplne všetko, privodí na svet najskôr nevychovancov, dobrácky učiteľ, ktorý nie je dostatočne prísny a spravodlivý, nevzdelancov. Je to akoby zákonité – bezhraničná dobrota sa rýchlo zvrháva vo svoj opak. Zdá sa mi, že situácia s migrantmi v Európe sa tomu dnes v mnohom podobná, prinajmenšom nepremysleným spôsobom jej riešení. Akoby mala svoj pendant už v minulosti, teda v období Arabského kalifátu, ktorý dokázal v priebehu sto rokov zredukovať vtedajší kresťanský svet na desatinu jeho pôvodnej rozlohy.

Je pravda, že kresťania sa ani veľmi nebránili. Išlo skôr o smutný príbeh vyplývajúci z rozdielov medzi oboma náboženstvami. Napríklad obyvatelia mnohých byzantských miest sa domnievali, že si pri obrane vystačia iba s modlitbou alebo že ich ochráni láska k svätej ikone.

Expanzia moslimov sa začala roku 630 v Mekke, pokračovala dobytím celej severnej Afriky až po Atlantik v roku 697, Španielska v roku 711 a smerovala na sever Európy. Až pokiaľ ju Karol Martel neporazil a nezastavil v slávnej  bitke pri Poitiers 25. októbra 732. Dnešný Islamský štát sa netají podobnými ambíciami na obsadenie týchto takpovediac tradičných území stredovekej Arabskej ríše. To, čoho sa najviac obávam v tejto súvislosti, je možnosť, že ak Európa zotrvá pri súčasných (ne)riešeniach problému, potom zákonite úplne "zhnedne“.

Nemám tým na mysli nijakú rasu, ba ani nijakú kultúru, ako by sa mohlo zdať. Len farbu tých pomyselných uniforiem, čo sa po desaťročiach opäť zomknú okolo nejakého šikovného politického vodcu, ktorý ponúkne najrýchlejšie a pravé, i keď opäť celkom nedobré východisko.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#utečenci #migranti
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku