Čo sa deje? Pozerám správy, počúvam, čítam. Nehovorili predsa, že sa chystá celoštátny masaker a výrub zelene. Hádam neboli všetky stromy choré. Otvorím počítač a dozvedám sa, že aj v Bratislave po našom „ozdravujú“ vo veľkom. Vybielili Františkánske námestie, priestor pri Redute.
Dozvedám sa, že nielen cesta z Modry do Kocuríc je vyrúbaná, ale aj v Kocuranoch pri Bojniciach. Anonymní kamaráti zo sociálnej siete píšu, ako sa stromy vytrácajú: „Aj tu bol strom, a už tu nie je. Kde je les, ktorý tu ešte nedávno šumel?“ V Ľubietovej na Podlipe vraj celé popoludnie vrešťali motorové píly. I v meandroch Myjavy na Starej Myjave zmizli všetky stromy a na Vysočine to isté: nové pňoradia. Aj v bratislavskej Dúbravke vraj ťažia drevo, na Záhorí idú ihličnany k zemi, v Čachticiach a na východe sa rúbe, miestami vraj až dohola.
Tak ozdravovanie nevyzerá, takto v mestách, na dedinách a v lesoch navôkol vyzerá barbarstvo. Pília, rabujú a devastujú…
Rok pred rabovačkou stromy „odborne“ orežú, opília a čuduj sa svete, naraz sú choré, bútľavé a práchnivé. A šup-šup ozdravovať! Nik nič nevysvetľuje, hoci za toto by mali byť zodpovední ľudia prinajmenšom odvolaní. Na to totiž neexistuje iné vysvetlenie, ako len to, že zrejme kadejakí kšeftári a gauneri pomocou zákona o štiepkach rozbehli nikým nekontrolovanú ťažbu dreva v mestách.
Prečo sa nik z televízie kompetentných ani primátora hlavného mesta Iva Nesrovnala neopýta, čo ho zrovnáva so zemou a buduje betónovú džungľu? Prečo nesedia v nedeľu za okrúhlymi stolmi a neúčinkujú v relácii s názvom O päť minút dvanásť, v Dobrých ránach, Popoludniach s rozhlasom, Večeriach s Havranom?
Vo vyspelých krajinách sa pred výrubom o každom strome diskutuje. Uvažuje sa o ňom pri zakresľovaní projektov, veď nič iné tu nemáme iba prírodu!!! Dokonca aj zelení akoby úradovali iba v kanceláriách. Riešia vraj okrem iného toxickú skládku v Hlohovci, snahy o ťažbu ropy na východe, ekologické poľnohospodárstvo a pesticídy, klimatickú zmenu a momentálne aj nového ministra životného prostredia.
Internetom blúdi text uverejnený v Bratislavských novinách od Štefana Holčíka, ktorý tvrdí, že v stredoveku (!) v Bratislave žiadne stromy na námestiach nestáli a pred očami máva obrázkami z korunovácie Márie Terézie. Lenže v stredoveku boli okolo miest a dedín lesy a háje, rieky a pasienky, a nie fabriky, priemyselné a nákupné centrá, čierne stavby či skládky.
Podobné názory sú scestné a nebezpečné rovnako ako to, čo sa na Slovensku deje. S výsadbou parkov a námestí v mestách začali kedysi okrášľovacie spolky. Zacitujem Borisa Filana: „Všetci chceme byť niekde, kde je lepšie, ale keď tam všetci budeme, bude tam zle!“ Na Slovensku už sme došli. Dobrý večer, stará mama!