Amazon v Seredi

04.04.2017 17:00

Internetový obchod Amazon otvorí logistické centrum v Seredi. Jeho povesť ako zamestnávateľa je jedna z najhorších. Vari neexistuje krajina, kde by sa zamestnanci a zamestnankyne s Amazonom nesúdili a nevstúpili do štrajku pre malé platy alebo hrozné podmienky.

Reportérov, ktorí sa na pár týždňov v Amazone zamestnali, vyslali viaceré svetové denníky, aby spovedali stovky zamestnancov, aké je to pracovať pre „giganta modernej ekonomiky", „jednotku na trhu s dodávaním tovaru", pre piateho najbohatšieho človeka planéty Jeffa Bezosa.

Vo Veľkej Británii, kde je zákonník práce na rozdiel od Slovenska nastavený výraznejšie v prospech zamestnanca, sa Amazon dostal pod paľbu kritiky za vykorisťovanie a zneužívanie zamestnancov.

V skladoch panujú tvrdé podmienky, ľudia sú nútení dosahovať neľudské tempo a výkony. Hlavne na Vianoce, keď musia rozvoziť absurdné množstvá darčekov načas. Zamestnancov nútili podpisovať nevýhodné zmluvy a súhlasiť, že budú mať dlhší ako oficiálny 48-hodinový týždeň.

Za „prehrešky” sú trestaní systémom čiernych bodov, ktoré manažér uloží za zle zabalený tovar alebo za chorobu – napriek dokladu od lekára. Plat majú len o niečo vyšší ako minimálna mzda, niektorí preto bývajú v stanoch pri sklade.

Počas 10-hodinovej šichty nachodia priemerne 15 kilometrov. To, čo Amazon nazýva „flexibilný pracovný čas", sú v praxi nadčasy a povinnosť dostaviť sa na šichtu pridelenú len pár dní dopredu. Do toho v sklade kamery, ktoré sledujú každý pohyb, a bezpečnostné kontroly ako na letisku.

Zlé body sú aj za to, ak je človek „pridlho" na toalete. Vodiči z logistických centier dokonca museli vykonávať svoje potreby do fliaš a igelitových tašiek počas jazdy a prekračovali rýchlosť, aby stíhali rozvozy načas.

V sklade vo Francúzsku zase platilo pravidlo, že sa ľudia nesmú zhovárať a zhlukovať vo väčších skupinách, aby sa nezdržiavali od práce. Robí sa všetko pre to, aby sa úrazy neohlasovali ako pracovné, pričom v jednom sklade v USA za deň skolabovalo 15 ľudí. Mnohí končia od vyčerpania a únavy.

Časť zamestnancov je zamestnaná cez agentúru, ktorá platí menej ako riadnym zamestnancom, neodvádza za nich poistenie a majú menej benefitov. Pred súdom je potom ťažšie určiť, kto má za porušenie zákonníka práce zodpovednosť.

Každý agentúrny zamestnanec, samozrejme, na začiatku nadobudne pocit, že ak sa bude snažiť tvrdo pracovať a prekonávať ciele, dostane riadny úväzok. Väčšinou skôr dostanú výpoveď, lebo po vianočnej sezóne sú nadbytoční.

To, čo Amazon predstavuje ako „výnimočne vysoké štandardy", sa skôr začína podobať korporátnym praktikám v Číne a Bangladéši. Od rána do večera počúvame, že je normálne, že sa korporácie usilujú „optimalizovať a znižovať náklady", inými slovami, žmýkať zamestnancov čo najviac za čo najnižší plat.

Veď Amazon za rok 2015 vykázal čistý zisk sto miliárd eur! Za to môže dobre platiť zamestnancov v Británii, Bratislave aj v Seredi. A Európska únia vrátane slovenskej vlády by mala spraviť všetko, aby korporácie nemohli zaobchádzať so zamestnancami tak, ako to robí Amazon.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Amazon #Sereď
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Perla Ruža Color

Perla Ruža Color

34,99
Rozeta

Rozeta

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk