Rada proti ľudským právam

Konferencia biskupov Slovenska a niekoľkí fundamentalisti si myslia, že sloboda vierovyznania a nedokončená odluka cirkvi od štátu ich oprávňuje na to, aby svoj svetonázor nanucovali všetkým.

09.05.2017 12:00
debata (82)

Teraz spolu s ďalšími náboženskými organizáciami napísali premiérovi Robertovi Ficovi list so žiadosťou, aby sa stali členmi Rady vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť. Chcú vraj prispievať k sociálnemu „zmieru“. Zrekapitulujme si teda ich prínos v tejto oblasti.

Počas prijímania Stratégie ochrany a podpory ľudských práv spustili taký krik a kampaň ohovárania, že aj inokedy opatrný minister Miroslav Lajčák v médiách hovoril o nenávistnej antikampani a možnosti trestného stíhania niektorých osôb.

Pritom je v nej i dôraz na boj proti chudobe. Ani masívna personálna a finančná podpora neúspešného referenda proti právam LGBT osôb nezabránila, aby sa ukázala pravda: väčšina ľudí sa s vašimi ultrakonzerva­tívnymi, homofóbnymi názormi nestotožňuje.

Čerešničkou na torte už bol len posledný predvolebný pokus niektorých fundamentalis­tických poslancov trestať interrupcie a umelé oplodnenie väzením pre matku aj lekárov. Nikto pritom nezasahuje do vašich práv a nezakazuje riadiť sa náboženstvom.

Nik nežiada, aby sa manželstvá gejov a lesieb uzatvárali v kostoloch. Ak sa kresťan stane gynekológom, svoje povolanie si vyberá. Vopred vie, čo je jeho súčasťou. Uplatňujte si výhrady vo svedomí, prosím – ale nie v ambulanciách, ktoré si všetci povinne platíme v rámci štátom garantovanej zdravotnej starostlivosti pre všetkých, nielen pre katolíkov.

Čo sa budú deti učiť, určuje škola, nie rodičia. Preto jestvuje povinná školská dochádzka a je zakázaná detská práca, pretože sme sa ako civilizácia dostali do bodu, v ktorom môžeme všetkým ponúknuť rovnakú štartovaciu čiaru do života – aspoň čo sa týka základného vzdelania. Sexuálna výchova prispôsobená veku detí neznamená navádzanie na sex.

Naopak, informuje o základných rizikách a o možnostiach ochrany pred otehotnením alebo chorobou. Nikto vám nebráni svojim deťom povedať, čo by podľa vášho náboženstva mali alebo nemali robiť, neberte však nám ostatným možnosť o tom hovoriť. Realita v iných štátoch už dokázala, že čím menej sexuálnej výchovy, tým viac tehotenstiev maloletých.

Rodová rovnosť nie je slobodomurársky blud o prevrate rolí, aby aj muži mohli rodiť. Je to princíp nediskriminácie a rovného prístupu. Je o tom, že nebudeme násilie na ženách – ani na mužoch – tolerovať, že za rovnakú prácu majú dostať rovnakú plácu a že je každého osobná vec, ako chce naložiť so svojím životom.

Nie vecou spoločenských predstáv o tom, ako má „správna“ žena vyzerať a „správny“ muž zarábať. Neviem, prečo sa vám to zdá také hrôzostrašné, ale právo klamať vám to nedáva.

Aj tieto klamstvá však jasne dokazujú, čo sa po neúspešnom referende dalo len ťažko oddiskutovať – už nehovoríte takmer za nikoho. Kresťan riadiaci sa princípmi lásky k blížnemu nemôže s vaším nenávistným bojom za obmedzovanie práv iných súhlasiť. Ak v tom chcete pokračovať, mali by ste premiéra požiadať, aby pre vás založil Radu vlády proti ľudským právam, to by bolo aspoň úprimné.

© Autorské práva vyhradené

82 debata chyba
Viac na túto tému: #ľudské práva #Konferencia biskupov Slovenska #odluka cirkví od štátu #LGBTI+
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy