Kto ochraňuje rodinu

Dúhový pochod v Bratislave sa opäť nezaobišiel bez toho, aby sa na ňom nepokúšali priživovať „ochrancovia tradičnej rodiny“.

23.08.2017 09:00
debata

Urazene sa tvárila SNS. Preto, lebo ombudsmanka vyvesila dúhovú vlajku, a asi potrebovali prekryť aktuálny škandál odvolaného ministra školstva, ktorý rozdal 600 miliónov eur na vedu a výskum rôznym spriateleným firmám.

Trochu slávy si chcela nenávistnými výrokmi proti LGBTI ľuďom užiť aj zabudnutá televízna hviezdička, poslankyňa vyhodená zo strany politika s najtradičnejšou rodinou Borisa Kollára. Do ulíc proti pochodu vytiahli náboženskí fundamentalisti i „spanilá“ jazda kotlebovcov. To, že sa všetci v danej téme ocitnú na jednej lodi, hovorí za všetko.

Problém je, že niektorí politici a političky sa snažia brániť LGBTI menšine vo všetkom, ak by mohli, asi aj dýchať.

Ako málo ale vedia v skutočnosti ponúknuť. Realitou na Slovensku je dnes viac než 50-percentná rozvodovosť. Rodiny rozvracia niečo úplne iné ako práva párov rovnakého pohlavia. Mladé rodiny si musia brať tridsaťročné astronomické hypotéky, obaja rodičia musia mať buď časovo náročné, dobre platené práce alebo viacero úväzkov naraz. Matky sa kvôli slabo platenej rodičovskej „dovolenke“ rýchlo vracajú do zamestnania – luxus starať sa o dieťa si nemôžu dovoliť.

Páry sa skôr pýtajú, koľko detí si môžeme dovoliť, nie koľko detí chceme. Skutočný pracovný čas sa predlžuje, stalo sa normou zadarmo robiť nadčasy, v práci byť aj do večera, lebo je mesiac finančnej uzávierky alebo hektické predvianočné obdobie, ktoré zázračne vždy nachytá korporácie s nedostatkom zamestnancov. V horšom prípade jeden z partnerov dochádza na dvojtýždňové fušky do Rakúska či inam do zahraničia – to všetko je dokonalou zárukou komplikovaného rodinného života.

Hovoria o tomto ochrancovia tzv. tradičnej rodiny? Čo robia v parlamente, čo kedy poslankyne plné nenávistných rečí a politici nominovaní na titul Homofób roka v prospech rodín reálne spravili? Nič. Jediné, o čo sa dlhodobo usilujú, je kriminalizácia interrupcií alebo dokonca umelého oplodnenia, pretože páry, ktorých zdravie je podlomené civilizačnými chorobami či stresom právo na dieťa asi nemajú.

Jediné „víťazstvo“, ktoré zaznamenali, je špeciálny status v Ústave SR, čím nielenže vylúčili LGBTI rodiny, ale aj všetky ostatné typy „netradičných“ rodín. Najviac rizikovou skupinou na prepad do chudoby sú osamelé matky s deťmi. Tie si ochranu nezaslúžia? Ani rodiny, ktoré sa starajú o seniorov alebo o chorého člena, rodiny s deťmi z viacerých manželstiev, pestúnske rodiny?

Dá sa pochopiť, ak sa človek cíti veľkými spoločenskými zmenami zaskočený. Z roka na rok chodí na Dúhový pochod viac ľudí, čím ďalej tým viac ľudí sa „priznáva“ k svojej homosexuálnej orientácii. No nikto nám nebráni žiť tak, ako chceme, po starom či po novom. Problém je, že niektorí politici a političky sa snažia brániť LGBTI menšine vo všetkom, ak by mohli, asi aj dýchať.

Veď sme tu už mali poslanca, čo chcel ľudí, z ktorých daní žil, topiť. Rodinám však nepomôže vetička v ústave ani nenávistné tirády, ale lepšia ekonomická situácia a pracovné podmienky. Pre všetkých a všetky typy rodín.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #SNS #pride #ombudsmanka #Dúhový PRIDE Bratislava #tradičná rodina #LGBTI+