Spoločné poistenie

02.12.2017 10:00

Pred približne dvoma týždňami na summite v Göteborgu vyhlásili Európsky parlament, Rada EÚ a Európska komisia vznik Európskeho piliera sociálnych práv.

Pravdou je, že dôležito (a trochu nadnesene) znejúca iniciatíva veľa mediálnej pozornosti nepritiahla. Určite menej, než problémy s vytváraním nemeckej vlády či teátro výberu sídla Európskej agentúry pre liečivá.

V istom zmysle je to prirodzené. Za veľkými rečami o „sociálnom rozmere integrácie“ sa skrýva holá pravda, že reálne kompetencie Európskej únie v tejto oblasti sú minimálne. A ešte to tak hodnú chvíľu ostane. Nielen kvôli tomu, že rozsiahlejší presun by si mohol vyžiadať zmenu zmlúv. A nielen kvôli politickej neochote Nemcov (Fínov, Holanďanov…) „doplácať“ (opäť to nezmyselné, nebezpečné zjednodušovanie) na chudobnejších bratrancov na juhu či východe.

Dôvod je aj inštitucionálny: sociálne politiky sa vyvíjali a sú hlboko zakorenené v rámcoch štátov. Dvadsaťsedem rôznych národných sociálnych systémov nie je jednoduché nahradiť jedným európskym. Na európskej úrovni je však možné vytvoriť mechanizmy, inštitúcie, ktoré pomôžu štátom v napĺňaní ich funkcií v sociálnej oblasti.

V skutočnosti to nie je len možné, ale aj potrebné. Minimálne na úrovni eurozóny. Menová únia potrebuje rôzne druhy poistenia: kombinácia spoločných pravidiel a zdieľaných rizík má zabezpečiť, aby krátkodobý a čiastkový problém neprerástol do systémovej krízy celej menovej únie.

V sociálnej oblasti a v oblasti trhu práce by takýmto „poistením“ mohlo byť rozvinutie sociálneho piliera integrácie. Prvé, dôležité kroky sú možné aj bez veľkých zmien zmluvného základu. Koordinácia a v niektorých prípadoch harmonizácia pravidiel – najmä v sektoroch, ktoré sú už dnes silno nadnárodné (digitálne služby, doprava a pod.).

To ešte neznamená, že zamestnanci v celej únii budú dostávať „za rovnakú prácu rovnakú plácu“. Toto pravidlo neplatí ani v rámci národných ekonomík. Bol by to však krok k postupnému vyrovnávaniu rozdielov. Najmä, ak sa EÚ vzdá nesprávneho trendu decentralizácie kolektívneho vyjednávania. Posilnenie sociálneho dialógu na európskej úrovni pomôže stabilite menovej únie i jednotnému trhu.

Posledným prvkom poistenia by mal byť mechanizmus, ktorý štátom umožní prekonať krátkodobé hospodárske problémy bez toho, aby museli škrtiť výdavky na boj s nezamestnanosťou. Európske poistenie v nezamestnanosti, o ktorom sa začalo intenzívnejšie hovoriť počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ, môže mať rôznu podobu, no má spĺňať základný účel: má pomôcť zabezpečiť, aby strata zamestnania nebola bezprostredným ohrozením kvality života (a tým kúpnej sily), a budúcich šancí zamestnať sa, bez ohľadu na to, kde v EÚ človek žije.

Ak nemá byť „európsky sociálny pilier“ len marketingovým trikom, ako čeliť dezilúzii ľudí z výsledkov integrácie, je potrebné začať konať hneď. „Sociálny štát“ bol na národnej úrovni postupne budovaný minimálne pol storočia. Pri vytváraní jeho európskej strechy toľko času nemáme.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Rada Európskej únie #poistenie #Európsky parlament #Európska komisia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box červená kocka "L" červené ruže

Flower box červená kocka "L" červené ruže

28,99
Kytica pre pána protea

Kytica pre pána protea

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk