Mravnosť nadovšetko

, 28.01.2018 12:00

Vo všeobecnosti možno konštatovať, že mravnosť na Slovensku sa práve v týchto dňoch presunula do Piešťan.

Uvedomujem si, že to nemusí vyzerať vierohodne, lebo ide o kúpeľné mesto, a v takom vraj dochádza počas intenzívnej liečby aj k mnohým krátkodobým známostiam. Najmä medzi pacientmi. Ale nakoľko piešťanské bahno lieči, napriek tristným mravným okolnostiam z neho vychádzajú úplne zdraví, v tom skazenom a neliečivom bahne regionálneho veľkomesta môže zákonite skončiť iba umenie. Teda aby tajné hriechy takejto spoločensky neželateľnej prídavnej prírodnej liečby odčinilo.

Umenie je najlepším obetným baránkom včerajších i dnešných skazených čias. Prirodzene, že nejde o jediné miesto, na ktorom na Slovensku zjednávajú nápravu práve skrz naskrz skazené umenie. Stačí spomenúť z nedávnej minulosti smelé zásahy Mariana Kotlebu, z ktorého sa medzičasom vykľul skvelý znalec mravných obmedzení divadelného a tanečného umenia v celom banskobystrickom VÚC. Pri oboch umeniach, čo možno iba ťažko poprieť, osobne urobil nápravu, kedykoľvek mohol.

Možno sa iba nádejať, že pani riaditeľka si časom všimne i sochu polonahého démonického zúrivca, ktorý na Kolonádovom moste v Piešťanoch láme zdravotné pomôcky.

Musím však oceniť aj statočných umelcov na východe, ktorí dodatočne zlepšujú a zmravňujú hroby či pamätníky červenoarmejcov. Posmrtne ich zbavujú pôvodných totalitných insígnií, aby si spolu so súčasnými vášnivo angažovanými umelcami mohli aspoň na druhom svete užiť výhody liberálnej slobody, o ktorú sa svojím spôsobom aj títo červenoarmejci nemálo zaslúžili. Tak nejako ich cnosti napokon pochopil aj pán prezident a ich umenie hneď akosi amnestoval.

Cenzúra umenia sa v princípe veľmi nemení od Platónových čias. Na prvom mieste sú deti, potom mravnosť detí. A iba štátni funkcionári ich dokážu ochrániť pred zlým umením. Za Hitlera pálili knihy, ničili obrazy zdegenerovaného umenia a mnoho umelcov povraždili v táboroch smrti. V istom zmysle rovnako postupoval voči moderne aj súdruh Stalin. Iba vďaka tomu sa deti týchto neskazených detí dodnes odhodlávajú k podobným činom a odušu pred umením všetkých chránia.

Škandál okolo výstavy Jiřího Načeradského v Piešťanoch má však oproti minulosti napodiv aj dva pozitívne dôsledky. Stretli sa s nimi samotní regionálni predstavitelia moderného slovenského ikonoklazmu, teda primátor mesta Miloš Tamajka a riaditeľka mestského kultúrneho strediska Marta Jurčová.

„Mne prišlo dokonca poďakovanie od učiteľa náboženskej výchovy za to, že som to dala dole a že sa nebojím povedať nie zvráteným a démonizovaným, ohyzdným maľbám. Aj z Česka mi napísal pán, že mi ďakuje za ochranu mravných hodnôt na Slovensku,“ povedala Jurčová pre Pravdu.

To je skutočne silný argument. Možno iba dúfať, že nejde o toho istého citlivého pána učiteľa, ktorý, keď raz ráno v meste uvidel znak na kapote istého auta francúzskej produkcie, sám od seba sa spontánne rozplakal. Plakal po celý deň a utíšila ho vraj až večerná modlitba.

Možno sa iba nádejať, že pani riaditeľka si časom všimne i sochu polonahého démonického zúrivca, ktorý na Kolonádovom moste v Piešťanoch láme zdravotné pomôcky.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#výstava #Piešťany #Jiří Načeradský
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
599
Amore červené ruže 250

Amore červené ruže 250

31,99
Kytica čierny  flower box ružové kvety

Kytica čierny flower box ružové kvety

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk