Že zuby!

, 08.02.2018 10:00

Aby bolo jasné, mám psa, je to dalmatínec, neposlúcha na meno Dunčo, býva s nami v byte, má ležovisko pod schodmi, ale keď nie sme doma, vtrepe sa do postele, sedí v kresle alebo leží v koši.

V zime kŕmim vtáčky, nachovám aj susedove mačky, ak sa k nám zatúlajú, lejem mlieko ježkom. Predtým sme mali retríverku Moly. Raz som s ňou sedela u zverolekára. Z ordinácie vyšiel staručký ujo a hovorí: „Viete, čo sa ma tá pani pýtala? Či tomu kocúrovi pucujem zuby! Hovorím jej, šak to je kocúr Muro, môj najlepší kamarát, som rád, keď z prietrtkov trafí domov, nakŕmim ho a povyprávame sa. Hm, že zuby!“

Keď som o Murovi s neumytými zubami povedala kamarátom, väčšina z nich sa usmiala, našli sa však aj takí, ktorí krútili hlavou nad nezodpovednosťou jeho kamaráta. Neumýva kocúrovi zuby? Nedal ho vykastrovať? A čo keď ho nepúšťa dnu? Možno ho týra! A ozaj, aj psom treba čistiť zuby! Aj uši! Aj strihať nechty. Kúpať. Česať. Očkovať. Socializovať. Brávať na prechádzky. Hrať sa s nimi. Učiť ich. Cvičiť. Obliekať. Ľúbiť. To posledné nám všetkým ide najlepšie.

Odrazu natrafím na internete na prosbu o pomoc pre psíka s populárnym psím menom Rúfus: „Rúfus potrebuje vozík – rehabilitačnú štvorkolku. Stojí 480 eur a my ju bez vašej pomoci nedokážeme kúpiť, aby sme neohrozili splácanie veterinárnych nákladov. Poznáte Rúfuskov príbeh? Drobný, zlatý a dobručký psík dostal meno Rúfus, keď ho vychudnutého a bez schopnosti pohybu zachránili dobré duše z OZ Novoveský ňufáčik.

Človek, ktorého mal rád, ho vyhodil na kraj cesty, kde chradol viac ako dva týždne! My sme neváhali a pomoc prisľúbili, lebo my sme tu pre tie najhoršie prípady! Veľmi rýchlo sme našli dočasnú opateru a bol zabezpečený prevoz a mohli sme s Rúfusom absolvovať komplexné vyšetrenia na klinike. Rúfusko najpravdepodob­nejšie prekonal ischemickú mozgovú príhodu, ktorú mu zapríčinila bitka alebo zápalové ochorenie nervov! Zatiaľ nechodí, ale zlepšuje sa každým dňom. Čaká nás náročné liečenie a rehabilitácie…

Rúfusko má našťastie starostlivú dočasnú opateru. Preto veríme, že všetko spoločne zvládneme. Od vás však potrebujeme pomoc s financovaním. Nielen jeho liečby, ale aj rehabilitačného vozíčka. Nebude to jednoduché ani lacné. Ľudia Rúfusa zradili, my mu musíme pomôcť, lebo je mladý a veľmi vďačný." Pozerám na obrázok, je na ňom malý zúbožený kríženec Rúfus. Je mi ho ľúto, ale som v rozpakoch ako ten strýco z čakárne, kamarát kocúra Mura s neumytými zubami. Ľudia dnes na všeličo prispievajú, prečo nie psovi na vozíček! Psíčkovi, ktorý je v útulku či dočasnej starostlivosti.

Len som si zrazu predstavila niekoho, kto nemá na vozík pre seba a sedáva trebárs deň čo deň niekde na poschodí v panelákovom dome, pri okne za záclonou, v byte plnom prekážok a bariér, ani zuby si možno neumyl, lebo nedošiel do kúpeľne, je sám a pozerá sa deň čo deň na ulicu a vtom, čo vidí? Tu vám pod oknami ide pes Rúfus v kabátiku na vozíčku! Určite si nepomyslí, že si ide kúpiť zubnú kefku, ba možno sa ani neusmeje!

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Zvieratá #pes #kocúr #domáci miláčikovia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
599
Amore červené ruže 250

Amore červené ruže 250

31,99
Kytica čierny  flower box ružové kvety

Kytica čierny flower box ružové kvety

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk