Za štátne aj do vesmíru

, 14.02.2018 12:00

Minulý týždeň sa oči upierali na štart komerčnej rakety firmy SpaceX, ktorý rozbehol jeden z guru technologického sveta Elon Musk. Radosť z ďalšieho pokroku techniky je namieste. Namieste však nie je viera, že sú to súkromné firmy, a nie demokratické, politické rozhodnutia, že ľudia ako Elon Musk alebo Jeff Bezos a jedine technologický pokrok nám pripravia lepšie zajtrajšky a vyriešia problémy tohto sveta. A že tak urobia z nezištných dôvodov a vlastných peňazí. Sám Musk sa rád do úlohy vizionára pasuje, veď aj program vypustenej rakety Falcon Heavy sa zakladá i na vízii prípadného osídľovania Marsu, ak by to už na Zemi išlo z kopca.

Muskove zlepšovanie sveta a vizionárstvo majú obrátenú stranu mince, keďže prispieva k tomu, aby to z toho kopca išlo. Vo svojich firmách zakazuje odbory, zamestnanci sa sťažujú na zlé pracovné podmienky, jeho výroba ako u iných gigantov je založená na otrockej ťažbe koltánu v Kongu alebo asembláže dielov v Číne. Nielenže nič pre zlepšovanie postavenia pracovných otrokov v elektrotechnike neurobil, nikdy o tom ani nemal veľké „vízie“.

Môžeme nateraz nechať túto kritiku bokom, nesúvisí len s projektom rakety. Tá má ešte iné problémy. Otvára priestor komerčnému využívaniu vesmíru. Táto debata tu už bola, keď Coca-cola zvažovala, že vystrelí do orbitu svoju reklamu, aby sme ju videli žiariť na nebi, keď pôjdeme spať. Naozaj chceme, aby bol vesmírny priestor dostupný komerčne komukoľvek? Firmám ide v konečnom dôsledku o profit a speňaženie svojich investícií, veď aj Musk do vesmíru vystrelil ako reklamu svoje auto Tesla.

Kritici môžu namietať, že je to vec Elona Muska, ide o súkromnú firmu, ktorá si za svoje peniaze môže robiť, čo chce, a nie je povinná riešiť problémy či odstraňovať svetovú chudobu. Ono je však otázne, do akej miery je táto iniciatíva skutočne súkromná.

Do roku 2004 v USA nemohla žiadna firma do vesmíru vystreľovať nič, jedine vesmírna agentúra NASA, pod patronátom vlády. Po neúspešnom štarte rakety Columbia prevládla ideológia privatizácie a predávania kontraktov súkromným firmám.

Takže tie isté peniaze, za ktoré by vesmírne programy vyvíjala NASA, sa investovali do súkromných firiem vo verejných obstarávaniach. A tak SpaceX získal multimiliónové vývojové zákazky. Sám Musk v tlačovom vyhlásení ďakuje NASA, „ktorá dodala väčšinu financií na vývoj rakety a bez ktorej by to nebolo možné“.

Je fascinujúce, že sa považuje za normálne, keď štát dotuje výskum súkromných firiem, ktoré jeho výsledky potom predávajú s vysokým ziskom a ten prípadne ani nezdania. Lebo keď ide o štátne dotácie pre firmy, tak tam už neplatí voľná ruka trhu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#súkromné firmy #Space X #raketa #Jeff Bezos #Falcon Heavy #Elon Musk
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
599
Amore červené ruže 250

Amore červené ruže 250

31,99
Kytica čierny  flower box ružové kvety

Kytica čierny flower box ružové kvety

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk