Svet na počudovanie

, 12.05.2018 15:00

Nikdy mi nepripadalo zvláštne obracať sa k svetu s istým počudovaním. Možno by bolo lepšie povedať so záujmom, ale záujem vyvoláva predstavu zištných cieľov, teda nie hľadania zmyslu.

Veľmi pekne, dokonca priam poeticky, to vyjadril nemecký klasický filozof Georg Wilhelm Friedrich Hegel v myšlienkach o zrode filozofie: "Gréci (rozumej: starovekí) sa započúvali do šumenia stromov a pýtali sa, čo to znamená.“ Teda, keď svet predstavoval ešte viac neznámeho ako známeho, no úloha spoznať ho a pochopiť už vystupovala do popredia.

Znamenalo to nájsť v tom všetkom niečo spoločné, podstatné, zákonité, logické, významné. Pozorovali zrniečka piesku zvírené potôčikom, pohyby nebeských telies, neskôr aj motívy konania spoluobčanov. Jednoducho svet. Ale pôvodná otázka akoby prežila: Čo to znamená?

Podobnú otázku si dnes kladú mnohí pri pohľade na nový pamätník nemeckého filozofa Karola Marxa, inštalovaný v rodnom Trevíre pri príležitosti 200. výročia jeho narodenia. Prekvapujúca bola najmä obhajoba, ktorej sa filozofovi dostalo od predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera či od krajinskej premiérky Malu Dreyerovej. Vychádzali pritom z toho, že Marx nemôže za všetky udalosti, ktoré sa stali po ňom s odvolaním sa na jeho myšlienky. Vystúpenia sprevádzali konštatovaním, že dostali obrovské množstvo protestov zo všetkých strán sveta, viaceré ladené mimoriadne agresívne.

Spomínam si, ako sme sa s priateľom rozhodli pred štyridsiatimi rokmi navštíviť Marxov hrob v Londýne. Domorodci nám ochotne ukazovali cestu: „Áno, Marx!“ Okrem jednej panej, ktorá nás poriadne zvozila: „Prosím vás, čo si to tam idete pozerať? Na taký pomník! No! Choďte si radšej obhliadnuť náhrobky našich kráľov a kráľovien, tie veru skôr stoja za to!“ Pri hrobe sme našli troch Japoncov, ktorých sme strašne vyľakali. Trochu sa upokojili, až keď sme im prezradili, odkiaľ sme a priateľsky som im rozdal cigarety. Chvíľu sa o niečom radili a potom nám darovali dve jablká. S odstupom času to pokladám za pekné symboly. Fajka mieru, dúfam, že nie celkom nepatričná pri hrobe vášnivého fajčiara, a jablko poznania, ktoré odjakživa mení svet.

Svojho času sa mi veľmi páčilo, ako kamarát vo všeobecnom spoločenskom zmätku ponovembrových premien nostalgicky prevrátil slávnu a revolučnú jedenástu tézu zo stručného spisu Karola Marxa – Tézy o Feuerbachovi: „Filozofi svet doteraz iba rôzne vysvetľovali, teraz však ide o to, zmeniť ho!“ Pri pohľade na nárast mravnej a sociálnej deprivácie, lacného mysticizmu a hrdo proklamovanej nevzdelanosti, ktorá už v tých časoch nastupovala s neprehliadnu­teľnou naliehavosťou, pritom spolu s mnohými novými konfliktmi takpovediac svetového rozsahu, si nostalgicky povzdychol v akejsi recesistickej antitéze: „Filozofi doteraz svet iba menili, teraz však ide o to, vysvetliť ho!“

Vôbec sa tým veľkého filozofa nemienim dotýkať, ale aby som pravdu povedal, nevedel by som zodpovedne rozhodnúť, ktorá z týchto dvoch pomyselných úloh je dnes ťažšia.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Marxizmus #Karl Marx
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
32,99
Amore červené ruže

Amore červené ruže

49,99
Passion krémové ruže

Passion krémové ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk