Šokujúci europoslanci

31.07.2018 16:00, aktualizované: 07.08.2018 16:30

Kým venujeme pozornosť malej slovenskej politickej scéne, naši europoslanci a europoslankyne stihli v Bruseli hlasovať proti zdravému rozumu.

Málo sa dočítame o tom, za čo v našom mene a za naše dane naši zástupcovia v Európskom parlamente hlasujú. Kým poslanci Národnej rady majú dosah na naše životy, tí v Štrasburgu rozhodujú o záležitostiach týkajúcich sa nielen občanov EÚ, ale aj o legislatíve a stratégiách, ktoré môžu pomôcť, niekedy rovno rozhodovať, o živote ľudí za hranicami Európy.

Jednou z veľkých tém posledného obdobia boli práva žien. Nikoho neprekvapí, že proti tzv. Istanbulskému dohovoru, ktorý sa zaväzuje chrániť ich pred násilím, v roku 2017 hlasovali poslanci za KDH Miroslav Mikolášik a Anna Záborská. Pikantné je, že obaja postupovali opačne ako ich Európska ľudová strana a z tohto hľadiska sa ocitli v jej najkonzervatív­nejšom krídle. Povšimnutiahodné je aj to, že sa hlasovania zdržal predseda údajne najliberálnejšej strany na Slovensku – SaS Richard Sulík, ktorý asi tiež považuje bitie žien za národnú tradíciu hodnú jeho ochrany.

Tam sa však ultrakonzervatívne postoje nekončia. Za posledné dva roky sa v europarlamente dvakrát hlasovalo za ukončenie detských svadieb, kde sú dievčatá nútené alebo predané do zväzku so starším mužom. Raz išlo o postup EÚ proti Bangladéšu. Proti sa postavili Záborská a Mikolášik, zdržal sa europoslanec za OĽaNO Branislav Škripek, všetci traja proti odporúčaniu svojich európskych strán.

Ešte horšie vyzeralo hlasovanie zo začiatku júla o tom, či má únia pripraviť Stratégiu proti núteným detským svadbám a v tomto zmysle aj pôsobiť vo svete. Otrasný osud neplnoletých sa ročne týka približne 12 miliónov mladých dievčat, často iba dievčatiek! A kto hlasoval proti? Zase kresťanskí demokrati Záborská a Mikolášik, ako aj poslanec za SDKÚ Ivan Štefanec, fyzicky boli prítomní, no nehlasovali za Jana Žitňanská (NOVA) a Škripek (OĽaNO), všetci proti hlasu svojich eurostrán.

Už len čerešničkou na torte bolo, že predmetní kresťania Záborská a Mikolášik v máji nezahlasovali dokonca ani za rezolúciu na ochranu žien v Saudskej Arábii. Teda v krajine hádam s najspiatočníc­kejším režimom na svete, kde donedávna ženy nemohli šoférovať a kde bez súhlasu muža ani teraz ešte nemôžu nikam cestovať. Táto rezolúcia dokonca žiada ochranu kresťanov v Saudskej Arábii!

Naozaj stačí, že sú v nejakom texte spomenuté ženy, aby sa takýmto zvoleným funkcionárom zatmelo pred očami a hlasovali proti, lebo vraj ide o nejakú vymyslenú desivú „dženderideológiu“? Nie je prekvapivé, že kresťanskí fundamentalisti z KDH idú po ruke fundamentalis­tickému režimu na Arabskom polostrove, lebo keď príde na „tradičné hodnoty“ a postavenie žien, tak si rozumejú? Ako dokážu títo „veľkí“ kresťania pred sebou ospravedlniť, že v zmysle svojej politickej agendy sú schopní hlasovať proti rezolúcii, ktorou sa EÚ usiluje bojovať proti núteným svadbám malých dievčat? Kam sú až schopní zájsť v mene obrany tradičných kresťanských hodnôt"? Po obhajobu ženskej obriezky alebo mučenia?

Oprava

V článku Šokujúci europoslanci zo dňa 31. 7. 2018, ktorého autorkou je Alena Krempaská, bola uvedená nesprávna informácia.

Nepravdivé je tvrdenie autorky o tom, že poslanec Európskeho parlamentu Richard Sulík sa zdržal pri hlasovaní o prijatí Istanbulského dohovoru: „Povšimnutiahodné je aj to, že sa hlasovania zdržal predseda údajne najliberálnejšej strany na Slovensku – SaS Richard Sulík, ktorý asi tiež považuje bitie žien za národnú tradíciu hodnú jeho ochrany.“ Táto nepravdivá veta uvádza čitateľov do omylu, keďže vychádza z nesprávne interpretovaných informácií o predmetnom hlasovaní. Poslanec Richard Sulík dňa 12. 9. 2017 hlasoval v Európskom parlamente za prijatie Istanbulského dohovoru, pričom hlasovanie v prospech dohovoru vysvetlil aj vo videoblogu s názvom Hlasoval som za Istanbulský dohovor. Okrem iného sa tam vyjadril, že za mimoriadne dôležitý považuje zákaz nútených manželstiev či manželstiev detí a je proti akémukoľvek násiliu na ženách.

Za nesprávne tvrdenia sa Richardovi Sulíkovi ospravedlňujeme.
(PA)

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#ženské práva #ženská obriezka #KDH #Istanbulský dohovor #domáce násilie #detské sobáše
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
28,99
Sweet trsové ružové ruže

Sweet trsové ružové ruže

29,99
Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk