Rúhavo o prijímaní

10.10.2018 12:00

Jednou z príčin nízkeho vzdelania a následných integračných ťažkostí je podľa Akčného plánu rozvoja okresu Košice-okolie nedostatočná kapacita materských škôl a preplnené základné školy s vyučovaním na dve zmeny.

V takých zariadeniach nemôže fungovať družina ani program celodenného vzdelávania s jazykovou podporou, hoci pre prospievanie detí s iným materinským jazykom, ktoré navyše žijú v preplnených chatrčiach, majú zásadný význam. Informácie o riešení tohto problému sa do tlačovej správy nedostali. V nej namiesto toho zaznelo, že vláda mieni podporiť pastoráciu Rómov (získanie pre vieru). Verí totiž, že by to mohlo „pomôcť k zmene spôsobu ich života a opätovnému zaradeniu sa do spoločnosti“.

Pastorácia sa môže javiť ako dôležitá podpora integrácie dvom skupinám. Jednak romantikom veriacim, že za uviaznutie v biede tých, ktorých sme vytlačili do get, môžu ich „iné hodnoty“. Že im stačí resetovať hlavy a roztiahnu krídla. Cynici zase vítajú posilňovanie viery ako zdravotne a sociálne neškodnú formu anestetika od ubíjajúcich existenčných starostí. Predstava, že tí, čo unikajú od bezperspektívnosti života cez drogy, alkohol či večne zapnutú televíziu, nájdu útechu v stáročnom múdre, že koho Boh miluje, toho krížom navštevuje, nie je postavená na vode.

Aj u nás máme prípady, že sa náboženským spoločenstvám podarilo obrátiť zbedačených nezamestnaných obyvateľov osady na vieru a oni prestali s pitím alkoholu a hrou na automatoch. Veria, že koniec sveta s jeho utrpením je blízko a po ňom začne život bezbolestný a blažený. Prácu síce nemajú, ale žijú slušne a skromné peniažky dávajú kazateľovi. Radi vyvážia darmi pocit prijatia, ktorý sa im dostáva len tu.

Podobne sa v tradičných katolíckych oblastiach prežíva sväté prijímanie. Chudobné rómske rodiny, ktorých deti toto potvrdenie prijatia čaká, sa naň starostlivo pripravujú. Zháňajú, čo sa dá, a zadlžujú sa, aby ich dcérky a vnučky mohli stáť pred oltárom tak, ako sa patrí, v skvostných dlhých šatočkách. A aby mohli osláviť udalosť prijatia s celou rodinou. Rekvizitami nášho sveta ukazujú svoju patričnosť, náležanie k nám. Hoci za tento krátkodobý pocit prijatia zaplatia dlhmi a ďalším biedením.

Sociologicky je pocit láskavého prijatia na tom celom najdôležitejší. Ľudí vystavených ťažko predstaviteľnej neistote a ťažkostiam môže zásadne posilniť. Ale pociťovať ho potrebujú každodenne. Pretože inak sa sebaúcta a odvaha prekonávať prekážky nevypestujú.

Tie správne miesta pre zažívanie pocitu prijatia a sebaúcty sú materská a základná škola. To sú inštitúcie, ktoré by v demokratických krajinách mali byť zdrojom silných zážitkov, že na každom dieťati záleží a je prijímané s láskou a úctou.

Ak to tak nie je, pocit odvrhnutia prekryjú občasné návštevy duchovných v osadách a veľkolepé obrady v medzníkoch života iba krátkodobo. Pocit prijatia Božieho dieťaťa sa síce dá posilňovať aj modlitbou, no to dokážu len virtuózi viery. Určite nie deti v osade, ktorým hlad lepšie prekryje toluén.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#sväté prijímanie #pocit odvrhnutia #pastorácia Rómov #Akčný plán rozvoja okresu
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
25,99
Perla modré irisy

Perla modré irisy

56,99
Flower box biely šesťhran červené ruže

Flower box biely šesťhran červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk