Úpadok nemeckých sociálnych demokratov

, 21.10.2018 08:00

Voľby v Bavorsku boli predovšetkým historickou porážkou SPD. Dilema sa ukazuje čoraz zreteľnejšie: buď prežije veľká koalícia, alebo nemecká sociálna demokracia.

Hodnotenia výsledku bavorských volieb sa zamerali najmä na budúcnosť Kresťansko-sociálnej únie. Predpovede sa ukázali správne: v percentuálnom hodnotení strana zaznamenala historicky najhorší výsledok a vládu v Mníchove si udrží len vďaka koalícii s centristickými Slobodnými voličmi. Pád CSU však nie je až taký prekvapujúci ani drastický – v absolútnych číslach získala len o trochu menej hlasov ako v roku 2014. Položila ju vyššia volebná účasť, z ktorej profitovali najmä nové strany.

Výsledok však nedáva žiadnu útechu sociálnym demokratom. V Bavorsku síce vždy ťahali za kratší koniec, no ešte v minulých voľbách boli najsilnejšou opozičnou politickou stranou. Pád z 20,6 na 9,7 percenta ich však poslal za Zelených, Slobodných voličov i AfD. Je to ich najhorší volebný výsledok v povojnovej histórii.

Najhoršie však je, že sa netýka len Bavorska, a nie je to krátkodobé zaváhanie. Volebná popularita SPD dlhodobo klesá. Vstup do súčasnej veľkej koalície, ktorý členská základňa odobrila len pod tlakom vedenia (a zo strachu z predčasných volieb), im poškodil ešte viac. Centristickí voliči podporia často radšej CDU/CSU. A pozíciu ľavicovej strany zaujali Zelení a Ľavica (Die Linke). Po minuloročnej katastrofe vo federálnych voľbách sa SPD zamýšľala, ako vrátiť zašlú slávu. Dnes sa musí zamyslieť, ako politicky prežiť.

O to viac, že proti nim ide aj demografia. Podľa analýzy Spolkovej centrály pre politické vzdelávanie (BPD) viac ako polovica (54 %) voličov SPD má nad šesťdesiat rokov. Starší voliči sú silno zastúpení aj v ľavicovej Die Linke. No tá je na rozdiel od sociálnych demokratov silná aj v skupine pod 30 rokov. V skupine 30– až 60-ročných sú silní zelení. Inak povedané, ak sa nič mimoriadne neudeje, demografický vývoj v ľavej časti politického spektra favorizuje v strednodobom horizonte Zelených. A v dlhodobom Ľavicu.

Situácia sociálnych demokratov sa sama od seba nezlepší. Nie je to len vec nájdenia „nového naratívu“ či lepšej komunikácie. Kombinácia politiky „nového stredu“ (Schröderova obdoba blairistickej tretej cesty) a účasti vo veľkých koalíciách s CDU/CSU vzala sociálnym demokratom dôveryhodnosť. Ťažko sa môžu tváriť, že prinášajú „sociálnejšiu alternatívu“, keď majú (v niektorých prípadoch veľký) podiel na mnohých problémoch, ktoré Nemcov trápia: od nedostatku dostupného bývania, cez nárast nízkoplatených pracovných miest a fenoménu „pracujúcej chudoby“, po pretrvávajúce rozdiely medzi východom a západom krajiny.

Samo vystúpenie z veľkej koalície na obnovu strany nestačí. Môže sa však ukázať ako nevyhnutná podmienka hľadania nového politického priestoru. Prípadne znovuzískania priestoru naľavo od stredu, ktorý SPD evakuovala. V opačnom prípade jej hrozí osud stredoeurópskych progresívnych (nie, o Smere-SD nehovorím) sociálnodemokra­tických strán.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#SPD #sociálna demokracia #Nemecko #CSU #Bavorsko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Flower box biela kocka "M" farebné kvety

Flower box biela kocka "M" farebné kvety

29,99
Orchidea zelená na vysoko

Orchidea zelená na vysoko

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk