Nové perspektívy podľa opozície

06.01.2019 10:00

Všetkých spoluobčanov sa zmocnilo nadšenie, lebo nový rok, teda aspoň podľa predstaviteľov opozície, charakterizujú nové, pomerne neobvyklé perspektívy. Ide o situáciu, v ktorej sa dobre situovaný človek takpovediac úplne zaprie, prekročí svoj tieň, ale najmä sa pozrie triezvym okom na sociálnu depriváciu spoluobčanov, teda na všetky „socky“.

Je zaujímavé, že na Slovensku ešte stále sú, i keď exminister a expert SaS Jozef Mihál všetkých, čo majú približne asi tak „400 eur mesačne“, poslal pracovať do zahraničia už pred pár rokmi. Pozrel si, koľko stojí doprava, strava a nájomné, a rozumne usúdil, že skutočne a plnohodnotne žiť sa z toho veru nedá.

K tomu by si mal človek primyslieť, že zadovážiť si za týchto okolností nejaký slušnejší odev na dajaký dobročinný večierok jednoducho nie je možné. V tom, čo bežne nosí, by ho naň nepustila bezpečnostná služba. Človeka až mrazí pri srdci, keď nahliadne, ako na nejakom dobročinnom večierku títo vzácni jedinci trpezlivo postojačky podupkávajú a tlačia do seba štipľavé orientálne nechutnosti s cudzokrajnými osviežujúcimi okolkovanými nápojmi.

Uvedomí si vôbec niekto, koľko z osobného luxusu si musela odpustiť obyčajná chudobná moderátorka alebo novomanželka niektorého postaršieho milionára len preto, aby si mohla dovoliť kabelku, topánky či nevkusnú drapériu s hlbokým výstrihom za pár tisíc?

Prirodzene, na každú podobnú bohumilú činnosť sú potrebné stále nové a nové odevy, kaderníci, vizážistky a ostatní odborníci, veď inak by dobročinnosť nemala vôbec nijaký zmysel. To všetko musí „smotánka“ obetovať iba preto, aby sa „iní“ mohli mať lepšie a aby až tak veľmi nehladovali a neskuvíňali. Pritom taký večierok je pre chudobných fakticky jediná možnosť, na ktorej by sa aj také „socky“ mohli stretnúť s významnými osobnosťami a dopomohli si tak k väčším prostriedkom. Spoločnosť tak vo všeobecnosti dopláca najmä na to, že chudobní sa o seba vôbec nestarajú, ba na tieto dobročinné akcie spravidla nechodia.

Aké je povzbudivé, ak doprostred tejto biedy zaznie rozumný hlas vyspelého politika, ktorým je napríklad v tomto kontexte Richard Sulík. Vôbec sa netají tým, že mu v žalúdku ležia predovšetkým dôchodcovia a študenti, ktorým chce zrušiť ako prvé železničnú dopravu zadarmo. Podľa lídra SaS by bolo lepšie, keby vlaky boli novšie a bezpečnejšie. Má to logiku. Bolo by v nich menej cestujúcich. Cestovali by nimi najmä tí, čo na to majú. V takom vlaku, úplne zbavenom bedárov, by človeku hneď tak ani nezmizla bageta, bunda či notebook.

Alebo obedy zadarmo! „My zdvihneme o týchto 24 eur daňový bonus na dieťa, aby sa rodičia rozhodli, či mu za tie peniaze kúpia jedlo v škole alebo trebárs čižmy na zimu,“ ozrejmil. Nuž bonus! A aký benefičný!

Ak sa človek nad týmto skvelým politickým programom zamyslí, nie si je celkom istý, či ide skôr o rozprávku Kocúr v čižmách alebo jednoducho iba o nejakú mačku vo vreci. Lebo podľa tradičnej rozprávky sa Kocúr v čižmách tiež stal prvým ministrom.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Richard Sulík #Jozef Mihál #vlaky a obedy zadarmo #dobročinný večierok
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku