Vypila

, 10.01.2019 16:00

...a napokon je človek rád, keď sa sviatky skončia, chladnička sa vyprázdni, riad pristane na pôvodnom mieste a stromček vypadne na terasu.

Každý rok na Tri krále ho ozdobíme vtákom, lojom, jabĺčkami a medovníkmi, podeň sme nasypali semienka. Každý deň je na terase plenárka, ktorú niekedy vyruší obrovská mačka a tú zase vyruší náš Dunčo a toho zase my, a tak to ide dokola.

Mačky sem chodia tri. Všetky tri sa boja. Prvá strakatá dostane mlieko, vypije ho a potom ujde, volám ju Vypila. Druhá vyzerá ako jej sestra, len mlieko nikdy nevypije a zmizne, len čo sa pohne záclona, volá sa Zmizla. A napokon včera tá chlpatá múrovaná, ktorá mlieko nevypila ani nezmizla, ale pustila sa s vtákmi do semienok… Tá sa volá Nezmizla.

V noci som v záhrade stretla aj celkom malé mača, čierne, chvíľu vyzeralo, že sa zaradovalo, že v záhrade nie je samo, ale napokon sa stratilo v tme. Vtáky sa mačiek boja, ale zatiaľ ani jedného ani jedna nechytila. Boja sa aj mňa a keď si bafkám na terase sediac v kríkoch a na stromoch okolo, čibčaním ma súria, že hladné sme, urýchli to a zmizni. Asi ma volajú Zmizla tiež, lebo ich vždy poslúchnem.

Jediný, kto neposlúcha, je náš pes. Zazrie mačku a šteká na mňa v kuchyni, že otvor dvere, milá Otvorila, nech im tam všetkým ukážem, kto je tu pán. Potom vytrieli, vždy dávam mačkám bezpečný náskok, a keď nikoho nechytí, robí okruhy po záhrade. Takto rýchlo viem behať, vážení, keby niečo!

Chodia sem najmä žoldnierky sýkorky a stehlíky, zavše priletia v kŕdliku zelienky, hrdličky vždy pekne vo dvojici, a pán glezg je naozajstný pán, chodieva si sám, aj ďateľ je samotár. Minulú zimu si sem chodila zajesť aj veverička a spoza humien bažanty. To sú veličenstvá.

Teraz som k semienkam, loju a jabĺčkam pridala biskupský chlebíček. Ten je v kurze! Chuť naň majú mačky, vtáčky aj náš Dunčo. Reku, dojedzte tie vianočné koláče, nech si môžeme napiecť fašiangových šišiek, krapňov a pampúšikov.

Kedysi sme sa na ne tešili, dnes nie sú vzácne, lebo ich dostať v každej pekárni. Naša babička robievala aj fánky a božie milosti. Fašiang u nás voňal rumom a citrónovou kôrou. Na Dubovej u babky sa vždy zabíjalo prasiatko. A naša babka hovorila, že klobásky sú kmín v dome. Lebo sa vždy porozdávali a bolo po zabíjačke.

A v Bernolákove údili mäso na vyprešovaných šupkách z hrozna, ktorým sa v Modre vraví treštorina. Na zabíjačke som bola naposledy v Kocúriciach pri Piešťanoch. Svine boli tri – nás len zopár a zima zaliezala pod kožu aj za nechty. Miešala som v kotle oškvarky a medzitým dookola odhŕňala do komory a z komory sneh. Vždy som si glgla slivovice. Všetci vtedy frflali a napokon ochoreli. Mňa zachránila tá slivovica. Volala som sa vtedy Vypila. A dnes som si vypočula v autobuse debatu, ako obísť ohlasovanie zabíjačky úradom. Aj som sa v duchu usmiala, akí sú ľudia fiškusi, hneď nájdu chodník, kam potrebujú, ako ja do tej komory.

Nech nás Pán Boh živí, zakád budú slivy, a ked budú čerešne, trebárs nech nás čert vezme!

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#záhrada #Traja králi #fašiangy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Flower box vintage kocka "S"  červené ruže

Flower box vintage kocka "S" červené ruže

64,99
Flower box biela kocka "L" červené ruže

Flower box biela kocka "L" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk