Adoptuj si lúku, strom či včelu!

31.01.2019 16:00

Mali sme včelíny. Zunelo nám v úle. Záhrada aj vinohrady medovali. Niekedy na jar peľ pršal zo stromov a menil svetlo na žlté. Pod čerešňou voňali fialky. Veľká noc bola takmer vždy lilavá. Okolo studne kvitli gacky, čo vyzerajú naozaj ako bombarďáčky dákych starých víl. A hluchavky, tie ako konvičky.

A svätý Peter hodil z neba kľúče. A kosatce sa nadúvali ako moriaky. A biele ľalie voňali až pocestných rozbolela hlava. A zvonili zvončeky a orlíčky. Lepili sa smolničky, cinkali konvalinky, pupáčiky a komindle, divoké olivy boli plné sladkých bielych kvetov, orgovány, agáty bílé, žaluji vám, ruže vrásčité, scylly aj charibdy…

Mali sme včelíny nad studňou s modrou pumpou. Voňal tam svet. Pod doskami za včelínmi spávali užovky. Klbko hadov.

Keď sme v hamrštílskej kuchyni vytáčali med, celý svet bol sladký a voňal, všetko sa lepilo, voňalo, na tanieroch kusy plástov aj s medom, nad záhradou mušky, včely, osy, čmeliaky, sršne, všelijaké drobné svilušky, brnkalo to žltými nohami do okien a o kvety, o steblá tráv, rozvaľovali sme sa so sestrou v tej záhrade ako dvaja šťastní chrobáci na kameňoch, pod nimi nám zunkali svrčky, nad hlavou nebo a na nebi vtáci.

Včelíny mal kedysi hocikto. Kvety v záhradách každý. Mali sme všetko, čo včelár potrebuje – kus kvitnúcej zelenkavej záhrady, ktorú sme v zime požičali zajacom, srnám a vtákom. Svet svetielkoval.

Dnes kvety v záhradách ľudia nechcú. Museli by kosiť, plieť, a tak zasadia trávnik, tuju a urobia si bazén. Už ani muškáty na oknách sa nenosia. Tie treba polievať a pršia na zem, nosí sa minimalizmus konzumný – niet času!

Naše babče chodia do roboty a nevaria lekvár, nik nemá čas švácať motykou kdesi v mrkve či petržlene, okopávať rajčiny. Kvety aj stromy majú všelijaké choroby a kríky ženú a ženú a obyčajne práve tam, kde nechcet.

Napokon, v lete si treba užívať, grilovať, kúpať sa a otŕčať sa, ako nám je fasa na sociálnej sieti! Lastovička si uhniaca hniezdo rovno pod oknom a potom vám serie na parapetnú dosku, pod točkou vody sa množia komáre a včely, mušky aj svilušy štípu ako sviňa, a vôbec, všetko sú to alergény!

A tu brúsim po internete a dočítam sa: "U nás na Včelej záhrade si môžete adoptovať vlastnú včeliu rodinku a podporiť novú kolóniu tohto užitočného opeľovača pre náš ekosystém.” Čo? Kde? Okamžite reagujem a pýtam sa, ako si môžem adoptovať včely? Veď toto je cesta aj pre tých, čo sa ich boja alebo ich nemajú kde mať!

Všetko urobia za vás: vytvoria novú včeliu rodinu, nový úľ s vaším vlastným názvom, certifikátom o adopcii s vaším menom, po adopcii získate osem kíl kvetového medu, ktorý vám hneď pošlú, a ďalších osem dostanete počas sezóny z vášho adoptovaného úľa, a sviečku z včelieho vosku a kedykoľvek počas sezóny si svoj úľ môžete skontrolovať a nazrieť doň, či sa vám oň dobre starajú. Váš včelín bude niekde pod strážovskými vrchmi.

Strom som si už adoptovala, včelu ešte nie. Čo vy na to?

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#záhrada #včely #mestske včely
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
56,99
Flower box biely šesťhran červené ruže

Flower box biely šesťhran červené ruže

199,99
Amore červené ruže Grand

Amore červené ruže Grand

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk