Spojené štáty európske

, 04.02.2019 22:00

Dvadsať rokov existencie eura otvára diskusie o prínosoch a negatívach spoločnej meny. Ambiciózne vízie predpokladali, že euro bude iba medzičlánkom k Spojeným štátom európskym, kde by platila disciplína jednotných rozpočtových pravidiel a harmonizované daňové sadzby.

Realita uplynulých dvoch dekád je však odlišná. Spoločná mena zjednodušila, zlacnila a urýchlila pohyb kapitálových tokov, zároveň umožnila masívnejší presun bohatstva z chudobnejších do bohatších častí Európy. Súčasne s tým rástlo zadlžovanie menej solventnejších štátov eurozóny, pretože nie je nič ľahšie ako udržiavať sociálny zmier v spoločnosti nízkym zdanením spotreby a štedrými sociálnymi dávkami. Príkladom nie je iba Grécko, ale aj Portugalsko, Taliansko, Írsko a Španielsko.

Európski politici od vlád jednotlivých členských krajín požadujú, aby v maximálnej miere využili končiace sa obdobia nízkych úrokov na znižovanie rozpočtových deficitov.

Euro zničilo väzbu medzi štátom a peniazmi, ako aj flexibilitu v boji proti krízam. Chudobnejšie krajiny eurozóny si zavedením eura pomohli iba z krátkodobého pohľadu cez nízke úroky, za ktoré si mohli rozšafne požičať. Na druhej strane im pri odstránení vlastných mien úplne „zhrdzaveli ventily“, ktorými mohli oslabovať svoje meny s cieľom zabezpečiť konkurencieschop­nosť na zahraničných trhoch a znižovať nezamestnanosť.

Euro dostalo pri zrode vo svojom vienku od menových sudičiek úlohu znížiť rozdiely medzi bohatými a chudobnými členmi EÚ. Namiesto očakávanej konvergencie sa ešte viac roztvorili nožnice medzi severom a juhom. Euro pomáha najmä Nemecku, Rakúsku a Holandsku zvyšovať ich exportný potenciál, ale nie južným ekonomikám eurozóny znížiť spoločenské pnutia a problémy.

Slovensko zaviedlo euro v roku 2009, počas ktorého sa v plnom rozsahu vo svetovom meradle prejavili dôsledky finančnej krízy. Bez neho by sme v tom čase oveľa drahšie nakupovali meny iných krajín a tovar zo zahraničia. Drahé euro vtedy vyhnalo českých aj poľských turistov z našich hôr, lebo pri kurze 29 korún alebo 5 zlotých sme boli pre nich drahými. Dnes o dekádu neskôr pri kurze 26 korún a 4,3 zlotého je naša kvalita a cena pre nich už prijateľná.

Európski politici od vlád jednotlivých členských krajín požadujú, aby v maximálnej miere využili končiace sa obdobia nízkych úrokov na znižovanie rozpočtových deficitov. Vlády preto dlhy v pomere k HDP znižujú. To je v protiklade s podnikateľským sektorom a domácnosťami, ktoré sa čoraz viac zadlžujú.

Podľa analýz hlavného ekonóma investičnej banky Natixis Patricka Artusa eurozónu nakoniec niekto kúpi. Tým má na zreteli ovládnutie rozhodujúcich európskych firiem čínskymi fondmi a spoločnosťami. Dôvodom takýchto odhadov sú porovnania trhovej kapitalizácie veľkých európskych firiem v porovnaní s priemyselnými gigantmi v USA. Vyššia úroveň kapitalizácie firiem v praxi znamená, že podniky sú viac ako v EÚ financované vydávaním nových akcií.

V Európe má pri získavaní kapitálu prevahu vydávanie firemných dlhopisov. V zároveň v nej stúpa záujem o spätné vykupovanie vlastných akcií a vytesnenie malých akcionárov lacno požičanými peniazmi, čo možno označiť za presný opak trhovej kapitalizácie. Tieto procesy vytvárajú v únii veľký priestor najmä pre investorov z Číny, ktorí voľný kapitál doma už nemajú kde zmysluplne a efektívne investovať.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#USA #Európa #euro
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
56,99
Flower box biely šesťhran červené ruže

Flower box biely šesťhran červené ruže

199,99
Amore červené ruže Grand

Amore červené ruže Grand

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk