Využiť povinnosť zamestnávateľa zaplatiť 55 percent nákladov rekreácie zamestnanca až do celkovej výšky 275 eur za rok je naozaj atraktívne. Najmä vo firmách, kde je zamestnávateľ zvyčajne vo vzťahu k svojim pracovníkom pri vyplácaní odmien a iných benefitov veľmi skromný. Mnohí zamestnanci si pod rekreačným balíčkom predstavujú pritom naivne niečo úplne iné, ako im môže byť zaplatené. Výnimkou nie sú ani bločky z registračných pokladníc preukazujúce konzumáciu alkoholických nápojov…
Predseda parlamentu Andrej Danko nedávno vyhlásil, že taký systém rekreačných poukazov ako má Slovensko, nemá žiaden štát na svete, a preto od nich očakáva veľký prínos. Raritou je už samotná povinnosť poskytovať takúto formu odmeny a najmä kruh oprávnených osôb, ktoré majú na jej vyplatenie nárok. Najmä ak nejde o deti zamestnanca, ale o iné dospelé osoby žijúce so zamestnancom v spoločnej domácnosti. Nemusí ísť pritom ani o rodinných príslušníkov a nezáleží ani na tom, či sú finančne závislé od zamestnanca, ktorému je rekreačný poukaz uhrádzaný.
Vo vyspelých krajinách EÚ takéto poukazy zamestnanci nepotrebujú, pretože zamestnávatelia svojim zamestnancom vyplácajú dovolenkový a vianočný plat s nízkym daňovo-odvodovým zaťažením. To znamená, že firmy 13. a 14. plat vyplácajú najmä preto, že iná forma odmien vďaka plnému daňovému a odvodovému zaťaženiu by bola pre ne drahšia a z pohľadu peňaženky zamestnanca v čistom vyjadrení nižšia.
Vo viacerých európskych krajinách si jednotlivci môžu uprednostnením domácej namiesto zahraničnej dovolenky iba znížiť základ dane z príjmu, a tým aj celkovo odvedenú daň štátu. Rovnako môžu napríklad urobiť ľudia, ktorí si ako dopravný prostriedok dochádzania do práce zvolia bicykel, ktorého cena neprevyšuje zákonom určenú hranicu. Nákladovou položkou v takomto prípade sú aj opravy bicykla a zakúpené náhradné diely.
Zníženie daňového základu pri platení dane z príjmu jednotlivca sa v zahraničí pri ročnom zúčtovaní často týka aj výdavkov na úhradu optických pomôcok vo forme dioptrických skiel a šošoviek, rámov na okuliare, ale tiež opravy chrupu, ktoré si slovenskí zamestnanci musia platiť zo zdanených peňazí.
Ak súkromný zamestnávateľ o výšku rekreačného príspevku zníži na Slovensku zamestnancom balík peňazí na pohyblivú časť mzdy (odmeny), zmenší sa ročný vymeriavací základ pre platenie odvodov poistného, a tým v konečnom dôsledku aj výška vypočítaného starobného dôchodku zamestnanca. Zabrániť takémuto negatívnemu precedensu v praxi nebude možné. Rekreačné poukazy modelu made in Slovakia sú voľbou núdze z cnosti. Lepšie riešenie na štedrejšie a najmä lacnejšie načretie do účtov zamestnávateľov bez platenia dane a odvodov zatiaľ však nikto nepredložil.