Orbanizácia Rumunska

15.03.2019 16:00

Ešte pred pár rokmi bolo Rumunsko uvádzané ako príklad postkomunistickej krajiny, ktorá úspešne bojuje s korupciou. Prokuratúra sa zbavila politických vplyvov, pomohla vyčistiť políciu a skvalitniť súdnictvo. Pre obvinenia z korupcie či zo zneužitia právomocí sa pred súdmi ocitli aj vysokopostavení politici. Niektorí aj za mrežami – vrátane bývalého premiéra Nastaseho.

Keď však boj proti korupcii zasiahol politické špičky, spustil protireakciu. Vládnuci sociálni demokrati začali, napriek masovým protestom, oslabovať protikorupčnú legislatívu, nezávislosť prokuratúry a súdnictva. V lete minulého roku musela odísť z funkcie prokurátorka Laura Codruța Kövesiová – symbol rumunského boja proti korupcii. Proti demonštráciám a kritikom vláda tvrdo zakročila. Výsledok: európske inštitúcie varujú pred ohrozením fungovania právneho štátu v Rumunsku.

Vláda vedená Sociálnodemokra­tickou stranou hovorí o neférovej kritike. Stranícky líder Liviu Dragnea – mimochodom, na premiérsku stoličku nemohol zasadnúť kvôli podmienečne odloženému trestu za korupciu – kritizuje európskych socialistov za nedostatok podpory. V decembri sa nezúčastnil na kongrese Strany európskych socialistov v Lisabone s odôvodnením, že nechce byť na spoločnej fotke s ľuďmi, ktorí poškodzujú jeho krajinu.

Kritika Európskej únie v Rumunsku zatiaľ nedosiahla rozmery Orbánovských kampaní – možno aj preto, že krajina je tento polrok na čele rotujúceho predsedníctva EÚ. No politici vládnej PSD otvorene útočia na predsedu Komisie Junckera a rumunské úrady začali údajne vyšetrovať podpredsedu komisie Fransa Timmermansa, ktorý vedie kampaň eurosocialistov vo voľbách do EP.

Najkritickejšie je nacionalistické krídlo v strane, ktoré reprezentuje najmä jej generálny tajomník Codrin Ştefănescu. Členom PSD sa stal len v roku 2011, predtým pôsobil v krajne pravicovej strane Veľké Rumunsko. Hovorí sa dokonca o možnej povolebnej spolupráci s euroskeptickými nacionalistami, ktorí chcú vytvoriť vlastnú skupinu vedenú talianskou krajne pravicovou Ligou.

Posun rumunských sociálnych demokratov k nacionalistickej krajnej pravici však spôsobuje rozkol v strane. Viacero vysokopostavených a známych členov – vrátane komisárky Coriny Creţu – odišlo a pripojilo sa k relatívne novej strane Pro Romania, vedenej bývalým premiérom Victorom Pontom. V prieskumoch narástla na desať percent a označuje sa za proeurópsku, stredo-ľavú alternatívu.

Ponta však sám nesie bremeno minulosti. Ako bývalý člen PSD bol politickým chránencom odsúdeného premiéra Nastaseho. V roku 2014 viedol, z postu premiéra, veľmi kontroverznú (a neúspešnú) kampaň v prezidentských voľbách, s osobnými útokmi a dezinformáciami na adresu hlavného súpera Klausa Iohannisa. V 2015. musel Ponta z úradu premiéra odstúpiť po protestoch vyvolaných obvineniami z korupcie a v nasledujúcom roku prišiel definitívne o doktorský titul pre plagiátorstvo.

V Rumunsku sa bude musieť udiať viac, aby sa nestalo ďalšou obeťou orbanizácie postkomunistic­kej Európy

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Viktor Orbán #Rumunsko #korupcia #európski socialisti #EÚ
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
14,99
Flower box vintage srdce "S" červená ruža

Flower box vintage srdce "S" červená ruža

26,99
Passion farebné gerbery

Passion farebné gerbery

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk