Patláma, patláma a žbrluch!

Už sa fašiang kráti, už sa nenavráti. A schyľuje sa aj k voľbám, ale ešte predtým našťastie aj k predvolebnému moratóriu. Pre človeka, ktorého takmer všetky pekné zážitky súvisia len s prečítaným textom, je vlastne moratórium vykúpením.

19.02.2020 16:00
debata (2)

Predvolebnými debatami, sľubmi a bilbordmi sa to teraz len tak hemží. Zavše máte dojem, že bilbord by vám najradšej natisli rovno do cesty, aby ste ho museli preliezť a všimnúť si. V niektorých mestách či krajinách už vraj bilbordy byť nesmú, my sme si ešte dosť nezabilbordovali, u nás je to, pravdaže, iné. A tak bilbordujú všetci, aj takí, čo hovoria o ochrane životného prostredia. Mimochodom, málo o tej ochrane hovoria… Všetci.

Idú voľby a vtedy vizuálny smog neprekáža, vtedy sa treba pripomínať ľuďom, čo idú do roboty a z nej. Veď teraz majú vypnuté telefóny a rádiá, tak šup ho, nebudú len tak podaromnici behať po svete a pozerať sa po krajine… Čítajte, čo vás čaká, a niečo si i domyslite!

Aj televízne debaty sú zaujímavé. Niektoré pripomínajú slávnu obedovú scénu z českého filmu Císařův pekař – Pekařův císař. Pravdaže, ide o šém, no i o to, kto vypije to otrávené víno a, samozrejme, aj o to, kto bude vládnuť.

Inak na obede u Filipa Langa sa zúčastnili astrológ Tycho de Brahe, anglický alchymista magister Edward Kelley (Chci zhmotnit tmu! Slyšel jsem, že vás chtěli v Bruselu oběsit. Nebojte, tady se vám nic takového nemůže stát.), maršal Heřman Russworm (Já ho propíchnu! Je to rychlé a stavovské!) aj Matěj ako Rudolf II.

Debata je zaujímavá, šém sa kotúľa, všetci chceme vládnuť, otrávené víno krúži po stole ako jedna z planét, ach, jeho veličenstvo Jan Werich perlí.

„Rudolfe! Já to říkám pořád, že se nechováte jako císař,“ hovorí Werichovi, Rudolfovi II., cisárovi rímskemu, kráľovi českému, uhorskému a chorvátskemu, kniežaťu moravskému a arcivojvodovi rakúskemu, jeho partnerka grófka Kateřina Stradová, ktorú si nikdy nevzal. „Na svatbu jsme oba chudí. Já penězi a vy urozeností!“ Urodzenosti niet a peniaze nesmrdia, akurát, ako hovorí Jacques Brel, nám ten ich nesmrad stúpa do nosa.

Ale už pribieha vrchný komorník Lang, v rukách historická váza, podáva ju cisárovi, aby ju rozbil: „Milosti, nenechte prchlivost cloumat svým majestátem.“

„Kelley sem a všichni ostatní ven!“ volá císár roztrpčený, lebo mu Scotta, inak Honza Skoták z Hrdlořez, nevyčaroval „elixír mládí“ (Ty nevěříš na elixíry? Ne! Protože je vyrábím.) a magistr Kelley neoživil Golema. Poviete si, film alebo panské vrtochy.

Víno je otrávené a šém sa kotúľa. Kto zostaví vládu? Zavše si tie sľuby treba preložiť a máte zaklínadlo na výrobu elixíru: „Jamalalicha? Jamalalicha. Jamalalicha, i paprťála, chánua, chánua, e chánua, e chánu, džalala, džalala-a, a paprťála… Patláma, patláma, patláma a žbrluch! – Chm!"

Naše cesty sa zužujú a zanášajú slovami aj zvykmi, podobne blato zanáša rieku, preto sa treba po fašiangoch postiť, no a po predvolebných rétorických pretekoch chvíľu držať „klapačku“. Volá sa to moratórium, aby si to národ mohol premyslieť. Potom už treba všetkým držať palce, aby sa čo najmenej historicky znemožnili.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #voľby #moratórium #fašiangy #Císařův pekař - Pekařův císař