Ceny obytných nehnuteľností posledných päť rokov výrazne rástli, keďže podstatná časť z nich sa financovala úvermi poskytovanými za úroky nižšie ako inflácia.
Špekulatívne nákupy vyháňali ceny bytov do astronomických výšok. Pritom kupujúci boli s určitosťou presvedčení, že ceny budú neustále rásť. Výsledkom tejto realitnej eufórie sa stala cenová bublina, ktorú prepichli až dôsledky pandémie koronavírusu.
Väčšina mladých ľudí si svoje bývanie obstarala na hypotéku. Odhadnúť, koľko z toho pripadá na úverových dlžníkov z radov živnostníkov, ktorí z týždňa na týždeň v priebehu marca prišli o svoje nepravidelné príjmy, sa dá ťažko.
Rovnako ani počet tých dlžníkov, čo si mohli dovoliť splácať úvery najmä vďaka tomu, že k svojmu príjmu z hlavného zamestnania si privyrábali u podnikateľov, ktorí po výpadku tržieb od zákazníkov musia po novom otáčať každé zarobené euro aspoň dvakrát, kým ho použijú na úhradu svojich životných nákladov alebo splatných faktúr.
Banky s úhradami splatných anuitných splátok obsahujúcich v sebe nielen podiel istiny, ale aj úrokov v dnešnej zložitej spoločenskej situácii niekoľko mesiacov počkajú. Niektoré z nich budú požadovať aspoň priebežné platenie úrokov za uplynulý mesiac. Tie pritom pri úveroch v prvej dekáde každého hypotekárneho úveru predstavujú podstatnú časť celkovej splátky.
Práve preto je skôr namieste rozpustenie nabiehajúcich úrokov do riadnych splátok v ďalších rokoch. Vzhľadom na množiace sa prípady sťažností klientov na chybné účtovanie úrokov pri refinancovaní hypoték pri prechode z jednej banky do druhej, preklápaní úverov pri spájaní bánk a pri predčasnom splatení či obnove fixácie úrokov na ďalšie obdobie je možné odôvodnene predpokladať zo strany bánk ešte viac pochybení. Tie potom obvykle musí prešetrovať na podnet nespokojných klientov NBS.
Čím dlhšie bude ekonomika trpieť dôsledkami koronavírusu, tým väčší je predpoklad poklesu cien predražených nehnuteľností. Prísnejšie pri poskytovaní úverov budú nielen banky, no opatrnejší budú aj samotní záujemcovia o nehnuteľnosti v obavách o budúce príjmy, z ktorých by mali splácať bankám požičané peniaze.
Doteraz majitelia svoje veľké byty ponúkali často neúspešne na prenájom. Počítali totiž s tým, že ich cena bude permanentne rásť. Boli pritom ochotní nechať ich dlhé mesiace prázdne a platiť vysoké poplatky správcom bytov. K tomu pribudnú onedlho výdavky na výrazne vyššie dane z nehnuteľností mestám a obciam.
Očakávané zvýšenie nezamestnanosti bude ďalším špendlíkom zapichnutým do realitnej bubliny aj v nájomnom bývaní. Množstvo investorov nakupovalo najmä malé byty na úver, ktorý splácali z peňazí od nájomcov alebo z ubytovania cez Airbnb.
Zatvorené hranice a mestá bez turistov vynulovali dopyt i v tejto oblasti. Na zlaté časy si budú musieť realitní rentieri dosť dlho počkať.