Straty a nálezy na Úrade vlády aj inde

Všetkých spoluobčanov v súčasnosti znepokojuje, že v spoločnosti naďalej dochádza k určitým stratám a že sa vôbec nemôžu uspokojiť s tým, že by sa ich nálezy nejako významne kompenzovali.

02.05.2020 12:00
debata (10)

Napríklad niekomu zistia cukrovku alebo ochorenie COVID-19. Vôbec ho to nepoteší. No niektorých jeho spolupracovníkov, prirodzene, keď by sme ich mohli zbaviť bezprostrednej pretvárky a keby sa oni mohli dostať na jeho funkciu, to poteší veľmi. Dary života sú jednoducho pomerne nespravodlivo a nerovnomerne rozložené.

Niekedy je dosť ťažké s tým čosi pozitívne urobiť. Podobne ako v jednej z najstarších hádaniek ľudstva, ktorú nám zachoval antický mysliteľ Herakleitos z Efezu: Ľudia sa pri poznávaní jasných vecí klamú podobne ako Homér, ktorý bol múdrejší než všetci Gréci. Lebo aj jeho oklamali chlapci zabíjajúci vši, keď mu povedali: „Čo sme videli a chytili, to zanechávame, čo sme však ani nevideli, ani nechytili, to nesieme.“

Vzácny filozofický zlomok sa vysvetľuje aj tak, že ide o predsudky a podobne. Ale to na veci fakticky nič nemení. V politickom živote sa azda neobmieňa akoby dvojnásobne.

Napríklad severokórejskému ľudu sa načas vytratil vodca Kim Čong-un z dôvodov srdcového ochorenia. Západoslovenskému a stredoslovenskému ľudu sa vytratil zase bývalý prezident Andrej Kiska. Tiež pre ochorenie, teda vlastne na základe takmer podobných dôvodov.

Ešte viac sa exprezident vytratil vládnej politickej strane Za ľudí, ktorá je bez neho fakticky bezmocná, aj akosi bezprizorná. Preferencie klesajú.

Nádeje pomaly hasnú. Okrem východoslovenského ľudu o ňom dlhý čas skoro nikto nič nevie. A tu náhle! Severókorejský prezident sa z ničoho nič poďakuje stavbárom za postavenie mesta Samdžijon na severe krajiny.

Kiska sa celkom neočakávane vyjadruje pomocou podpredsedu strany a parlamentu Juraja Šeligu, že treba zvolať, asi v auguste, snem. „Diskusia na predsedníctve bola aj o tom, ako čo najlepšie ukázať našim voličom i občanom, že hájime hlas rozumu aj v tejto vládnej koalícii,“ doplnil Šeliga.

Vlastne sa nič nestratilo, napríklad onen vytúžený hlas rozumu, ktorý dnes vo vládnej koalícii, čo každý istotne uzná, býva akosi mimoriadne vzácny. Okrem toho premiér Igor Matovič našiel v pracovni či v spálni po predchádzajúcej vláde plný šuplík. Práve keď bývalý predseda parlamentu „stratil“ vojenskú hodnosť.

V zásuvke bolo veľa užitočných vecí, až to vyvoláva dojem, či nebola narafičená na viacerých potenciálnych premiérov. Napríklad kábel, pomocou ktorého by mohli nadväzovať známosti s inými predsedami vlád iných štátov.

Okrem toho ohrievač mlieka, keby chceli piť kapučíno s nejakými zlými hercami Smeru vo filmoch o pozemkoch pri Poprade. Tiež gél na podporu ekonomiky. A adresy v ruštine – na ruských etických hackerov – určené pre NAKA. Teda keby ktosi nejaké hlúpe video na webové stránky opäť príležitostne „nahodil“.

Z toho všetkého usudzujem, že sa už našlo takmer všetko, čo bolo treba. Už iba to, čo sa nenašlo, si žiaľ stále nesieme so sebou.

© Autorské práva vyhradené

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Kim Čong-un #Andrej Kiska #Igor Matovič #Juraj Šeliga #Za ľudí #Covid-19 #Herakleitos #ruskí hackeri